گروه سفیران صلح و دوستی با همکاری مرکز اطلاعات سازمان ملل در تهران دومین نشست از دور چهارم سلسله نشست های منظومه فرهنگ صلح را به مناسبت روز بین المللی صلح در سالن کنفرانس مرکز اطلاعات سازمان ملل در تهران برگزار نمود.

به گزارش آوا دیپلماتیک، خانم دکتر ماریا دوتسنکو در ابتدای نشست به احترام استادان و فرهیختگان حاضر در جلسه، بطور اختصاصی به استاد لورییس چکناواریان، استاد غلامحسین امیرخانی، پرفسور حسین باهر و دکتر اردشیر خورشیدیان خیرمقدم گفت.

خانم دکتر طیبه محمد دبیر نشست ضمن خوش آمدگویی، خلاصه ایی از فعالیت های سفیران صلح و دوستی را شرح داد. سپس خانم دکتر ماریا دوتسنکو رئیس مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد در ایران ضمن تشکر از خانم طیبه محمد و سفیران صلح و دوستی پیام دبیرکل سازمان ملل را به مناسبت روز بین المللی صلح قرائت نمود.

در این نشست، استاد لورییس چکناواریان موسیقیدان و رهبر ارکستر جهانی با بیش از ٧٠ سال سابقه درخشان هنری و فعالیت های بشردوستانه در جهت نجات جان انسانها، از سوی گروه سفیران صلح و دوستی بعنوان سفیر صلح ایران به سازمان ملل متحد پیشنهاد گردید.

طیبه محمد موسس گروه سفیران صلح و دوستی با عنوان این جمله که “هرگز مادری نمی خواهد فرزندش در جنگ کشته شود و هرگز مادری هم نمی خواهد فرزندش در جنگ کسی را بکشد، پس امیدواریم هیچ مادری در این شرایط قرار نگیرد.”

وی حضار را دعوت به ایستادن برای احترام به رویداد تاریخی معرفی سفیر صلح ایران کرد و ادامه داد: گروه سفیران صلح و دوستی به لطف خداوند در روز جهانی صلح و با عنایت به اهداف والای خود که همانا احترام متقابل به فرهنگ ها، ملت ها، دولت ها و ارتباط روادارانه برای رسیدن به صلحی پایدار در تمام کره زمین است، در این روز و در محل مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد استاد لورییس چکناوریان را بعنوان سفیر صلح ایران معرفی می نماییم. امید داریم روزی خواهد آمد که جهانی عاری از خشونت، جنگ و افراطی گری خواهیم داشت که در آن فرزندان انسان آرامش را تجربه خواهند کرد.

خانم دکتر سوگل مشایخی شعری را با عنوان صلح به مناسبت معرفی سفیر صلح ایران، که از سروده های خودشان بود قرائت نمود.

در این نشست که با موضوع “آب و هوا برای صلح” برگزار شد، استادان و صاحب نظران محیط زیست نیز حضور داشتند.

جناب آقای مزدک میررمضانی با موضوع “تغییرات آب و هوایی یک تهدید شاید هم یک فرصت” در مورد روند گرم شدن زمین، تولید گازهای گلخانه ایی و تاثیرات مخرب آن، فرایند بوجود آمدن مشکلات اقتصادی سیاسی و اجتماعی تغییرات آب و هوایی عنوان کرد: می توان از این مشکل جهانی به توافق جهانی رسید و این تهدید را به فرصت تبدیل کرد. وی در پایان سخنرانی خود به استاد لورییس چکناواریان تبریک گفت و اظهار داشت: صلح برای همه ی انسان ها مهم است ولی برای طبیعت لازم، امیدوارم آیندگان نیز موسیقی خوش طبیعت را با ایجاد صلح بشنوند.

سخنران بعدی جناب دکتر آقای ابوالفضل حقیقی مدیر عامل ایرلاین تفتان بود که با موضوع ” صلح و مسئولیت اجتماعی” سخنرانی کرد.

وی در بخشی از سخنان خود با اشاره به تاثیر اقتصاد بر پایداری صلح گفت: الزاماً اقتصاد نمی تواند صلح را محقق کند، گاهی نیز موجب جنگ می شود. جنگ نیز تنها جنگ بین کشوری یا جنگ های داخلی نیست که منجر به کشته شدن انسان ها یا جابجایی مرزی شود، بلکه اگر اقتصاد کشوری پویا نباشد و تولید کننده نباشد جنگی خاموش رقم می خورد که کم کم باعث نابودی سرمایه های ثروتی در آن کشور خواهد شد که برای عدم شکل گرفتن این فرایند، تجار و صاحبان حرفه های کلیدی و سرمایه داران کلان باید باهوش باشند و مسئولیت اجتماعی در این فرایند معنا دارد تا با حضور به موقع و حمایت و به گردش در آوردن چرخ های تولید و فروش از جنگ خاموش جلوگیری کنند.

دکتر حقیقی با طرح پیشنهادی تاسیس سازمان صلح جهانی در ایران اظهار داشت: بخشی از کارهای تاسیس این سازمان با همکاری گروه سفیران صلح و دوستی انجام پذیرفته است و یکی از اهداف بزرگ این سازمان رسیدن به صلح اقتصادی برای همه مردم ایران است.

سخنران سوم نشست جناب آقای دکتر عبدالله سالاری بود که با موضوع “اثرات تغییر اقلیم بر حیات وحش” سخنرانی خود را اینطور شروع کرد: ما انسان ها مسائل و مشکلات را بیان می کنیم زیرا قدرت سخن گفتن داریم اما حیوانات این قدرت را ندارند که با ما صحبت کنند پس مشکلات آنها چند برابر است. تا صد سال آینده شاهد انقراض بیش از ٨٠ درصد حیات وحش دنیا خواهیم بود. وی در ادامه به بررسی وضعیت زیست محیطی حیات وحش در سراسر دنیا پرداخت. دکتر سالاری در پایان سخنرانی خود به استاد چکناواریان تبریک گفت و اظهار امیدواری کرد صلح را نه برای انسان ها، بلکه برای حیوانات نیز پایدار کنیم.

سخنران پایانی نشست دکتر اردشیر خورشیدیان موبد موبدان زرتشتیان بود که با موضوع “فرهنگ نکوداشت آب و هوا در ایران باستان” پشت تریبون قرار گرفت.

وی با اشاره به فرهنگ ایران باستان اظهار داشت: در ایران باستان چهار عنصر آب، خاک، باد و آتش مظهر پاکی بودند و ایرانیان باستان بسیار این چهار عنصر را پاک نگه می داشتند.

دکتر خورشیدیان با بررسی آثار و بناهای تاریخی به جا مانده در ایران، استفاده بهینه ایرانیان را در متعادل سازی محیط زندگی برای حضار تشریح نمود و در پایان ضمن تبریک به استاد چکناواریان پیشنهاد کرد، سازمان ملل از همه کشورها بخواهد١٠ درصد از بودجه های نظامی خود را برای نجات زمین اختصاص دهند.

پرفسور حسین باهر در پایان نشست ضمن جمع بندی جلسه اظهار نمود: ما در گروه سفیران صلح و دوستی ماه ها کار و ساعت ها جلسه داشتیم تا با جمع بندی نظرات با انتخاب استاد لورییس چکناواریان بعنوان سفیر صلح ایران رسالت خود را انجام دادیم. همه ما در گروه سفیران صلح و دوستی کنار استاد چکناواریان هستیم و برای داشتن دنیایی خوب تلاش خواهیم کرد.

میهمانان ویژه این نشست جناب استاد غلامحسین امیرخانی، جناب استاد فریدون مجلسی، سرکار خانم میترا حجار و خانم گل محمدی معاونت مدیرکل ورزش و جوان استان تهران بودند.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin