محمدباقر قالیباف رییس مجلس شورای اسلامی با مارکوس لایتنر، سفیر سوئیس در تهران دیدار و گفتگو کرد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، رییس مجلس شورای اسلامی در این دیدار با بیان اینکه هرچند کشورهای اروپایی تحت تاثیر فشارهای آمریکا هستند اما باید سیاست مستقلی را در پیش بگیرند، خاطرنشان کرد: جایگاه سوئیس به دلیل سیاست های مستقل و بی طرف استثناء است. ما در کنار گسترش رابطه با آسیا، علاقمند به توسعه روابط اقتصادی با کشورهای اروپایی مستقل هستیم.

رئیس قوه مقننه در این دیدار با اشاره به روابط تاریخی و مثبت دو کشور و ضرورت گسترش روابط اقتصادی میان ایران و سوئیس، گفت: ایجاد کانال مالی بین سوئیس و تهران ابتکار مناسبی است اما باید تلاش شود حجم روابط اقتصادی با این کانال در حوزه های بهداشتی، غذایی و … در چارچوب توافقات دو کشور توسعه یابد.

وی با اشاره به اینکه آمریکا با اعمال تحریم‌های ظالمانه، به مردم ایران فشار می‌آورد، اظهار کرد: آمریکا می‌پنداشت با این فشارها می‌ تواند در ایران مشکلات داخلی ایجاد کند که این فکری خام است.

رئیس نهاد قانونگذاری کشور با بیان اینکه تاریخ پر افتخار ملت ایران نشان داده که مردم همیشه در برابر دخالت ‌های خارجی محکم ایستاده‌ اند، تاکید کرد: پس از انقلاب اسلامی، ایستادگی در برابر دخالت خارجی به فرهنگ مبارزه با ظلم تبدیل شده و جزئی از اصول دینی و ملی ما محسوب می‌شود.

قالیباف با گرامیداشت یاد سردار شهید سپهبد سلیمانی، ادامه داد: مردم ایران در برابر جنایت ترامپ در به شهادت رساندن قهرمان مبارزه با تروریسم، سردار سپهبد سلیمانی، تجلیل و عکس العمل مناسبی نشان دادند و اگر شهید سلیمانی نبود داعش به قلب اروپا می ‌رسید. امروز ترامپ هم متوجه شده که فشارهای حداکثری علیه ایران نتیجه‌ ای نداشته و در ماه‌ های پیش رو و سال آینده، وضعیت اقتصادی ایران به مراتب بهتر خواهد شد.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: در حوزه مسائل اقتصادی و حل مشکلات، هماهنگی کاملی میان دولت و مجلس شورای اسلامی وجود دارد و رهبر معظم انقلاب نیز در روز گذشته تاکید فرمودند که “در سال آخر فعالیت دولت، برای حل مشکلات اقتصادی باید انسجام وجود داشته باشد”.

وی در پاسخ به سوال سفیر سوئیس با بیان اینکه در ایران دموکراسی واقعی حاکم است، تصریح کرد: در انتخابات، مردم ایران هستند که تصمیم می‌ گیرند چه مسیری را پیش ببرند.

در ادامه این دیدار، مارکوس لایتنر سفیر سوئیس در تهران و حافظ منافع آمریکا در ایران، با تقدیر از حُسن نظر رئیس مجلس شورای اسلامی، گفت: ما سیاست منسجمی درباره روابط دوجانبه میان ایران و سوئیس داریم که آن مبتنی بر اعتماد است.

وی با اشاره به ضرورت گسترش همکاری‌های همه جانبه، به پیشرفت روابط علمی دو کشور اشاره کرد و ادامه داد: کانال مالی سوئیس آماده و فعال است و بخشی از آن اجرایی شده است که ما هم معتقدیم باید کارکرد این کانال مالی توسعه یابد.

سفیر سوئیس در تهران با اشاره به سفر هیأتی پارلمانی از این کشور به تهران خاطرنشان کرد: مایلیم همکاری و روابط پارلمانی میان دو کشور ایران و سوئیس را توسعه دهیم.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin