کاردار آلمان در ایران گفت: ظرفیت ها و نقش اقتصادی، فرهنگی و گردشگری تبریز امتیاز ویژه در روابط و مراودات دو کشور ایران و آلمان است.

به گزارش آوا دیپلماتیک، ماریان شوگراف، در دیدار با شهردار تبریز افزود: نام تبریز و شهردار این شهر، در سال‌های اخیر به خوبی در مجامع بین‌المللی مطرح شده و نقش این شهر را برجسته‌ کرده است.

وی یادآوری کرد: شهردار تبریز، شناخت دقیق از زمینه‌های اقتصادی آلمان دارد و این موضوع می‌تواند روند همکاری‌های دو طرف را سرعت بخشد.

معاون سفیر آلمان در ایران با بیان این‌ که ظرفیت‌های مشترک فرهنگی و اقتصادی ‘تبریز – هامبورگ’ امتیاز ویژه در ارتباط ایران و آلمان است، ادامه داد: سفارت آلمان به عنوان نماینده عالی دولت این کشور در ایران، تمام تلاش خود را برای پیگیری تاکیدهای شهردار تبریز به خصوص در حوزه گردشگری به کار خواهد بست.

شوگراف ادامه داد: برقراری پرواز هامبورگ به مقصد چهار شهر ایران از جمله تبریز مورد تاکید ایران و آلمان قرار گرفته و نقطه عطفی در مراودات اجتماعی دو کشور خواهد بود.

شهردار تبریز نیز در این دیدار بر لزوم اجرای همکاری‌‌های اثرگذار با محوریت برنامه‌های گردشگری تاکید کرد و گفت: دوره مهمی از پیشرفت‌های ایران در دهه‌های گذشته، مقارن با حضور صنایع آلمانی در بخش‌های مختلف ماشین‌آلات، کشاورزی، خدمات و عمران تبریز بوده و در مقابل فعالان اقتصادی تبریز نیز از دیرباز در فرصت‌های تجاری آلمان حضور موثر داشته‌اند.

صادق نجفی، با اشاره به پیشینه همکاری‌های تبریز با صنایع آلمانی، یادآوری کرد: این تعامل موثر، با توجه به تحولاتی که اکنون در ارتباطات بین‌المللی کشورمان رقم خورده، به طور قطع قابل استمرار است.

وی ساختار تشکیلاتی شهرداری‌ها را امتیازی مهم در همکاری‌ با کشورهای مختلف خواند و یادآوری کرد: شهرداری‌های ایران با توجه به ساختار مستقل از بخش‌های دولتی، به خوبی می‌توانند اهداف بین‌المللی را در چارچوب سیاست‌های خارجی کشور پیش ببرند و در این میان انتخاب تبریز به عنوان پایتخت گردشگری کشورهای اسلامی، زمینه‌های ملی و بین‌المللی را برای نقش‌آفرینی این شهر فراهم آورده است.

نجفی، با بیان این‌ که تبریز پایتخت فرش دستباف جهان و هامبورگ از مراکز مهم عرضه فرش در جهان است، افزود: برای ایجاد خط هوایی تبریز به هامبورگ رایزنی شده است.

وی گفت: هماهنگی‌های لازم برای ایجاد این مسیر پروازی در سفر سال گذشته به شهر هامبورگ صورت گرفته و مقرر شده شرکت هوایی قشم، به زودی شرایط آغاز این پرواز را فراهم کند.

شهردار تبریز به مدیریت یکپارچه در شهر تبریز اشاره و اظهار کرد: مراودات اتاق بازرگانی و فعالان اقتصادی و تجاری، مطابق اهداف دیپلماسی شهری تبریز است.

نجفی افزود: تبریز، از میزبانی هیات‌های گردشگری و فرهنگی، شرکت‌های صنعتی، فعالان اقتصادی، تیم‌های ورزشی و برپایی هفته‌ها و نمایشگاه‌های آلمانی استقبال می کند.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin