کاردار سفارت نروژ در تهران گفت: تهران – اسلو با غلبه بر برخی چالش ها، امکان بازگشت رونق اقتصادی میان دو کشور را فراهم سازند و به سطح پیش از تحریم ها برسد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، جان میکال کویستاد، کاردار سفارت نروژ در تهران، در کنفرانس همکاری توسعه و فناوری بخش بالادستی نفت و گاز ایران و نروژ، اعلام کرد: مسایل بانکی و بحث شفافیت از جمله چالش هایی است که با چیرگی بر آنها، زمینه گسترش همکاری تجاری دو کشور فراهم می شود.

وی ابراز امیدواری کرد: شتاب گیری نهایی شدن الگوی جدید قراردادهای نفتی ایران، موجب آن شود تا بتوان به گسترش چشمگیر همکاری ها کمک کند.

کاردار سفارت نروژ آمادگی کشور متبوعش را برای کمک به همکاری بانکی با ایران را یادآور شد و افزود: لازمه این کار امضای قراردادهایی نهایی میان دو کشور است که فراتر از تفاهم نامه های کنونی باشد.

کویستاد گفت: توجه به سابقه فرهنگ بازرگانی و کارآفرینی در ایران و کیفیت گرایی در میان فعالان تجاری، این امر را می تواند زمینه ای برای همکاری بیشتر دو کشور دانست.

وی ضمن تأکید بر ظرفیت بی رقیب ایران در زمینه توسعه منابع نفت و گاز، اضافه کرد: ایران باید از ظرفیت دوران پسابرجام بهره گیرد.

همچنین یل بورگ فریبرگ، معاون وزیر نفت و انرژی نروژ در این دیدار، ضمن تأکید بر گسترش همکاری ایران و نروژ در زمینه نفت و انرژی، به معرفی ظرفیت های فنی و تجاری شرکت های نروژی پرداخت.

نروژ که در منطقه اسکاندیناوی در شمال اروپا واقع شده از ذخایر بزرگ نفت و خام برخوردار بوده و بر اساس برخی گزارش ها، به نسبت جمعیت، بزرگترین تولیدکننده غیر خاورمیانه ‌ای نفت و گاز طبیعی جهان به شمار می رود.

معروفترین شرکت نفتی نروژ شرکت استات اویل است که در گذشته فعالیت هایی در ایران داشته است.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin