محمد مهدی شهریاری استاندار آذربایجان غربی در دفتر کار خود میزبان «بنیاد حسین‌اف» سفیر جمهوری آذربایجان در تهران بود.

به گزارش آوا دیپلماتیک، سفیر جمهوری آذربایجان در دیدار با استاندار آذربایجان غربی ضمن تبریک انتصاب شهریاری به عنوان استاندار آذربایجان غربی گفت: خوشبختانه مقامات دو کشور برای گسترش مناسبات همه جانبه در تمامی سطوح اراده کافی دارند و ما نیز باید تمام تلاش خود را برای توسعه همکاریها بویژه توسعه مناسبات اقتصادی بکار بگیریم.

وی ادامه داد: روابط تجاری ایران و جمهوری آذربایجان در دو سال گذشته افزایش چشمگیری داشته که این روند باید با همکاری های دو طرف استمرار یابد.

حسین اف همچنین در خصوص توسعه همکاری های جمهوری آذربایجان با استان آذربایجان غربی اعلام آمادگی کرد.

سفیر جمهوری آذربایجان در تهران اظهار داشت: آذربایجان غربی ظرفیت و پتانسیل های بسیار خوبی بویژه در زمینه تولید میوه و محصولات باغی دارد؛ ما آمادگی داریم در خصوص صادرات این محصولات به بازار روسیه با استان آذربایجان غربی همکاری کنیم.

استاندار آذربایجان غربی در این دیدار با اشاره به روابط و مشترکات تاریخی و فرهنگی، دینی دو ملت ایران و آذربایجان، افزود: ایران و آذربایجان از گذشته های دور در زمینه ها و در مقاطع مختلف با یکدیگر همکاری های زیادی داشته اند و امیدواریم در برهه کنونی نیز که اراده سیاسی مقامات عالی رتبه دو کشور بر توسعه روابط فیمابین است، این همکاری ها و مناسبات بیش از پیش گسترش یابد.

محمد مهدی شهریاری افزود: ما نیز در آذربایجان غربی تمام تلاش خود را برای ارتقای مناسبات و همچنین توسعه روابط فرهنگی، سیاسی و اقتصادی با جمهوری آذربایجان و جمهوری نخجوان بکار خواهیم گرفت.

وی در ادامه به ظرفیتها و پتانسیل های استان اشاره کرد و افزود: آذربایجان غربی قطب تولید بسیاری از محصولات کشاورزی بویژه سیب در کشور است و در حال حاضر ۸۰۰ هزار تن سیب در سردخانه های استان ذخیره داریم.

استاندار آذربایجان غربی، وجود معادن غنی، صنایع پتروشیمی، وجود کارخانجات سیمان، صنایع فولاد، گاوداری های صنعتی ۱۰ هزار و ۵ هزار راسی، وجود منطقه آزاد ماکو، منطقه ویژه اقتصادی سلماس و سرو و … را از دیگر ظرفیت ها و قابلیت های استان آذربایجان غربی عنوان کرد و گفت: سرمایه گذاران زیادی در حال حاضر علاقمند به فعالیت در استان هستند و برای تحقق این سرمایه گذاری ها که زمینه ساز اشتغال جوانان استان است تلاش می کنیم.

شهریاری در پایان ابراز امیدواری کرد با تلاش های مسئولان دو کشور، روابط و مناسبات فیمابین بین ایران بویژه استان آذربایجان غربی و جمهوری آذربایجان و نخجوان بیش از پیش گسترش یابد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin