سید صولت مرتضوی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ایران ظهر با محاد بن سعید باعوین وزیر کار و همینطور سفیر عمان دیدار کرد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، مرتضوی در این دیدار که با حضور معاونان وزیر تعاون و هیات همراه وزیر کار عمان برگزار شد، خاطرنشان کرد: روابط جمهوری اسلامی ایران و عمان تاریخی و همه جانبه است و دارای اشتراکات بسیار وسیع و مطلوبی هستیم. امیدوارم با توجه به ارتباطات مطلوبی که وجود دارد، بتوانیم سطح روابط خود را بیش از پیش افزایش دهیم.

وی افزود: مواضع دولت سلطنتی عمان در عرصه سیاست بین‌الملل از جمله مواضع مستحکمی در حوزه مردم مظلوم فلسطین دارد برای ما شعف برانگیز است.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی تصریح کرد: تاخیر در اتخاذ تصمیمی معقول و همه جانبه از سوی دولت‌های اسلامی در برخورد با رژیم منحوس صهیونیستی آینده کشورهای اسلامی را به مخاطره خواهد انداخت.

مرتضوی بیان کرد: روابط بین ایران و عمان همواره متاثر از عواملی مانند نزدیکی جغرافیایی، پیوندهای تاریخی و فرهنگی میان ۲ ملت بوده و به همین دلیل همیشه روابط خوبی را شاهد بودیم مانند تعاملاتی که در سفر رئیس جمهور ایران به عمان در تیرماه ۱۴۰۱ و سفر «سلطان هیثم بن طارق» به ایران در تیرماه ۱۴۰۲ صورت گرفته است.

وی تاکید کرد: حضور وزیر کار سلطنت عمان در ایران نشان از تمایل هر ۲ کشور برای توسعه همکاری‌ها دارد. می‌توانیم در حوزه‌های بسیاری مانند ساماندهی نیروی کار، استفاده از نخبگان ایرانی در بخش‌های مختلف و استفاده از ظرفیت‌های نیروی کار ۲ کشور همکاری‌هایی را داشته باشیم.

وزیر کار گفت: مدت‌ها تحریم‌های ظالمانه بسیاری علیه ایران انجام شد، اما جوانان ما توانستند این مشکلات را با تکیه بر دانش و توان خود پشت سر بگذارند. آمادگی داریم که تجربیات چند ساله خود را صادقانه در اختیار مردم و سلطنت عمان قرار دهیم.

مرتضوی ادامه داد: در سال گذشته شاهد رشد ۴۲ درصدی تجارت میان ۲ کشور بودیم، اما فکر می‌کنم می‌توانیم برای سال آینده حجم تبادلات تجاری بین ۲ کشور را به چهار میلیارد دلار برسانیم.

وی گفت: در ۲ روز گذشته از بخش‌های مختلف وزارت تعاون بازدید کردید و ما این آمادگی را داریم که در خصوص تمام فعالیت‌های حوزه تعاون به تفاهمات حداکثری دست یابیم.

وزیر تعاون بیان داشت: وزارت کار مجموعه متنوعی از فعالیت‌ها مانند رفاه اجتماعی، آموزش‌های فنی و حرفه‌ای، معدن، فولاد، صنعت لاستیک و سیمان و تولید دارو را مدیریت می‌کند؛ همچنین ۱۲ درصد از اقتصاد کشور در این وزارتخانه تمشیت می‌شود. در حوزه بانکداری ۲ بانک بزرگ سراسری تحت مدیریت این وزارتخانه و رسیدگی به امور بازنشستگان نیز برعهده این وزارتخانه است.

مرتضوی اضافه کرد: راهبرد جمهوری اسلامی ایران بر تعامل بیشتر با کشورهای منطقه خصوصاً کشور دوست و همسایه عمان است و امیدواریم در بخش‌های مختلف بتوانیم این همکاری را پیش ببریم و نیز سفیر عمان در ایران شرایط حضور دیگر وزرای عمان در ایران را فراهم کند.

«محاد بن سعید باعوین» وزیر کار سلطنت عمان نیز در ادامه این دیدار گفت: از روزی که وارد ایران شدیم شاهد حسن استقبال و میزبانی سخاوتمندانه شما بودیم. درباره اشاره‌ای که به مساله فلسطین داشتید باید بگویم که این موضعی است که تمام کشورها باید آن را اتخاذ کنند تا عدالت برای تمام برادران و خواهران فلسطینی برقرار شود.

باعوین افزود: همکاری و چشم اندازهای بسیاری در امور اقتصادی و اجرایی هر دو کشور نهفته است که می‌توانیم آن‌ها را به مرحله انجام برسانیم. زمینه همکاری در حوزه‌هایی مانند کسب‌وکار، رفاه اجتماعی و مسائلی مانند آن فراهم است که می‌توان آنها را به صورت عملی پیاده کنیم یا به تبادل تجربیات خود بپردازیم و ظرفیت‌های کاری را ارتقا دهیم که این اقدام به توسعه ظرفیت نیروی انسانی منجر می‌شود.

در ادامه سفیر عمان در ایران گفت: از زمان تعیین من به عنوان سفیر سلطنت عمان در ایران ۲ نشست در این وزارتخانه برگزار شده و به صورت فراوان در خصوص زمینه‌های همکاری صحبت کردیم و این نشست برای به ثمر نشاندن نتایج ۲ نشستی است که پیش از این برگزار شده است.

وی تاکید کرد: در نشست‌های گذشته مسائل نظری بررسی شد و من با فعالیت‌های این وزارتخانه آشنا و متوجه شدم فرصت‌های فراوانی در حوزه انتقال تجربیات مربوط به کسب و کار میان دو کشور وجود دارد. توافق محوری و بزرگی در زمینه روابط میان جمهوری اسلامی ایران و سلطنت عمان وجود دارد که مربوط به همکاری و تبادل تجربیات است. در سلطنت عمان در حوزه ساماندهی کسب و کارها فعالیت‌های زیادی انجام دادیم و امیدواریم با توافقاتی که در این سفر صورت می‌گیرد، ساماندهی بیشتر در بازار کار را شاهد باشیم.

سفیر عمان در پایان خاطرنشان کرد: در تمام نشست‌ها عنوان کردم که من سفیر عمان هستم اما ماموریت من برآورده کردن خواسته‌های هر دو کشور است و نه فقط عمان.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin