معاون سیاسی امنیتی استاندار بوشهر از بررسی پیشنهاد سفیر روسیه جهت خواهر خواندگی بوشهر با یکی از شهرهای این کشور خبر داد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، فتح‌الله حقیقی معاون سیاسی امنیتی استاندار بوشهر در دیدار با لوان جاگاریان سفیر روسیه در ایران، ضمن بیان اینکه روابط ایران و روسیه در ابعاد گوناگون توسعه یافته اظهار داشت: کشور روسیه در بیشتر امورات با روسیه مشترک است که در سال‌های اخیر روابط مناسبات اقتصادی، فرهنگی، سیاسی و اجتماعی گسترش یافته است.

وی با اشاره به توانمندی بالای استان بوشهر در زمینه‌های مختلف تجاری و اقتصادی، خواستار معرفی این توانمندی‌ها به تجار و سرمایه‌گذاران روسی با هدف بهره‌گیری بیشتر ازاین ظرفیت‌ها و افزایش سطح تبادلات تجاری آنها شد.

معاون سیاسی امنیتی استاندار بوشهر وجود بنادر فعال، فراهم بودن زیرساخت‌های لازم را از جمله مزیت‌های مهم استان بوشهر برشمرد و گفت: استان بوشهر در حوزه تولید محصولات آبزی‌، خرما، صیفی‌جات و محصولات خارج از فصل دارای توانمندی‌های مهمی است که این تولیدات می‌تواند به کشور روسیه صادر شود.

حقیقی با تاکید بر استفاده از فرصت‌های استان بوشهر برای سرمایه‌گذاری افزود: ظرفیت‌های استان بوشهرفرصت مناسبی را برای سرمایه‌گذاری و رشد و توسعه ارتباطات تجاری آن با سایر کشورها به ویژه کشور روسیه فراهم کرده است.

وی با اشاره به پیشنهاد سفیر روسیه برای خواهر خواندگی بوشهر تصریح کرد: پیشنهاد سفیر روسیه در ایران در خواهر خواندگی بوشهر با یکی از شهرهای روسیه بررسی می‌شود.

 معاون استاندار بوشهر تاکید کرد: با توجه به مواضع مشترکی که مسئولان دو کشور در تعاملات جهانی دارند توسعه مناسبات در راستای تأمین منافع دو کشور است.

لیوان جاگاریان در این دیدار با بیان اینکه حجم مناسبات اقتصادی ایران با روسیه افزایش یافته اظهار داشت: حجم مناسبات ایران با کشور روسیه درسال گذشته 4 درصد افزایش یافت که مهم امسال و سال آینده افزایش گسترده‌ای می‌یابد.

سفیر روسیه با بیان اینکه روابط مسئولان دو کشور در سطح بسیار بالایی است افزود: دیدار ولادیمیر پوتین و حسن روحانی روسای جمهوری دو کشور در ماه سپتامبر گذشته در بیشکک از اهمیت خاصی برخوردار بود.

 لیوان جاگاریان با تاکید بر توسعه مناسبات ایران و روسیه خاطرنشان کرد: روسیه در بسیاری از امورات حتی تحریم‌های ظالمانه غرب با ایران وجه مشترک دارند که باید از این فرصت بهره لازم برده شود.

وی با بیان اینکه واردات کالا از کشورهای غربی به روسیه ممنوع است افزود: با توجه به ممنوع بودن واردات کالا از کشورهای غربی، ایران می‌تواند جایگزین این کشورها شود که در این راستا فعالیت‌های اقتصادی و تجاری ایران با روسیه افزایش می‌یابد.

سفیر روسیه در ایران با بیان اینکه، استان بوشهر ازدیرباز برای همگان شناخته شده است خاطرنشان کرد: استان بوشهر دارای ظرفیت‌های مهم اقتصادی و کشاورزی است که روسیه می‌تواند بازار هدف تولیدکنندگان استان بوشهر باشد.

وی با اشاره به اینکه کارشناسان روسی در نیروگاه اتمی بوشهر با کارشناسان ایرانی فعالیت مشترکی دارند گفت: بزودی یک هیئت 200 نفری کارشناسان روسی برای انجام کارهای ترمیمی نیروگاه اتمی وارد بوشهر می‌شوند.

جاگاریان افزود: بسیار خوشحال می‌شویم که بتوانیم تعامل و ارتباط مستمری با استان بوشهر درحوزه‌های گوناگون داشته باشیم.

سفیر روسیه در ایران با اشاره به اینکه واردات میگو از ایران به روسیه آغاز شده افزود: صادرات آبزیان از ایران به روسیه از دو ماه پیش آغاز شده که با توجه به توانمندی ایران دراین حوزه این فعالیت اقتصادی با کشور روسیه گسترش می‌یابد.

وی تاکید کرد: امیدوارم بتوانیم با یکی از شهرهای کشور روسیه با بوشهر انعقاد قرارداد خواهر خواندگی داشته باشیم و با تبادل تجربیات مناسبات اقتصادی را بیشتر توسعه دهیم.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin