سفیر جدید جمهوری قزاقستان در تهران با رئیس دانشگاه شهیدبهشتی در محل این دانشگاه دیدار و گفتگو کرد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، دکتر صدوق در این دیدار با بیان اینکه مسئولیت کارگروه همکاری‌های علمی بین‌المللی با جمهوری قزاقستان از سوی وزارت علوم به دانشگاه شهید بهشتی سپرده‌شده است، اظهار کرد: امیدوارم حضور شما در کسوت سفیر قزاقستان با توجه به سوابق و پیشینه علمی و اجرایی، موجب گسترش ارتباطات دانشگاهی بین جمهوری اسلامی ایران و قزاقستان شود.

وی با اشاره به سفر هیئت دانشگاه شهید بهشتی به کشور قزاقستان و بازدید از دانشگاه‌های این کشور، افزود: با حضور در قزاقستان آنچه بیش‌ازپیش به چشم می‌آمد، خویشاوندی و اشتراکات فرهنگی بین دو کشور بود. بی‌تردید شخصیت‌ها و مفاخر علمی و ادبی مشترک در پیشینه تاریخی دو ملت، ریشه‌های اشتراکات بین ایران و قزاقستان را استوارتر کرده است.

صدوق تصریح کرد: فعالیت‌های صورت گرفته در حوزه زبان فارسی در دانشگاه الفارابی برای من دلگرم‌کننده بود. در سفر به قزاقستان با دانشجویان قزاقی مشتاق و علاقه‌مند به یادگیری زبان فارسی دیدار کردم که تجربه شیرینی در این سفر بود.

رئیس دانشگاه شهید بهشتی در ادامه تأکید کرد: رابطه جغرافیایی و قرابت سرزمینی بین دو کشور بسیار حائز اهمیت است. امیدوارم به پشتوانه اشتراکات فرهنگی و سابقه تمدنی، بتوانیم گام‌های مؤثری برای گسترش روابط علمی و دانشگاهی برداریم.

رئیس دانشگاه شهید بهشتی با اشاره به اهمیت و جایگاه کشور قزاقستان در منطقه گفت: طی سال‌های اخیر شهر آستانه میزبان دیدارهای مهم و حساس بین‌المللی بوده، خوشحال هستیم که قزاقستان فعالیت‌های منطقه و بین‌المللی خوبی دارد.

صدوق خاطرنشان کرد: دانشگاه شهید بهشتی یکی از دانشگاه‌های جامع و تراز اول کشور است که رشته‌های گسترده‌ای از حوزه‌های علوم پایه، فنی و مهندسی و علوم انسانی را در خود جای‌داده است؛ اکثریت دانشجویان دانشگاه در مقطع تحصیلات تکمیلی شاغل به تحصیل هستند. توانمندی‌ها و ظرفیت‌های دانشگاه شهید بهشتی زمینه مساعدی را برای فعالیت‌های دوجانبه علمی فراهم آورده است.

در ادامه اسخت آرازبار، سفیر قزاقستان با تشکر از ایجاد فرصت برای حضور در دانشگاه شهید بهشتی، گفت: دانشگاه شهید بهشتی، نخستین دانشگاه ایران است که از آن بازدید می‌کنم و این باعث خرسندی است. این دانشگاه، همکاری‌های مشترک خوبی با دانشگاه‌های قزاقستان دارد و تاکنون فعالیت‌های مؤثری در این زمینه صورت گرفته است.

اسخت آرازبار، در این نشست ضمن معرفی جمهوری قزاقستان گفت: قزاقستان نهمین کشور پهناور دنیا با جمعیتی بالغ بر ۱۸ میلیون است که در قلب آسیای مرکزی قرار دارد و ۷۰ درصد از جمعیت این کشور مسلمان هستند.

وی با اشاره به علاقه شخصی‌اش به زبان فارسی اظهار کرد: من و تعدادی از همکارانم در قزاقستان، به دلیل دل‌بستگی به زبان فارسی و فرهنگ و تمدن ایرانی، سال‌ها پیش کرسی ایران‌شناسی و فارسی شناسی را در دانشگاه الفارابی دایر کردیم.

سفیر قزاقستان، با توجه به نقش و جایگاه تمدن و فرهنگ ایران در تاریخ تصریح کرد: استادان و پژوهشگران قزاقستانی علاقه فراوانی به فرهنگ و تمدن ایرانی دارند، آموزش زبان فارسی، تمدن و فرهنگ ایرانی از حوزه‌هایی است که در قزاقستان مورد استقبال پژوهشگران قرار دارد.

اسخت آرازبار، با اعلام آمادگی بر گسترش روابط علمی و فرهنگی دوجانبه گفت: به‌عنوان سفیر قزاقستان در جمهوری اسلامی ایران، از تعاملات علمی و فرهنگی حمایت می‌کنم و امیدوارم با تعمیق روابط دوجانبه بین دانشگاه‌های ایران و قزاقستان، در آینده نزدیک شاهد ثمرات آن باشیم و بتوانیم با تبادل استاد و دانشجو و برگزاری کنفرانس‌های مشترک تعاملات دوجانبه را توسعه دهیم.

سفیر قزاقستان در پایان سخنان خود با دعوت از دکتر صدوق برای سفر به کشور قزاقستان و دیدار از دانشگاه‌های این کشور اظهار کرد: در طول تاریخ ۲۷ ساله استقلال قزاقستان و در سخت‌ترین دوره‌های زمانی، جمهوری اسلامی ایران همواره کشور دوست برای قزاقستان بوده است و این دوستی بین ایران و قزاقستان و وجوه مشترک فرهنگی بسیار ارزشمند است.

سفیر قزاقستان پیش‌از این دیدار، با حضور در دانشکده علوم اقتصادی و سیاسی، در خصوص «قزاقستان و روابط دوجانبه با ایران» در جمع استادان و دانشجویان علاقه‌مند به ایراد سخنرانی پرداخت.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin