سفیر فنلاند در آیین افتتاحیه هفته فیلم این کشور در ایران گفت: امیدوارم نمایش فیلم‎های فنلاندی فرصت درک با هم بودن را به ما دهد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، لس سارینن، مدیرعامل بنیاد فیلم فنلاند در ابتدای آیین افتتاحیه هفته فیلم فنلاند که در در خانه هنرمندان برگزار شد، به ایده برگزاری این برنامه از سال‌ها قبل اشاره کرد و گفت: سال‌هاست که در بنیاد فیلم فنلاند به امکان برگزاری هفته فیلم فنلاند فکر می‌کردیم و با تلاش‌هایی که طی دو سال گذشته انجام شد، بالاخره این اتفاق افتاد. قطعا می‌دانیم فیلم‌سازانی در سطح جهانی دارید که موفقیت‌های زیادی را در جشنواره‌های جهانی کسب کرده‌اند. بنابراین مطمئن هستم از دیدن فیلم‌های کشورهای دیگر هم لذت ببرید و علاقه‌مند باشید.

وی درباره برپایی هفته فیلم فنلاند در شهرهای ایران گفت: باعث خرسندی ماست که مجموعه‌ای از فیلم‌های فنلاندی را در تهران و شهرهای دیگر نمایش داده می‌شود. از همه کسانی که در برگزاری این هفته فیلم تلاش کردند، تشکر می‌کنم، بخصوص سفارت سفیر محترم کیونور وانتو که کمک شایانی به ما کردند اما هیچ رویدادی بدون اهالی این کشور که برای موفقیت آن رویداد تلاش می کنند، میسر نمی‎شود، از همه کسانی که برای این هفته فیلم تلاش کردند، تشکر می‎کنم و امیدوارم از دیدن فیلم‌های منتخب ما لذت ببرید.

در ادامه کیونور وانتو، سفیر فنلاند در ایران دیگر سخنران این مراسم بیان کرد: برای اولین‌بار است که فیلم‌های منتخب فنلاندی در سه شهر بزرگ ایران به نمایش درمی‌آید و در کنار آن کارگاه‌ها، فعالیت‌های جنبی و جلساتی میان تهیه‎کنندگان، فیلم‌سازان و نهادهای سرمایه‌گذاری ایران و فنلاند برگزار می‌شود.

وی سپس نسبت به انتظار برای دریافت بازخورد مخاطبان بعد از تماشای فیلم‌های فنلاندی اشاره کرد و گفت: این رویداد نه تنها اتفاقی تازه است بلکه برای من و سفارت فنلاند هم در زمینه ارتباط میان ایران و فنلاند رویداد به خصوصی است. در ابتدا به عنوان یک علاقه‌مند به سینما نمی‌توانم بگویم چقدر خوشحال و مفتخرم که این فیلم‌ها در سه شهر تهران، مشهد و اصفهان نمایش داده می‌شوند. بی‌صبرانه منتظر واکنش و نظرات تماشاچیان هستم و مشتاقم ببینم علاقه‌مندان ایرانی سینما چه برداشتی از فیلم‌های فنلاندی دارند؛ فیلم‌هایی در ژانرهای مختلف و موفق در جشنواره‌ها در کنار آثار جدید سینمای فنلاند.

سفیر فنلاند در ایران درباره تاثیر برگزاری چنین رویدادهایی بیان کرد: در ماموریت‌های دیپلماتیک، یافتن شرکای خوب در کشور میزبان امری ضروری است. کسانی که تبادلات فرهنگی را برای منفعت دو جانبه ارتقا می‌دهند. برنامه‌ریزی این رویداد از یک سال قبل و صحبت‌های اولیه از دو سال قبل با کمک موسسه سینمایی هنروتجربه و بنیاد فیلم فنلاند آغاز شد و حالا داریم از نتیحه این همکاری و تعهد مشترک لذت می‌بریم که قطعا یکی از رویدادهای مهم سفارت فنلاند است و امیدوارم رابطه میان فیلم‌سازان و مردم ما را قوی‌تر کند.

وی اظهار امیدواری کرد که شناخت میان این دو کشور با این برنامه بیشتر شود و ادامه داد: امیدوارم نمایش این فیلم‎ها، فرصت درک با هم بودن را به ما دهد. داستان‌گویی و فیلم‌سازی یک هنر جهانی است و هنگام تماشای فیلم یک موقعیت جدید و درعین حال آشنا را تجربه می‌کنید که فارغ از زبان، ملیت، مذهب و دیدگاه‌های سیاسی است. از یگدیگر می‌آموزیم و امیدها و بیم‌هایمان را به اشتراک می‌گذاریم. به خصوص در مواقع دشوار خوب است که در کنار هم باشیم و با هم گفت‌وگو کنیم. امیدوارم این فیلم‌ها پل‌های ارتباطی را بسازد و فهم و شناخت دو کشور را ارتقا دهد.

سخنران بعدی مراسم جعفر صانعی‌مقدم، مدیرعامل موسسه هنروتجربه سینمای ایرانیان بود که در ابتدای صحبت‌هایش از سفرا و نمایندگان سفارتخانه کشورهای هلند، استرالیا، دانمارک، مجارستان، سوئد، نروژ، صربستان، اتریش، یونان، لهستان،فنلاند، همچنین مدیر عامل بنیاد فیلم فنلاند، یانا پوسکالا مدیر امور بین‌الملل و تبلیغات بنیاد فیلم فنلاند، کارل آهو تهیه‌کننده فیلم‌های سینمایی مستند و تلویزیونی، ریتا آلتو کارگردان فیلم‌های کوتاه از فنلاند و مقام‌ها و شخصیت‌های ایرانی همچون سیدعلی پاکدامن مدیر کل امور دیپلماسی عمومی وزارت امور خارجه، محمدجواد شریعتی مدیرکل امور همکاری‌های دینی فرهنگی و ورزشی وزارت امور خارجه، محمدعلی کیانی مدیر کل همکاری‌های فرهنگی و هنری امور ایرانیان خارج از کشور سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، علیرضا تابش مدیر عامل بنیاد سینمایی فارابی، منوچهر شاهسواری مدیر عامل خانه سینما، روح الله حسینی مدیر کل دفتر جشنواره‌ها و همکاری‌های بین المللی سازمان سینمایی برای همکاری در برگزاری این هفته فیلم و نشست‌هایی که طی روزهای آتی برگزار می‌شود، تشکر کرد.

وی سپس درباره پیشینه برگزاری هفته‌های فیلم در هنروتجربه گفت: موسسه هنروتجربه سینمای ایرانیان طی دو سال گذشته هفته فیلم کشورهای ارمنستان، آلمان، برزیل، چین، صربستان و دو هفته فیلم کشورهای اروپایی و شب فیلم گرجستان و شب فیلم برزیل را برگزار کرده است. در کنار برگزاری هفته‌های فیلم، همیشه سعی داشته‌ایم علاوه بر نمایش فیلم، کارگاه‌های آموزشی با عنوان سینمای هنری و چگونگی انجام تولیدات مشترک با سایر کشورها را با حضور کارگردانان، تهیه‌کنندگان و مسئولان از کشور ایران و سایر کشورها برگزار کنیم.

به گفته او یکی از اهداف برگزاری هفته‌های فیلم امکان نمایش فیلم‌های خارجی برای تماشاگران علاقه‌مند و ایجاد زمینه برای بحث و تبادل نظر در خصوص تولید مشترک فیلم با سایر کشورها بوده است.

صانعی‌مقدم برای توضیح بیشتر این موضوع به ذکر مثالی پرداخت و گفت: همزمان با برگزاری هفته فیلم صربستان، با هماهنگی موسسه هنروتجربه مذاکرات بین بنیاد سینمایی فارابی و مرکز فیلم صربستان انجام شد و نتیجه آن‌ها امضای یک توافق‌نامه برای همکاری در زمینه‌های مختلف سینمایی از جمله تولیدات مشترک است که در حال حاضر تهیه‌کنندگان دو کشور برای اجرایی کردن این امر در حال مذاکره هستند.

او درباره هفته فیلم فنلاند بیان کرد: همزمان با برگزاری هفته فیلم فنلاند و با توجه به حضور مدیر عامل محترم و مدیر امور بین‌الملل بنیاد فیلم فنلاند با هماهنگی موسسه هنروتجربه برای بررسی زمینه‌های همکاری برای تولیدات مشترک فیلم بین ایران و فنلاند چندین نشست برنامه‌ریزی شده است. جلسه گفت‌وگو در مورد تولید مشترک بعد از نمایش فیلم برپا و روز یکشنبه جلسه تبادل نظر برای بررسی زمینه‌های همکاری بین بنیاد سینمایی فارابی و بنیاد فیلم فنلاند با حضور مدیران عامل، مدیران و کارشناسان هر دو بنیاد برگزار می‌شود. برای آشنایی بیشتر فیلم‌سازان، تهیه‌کنندگان سینمای ایران در خصوص چگونگی روند انجام تولید مشترک در کشور فنلاند، با همکاری خانه سینما نشستی را برای روز سه‌شنبه نهم مهر برنامه‌ریزی کرده‌ایم که در این جلسه مدیر عامل و مسئولان بنیاد فیلم فنلاند با تهیه‌کنندگان و کارگردانان ایرانی گفت و شنود دارند.

او هم‌چنین از همه تهیه‌کنندگان و کارگردانان علاقه‌مند به تولید مشترک برای نشست روز سه‌شنبه در خانه سینما دعوت کرد و درباره کارگاه‌های هفته فیلم فلاند توضیح داد: یک جلسه کارگاه با عنوان تولید فیلم مشترک با حضور سرکارخانم شهابی تهیه‌کننده و پخش‌کننده بین‌المللی فیلم و دو جلسه با عنوان تولید فیلم هنری با حضور کارگردانان کشورمان آقایان نوید محمودی و بهنام بهزادی برگزار می‌شود. این نشست‌ها در اصفهان و مشهد با حضور مدیران بنیاد فیلم فنلاند، تهیه‌کننده و کارگردانان این کشور است.

هفته فیلم فنلاند به همت موسسه هنروتجربه سینمای ایرانیان و بنیاد فیلم فنلاند از ۶ تا ۱۲ مهرماه همزمان در خانه هنرمندان ایران در تهران، پردیس سیتی سنتر اصفهان و پردیس هویزه مشهد برگزار می‌شود.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin