خانم اوگوچی دنیلز، هماهنگ کننده مقیم ملل متحد در ایران طی نشست خبری که در محل وزارت کشور برگزار شد فعالیت های سازمان ملل متحد در حمایت دولت ایران برای کمک به مردم سیل زده را تشریح کرد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، متن کامل سخنرانی خانم دنیلز به شرح زیر است:

همه ما در سازمان ملل متحد به دلیل کشته، مجروح شدن و خسارت های وارده سیل های شدید در ایران عمیقا متاسفیم. اجازه دهید از جانب خانواده ملل متحد و دبیر کل سازمان ملل متحد بار دیگر مراتب تسلیت صمیمانه خود را به خانواده های قربانیان، دولت و مردم ایران تقدیم نمایم.

مایلم تلاش های دولت در زمینه امداد و نجات را تحسین کنم. در عین حال خسارت به زیر ساخت ها (خانه ها، جاده ها، خطوط آهن و غیره) قابل توجه است.

می دانیم سیل ها همچنان ادامه و عملیات امداد و نجات دولت نیز تداوم دارد.

سازمان ملل متحد و جامعه بین المللی قویا متعهد به حمایت از دولت و مردم ایران در این برهه حساس هستند. ما همکاری عالی با دولت داشته و به این همکاری ادامه خواهیم داد به ویژه با وزارت امور خارجه و وزارت کشور.

ما هماهنگی عالی و تنگاتنگ در پاسخ به این وضعیت اضطراری با دولت و جامعه بین المللی داشته و داریم .

تا کنون سازمان ملل متحد یک میلیون و 420 هزار دلار کمک علاوه بر منابع موجود و عمومی برای مساعدت فوری مستمر به منظور تهیه اقلام پزشکی و بهداشتی، آب، تاسیسات بهداشتی، سلامت و سرپناه را بسیج کرده است.

سازمان ملل متحد و جامعه جهانی، پس ازارائه کمک های نجات دهنده فوری از تلاش های دولت برای استراتژی های میان و بلند مدت جهت کاهش بلایای طبیعی حمایت می کنند، بنابراین مبالغی بیشتر برای اقدام فوری، میان مدت و بلند مدت شامل کاهش خطر، مورد نیاز است. با وجود چالش های ایجاد شده به وسیله جو سیاسی فعلی، سازمان ملل متحد قادر بوده به ویژه برای تدارک و ارائه اقلام مورد نیاز به کشور، حمایت به موقع و مناسب ارائه دهد. ما به همکاری خود با طرف های مربوطه ادامه می دهیم تا نیازهای انسانی مرتفع گردند. مهم است که بدانید تنها نظام ملل متحد در ایران نیست که در این رابطه تلاش می کند بلکه مقرهای ما درنیویورک، ژنو و وین بسیار متعهد هستند که فعالیت های سازمان ملل بدون هیچ وقفه ای ادامه یابد.

هنگامی که اینجانب در مقر سازمان ملل متحد در نیویورک بودم، از نزدیک بحران ایران را در رسانه های اجتماعی دنبال می کردم. تحت تاثیر اخبار مربوط به کرامت، روح قوی انسانی، تاب آوری و حمایت مردم ایران از یکدیگر قرار گرفتم: جوامع به خاطر این فاجعه متحد شدند. کودکان هدایا و عیدی های سال نو خود را برای کمک به سیل زدگان اهدا می کردند.

در زمینه بهداشت و سلامت، سازمان ملل متحد از تلاش های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی حمایت می نماید و کمک های فنی با خدمات سلامت و اقلام پزشکی اضطراری ارائه می دهد.

سازمان ملل متحد در زمینه سرپناه اضطراری، از تلاش های سازمان هلال احمر ایران، بنیاد مسکن و وزارت کشور حمایت کرده و کمک های فنی برای ایجاد و مدیریت سرپناه های موقت همچنین امکانات سرپناه اضطراری ارائه می دهد.

در زمینه آب، تاسیسات بهداشتی و بهداشت، سازمان ملل متحد از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و برنامه های این وزارتخانه برای ارائه کمک های فنی به منظور تهیه آب آشامیدنی و امکانات شست و شو برای رفع نیاز منزل و مقاصد بهداشتی حمایت می کند.

در زمینه آموزش، سازمان ملل متحد از وزارت آموزش و پرورش در فرایند ارائه کمک های فنی و امکانات برای فضا های موقتی یادگیری بر اساس مشورت در محل حمایت می نماید.

در زمینه “حمایت از مراقبت ها”، سازمان ملل متحد از وزارت تعاون، کار و تامین اجتماعی، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و هلال احمر در زمینه تیم های حامی روانی-اجتماعی حمایت می نماید.

سازمان ملل متحد در زمینه “بهبود اولیه”، از سازمان مدیریت بحران و تلاش های وزارتخانه های مرتبط برای رفع نیازهای مردم و جوامعی که بیشترین صدمات را از سیل دیده اند، همکاری می نماید. می دانیم زنان، کودکان، افراد دارای معلولیت و سالمندان معمولا آسیب پذیرترین ها دربین جوامع تحت تاثیر بوده، بنابراین نیازمند توجه ویژه هستند.

علاوه بر این مایلیم این نکته را بار دیگر به رسمیت بشناسیم که ایران نزدیک به چهار دهه میزبانی سخاوتمند برای نزدیک به یک میلیون پناهنده از سایر کشورها بوده است. در راستای این سنت موجب دلگرمی است بنگریم چگونه نیازهای این گروه ها به گونه ای برابر پاسخ داده شود.

سازمان ملل متحد با هماهنگی مسئولان ملی و محلی، بازدید میدانی از نواحی تحت تاثیر سیل به منظور ابراز همبستگی خود اما از آن مهم تر درک اینکه بیشترین نیازهای ضروری کدام است، و کدام استان ها به کمک های سازمان ملل متحد نیاز دارند، همچنین مذاکره با مسئولان درمورد اینکه چگونگی ارائه کمک ها به بهترین شکل به نواحی تحت تاثیر سفر می کنند.

ما مشتاقانه به همکاری موثر خود ادامه می دهیم وتلاش های مسئولان در بهبود اوضاع کمک می نماییم.

سازمان ملل متحد در اینجا حضور دارد تا تفاوتی ایجاد کند. برای اینجانب موجب افتخار است که اینجا درخدمت شما هستیم.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin