نشست معرفی شاعر و برنده جایزه نوبل ادبیات شیلی، پابلو نرودا با حضور کاردار این کشور در سالن ملل مجموعه نمایشگاهی شهر آفتاب برگزار شد.

 ​به‌گزارش آوا دیپلماتیک، در حاشیه این نشست فرناندو برگونیو، کاردار سفارت شیلی درباره چگونگی برگزاری نمایشگاه کتاب تهران گفت: نمایشگاه کتاب یک رویداد بسیار پویا و فعال است.

وی در ادامه صحبت‌هایش افزود: فکر می‌کنم اولین باری است که در نمایشگاه کتاب تهران طی 30 سال برگزاری آن شرکت می‌کنیم و شخصاً چه از نظر چگونگی برگزاری و چه از نظر اهمیت ناشرانی که در این رویداد شرکت کرده‌اند تحت تاثیر قرار گرفته‌ام. باعث افتخار است که در این نمایشگاه حضور پیدا کرده‌ایم.

 کاردار سفارت شیلی درباره میزان بازدید مخاطبان از غرفه این کشور و با بیان اینکه شرکت در این رویداد فرهنگی پنجره‌ای برای معرفی ادبیات و فرهنگ شیلی است خاطرنشان کرد: غرفه شیلی بازدیدکننده‌ دارد و دوست داشتیم کتاب‌هایی به زبان فارسی نیز در این غرفه عرضه می‌کردیم، البته چند بروشور به زبان فارسی در غرفه‌یمان داریم ولی کتاب به زبان فارسی نه.

 بر اساس این گزارش، مراسم معرفی شاعر نوگرا و برنده جایزه ادبیات نوبل شیلیایی، پابلو نرودا همزمان با دومین روز از سی‌امین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران با حضور کاردار سفارت شیلی و با سخنرانی دکتر بهادر باقری، استاد زبان و ادبیات فارسی از دانشگاه خوارزمی، دکتر جیران مقدم، استاد زبان و ادبیات اسپانیایی از دانشگاه علامه طباطبایی و گلنوش درجزینی، دانشجوی زبان اسپانیایی دانشگاه آزاد اسلامی در سرای بین‌الملل مجموعه نمایشگاهی شهر آفتاب برگزار شد.

در این نشست کارشناسان به بن‌مایه شعر نرودایی، دیدگاه ایرانیان درباره شعر نرودا، دشواری ترجمه شعر نرودا به فارسی و تاثیر شعر این شاعر شیلیایی بر آثار برخی شاعران ایرانی پرداختند.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin