وزیر صنعت، معدن و تجارت در دیدار با سفیر ترکیه در ایران ضمن تبریک به مناسبت روز ملی جمهوری ترکیه از توسعه همکاری‌های مشترک و افزایش مبادلات تجاری بین ایران و ترکیه خبر داد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، رضا رحمانی در این دیدار که در سفارت ترکیه برگزار شد، با تبریک نود و پنجمین سالگرد تاسیس کشور جمهوری ترکیه افزود: جمهوری اسلامی ایران بر آن است که تعامل دوستانه و موثری در چارچوب منفعت دوجانبه با کشورهای جهان داشته باشد؛ ضمن اینکه توسعه و تقویت همکاری های همه جانبه با کشورهای همسایه و اسلامی و بالاخص جمهوری ترکیه از راهبردهای اساسی سیاست‌های خارجی دولت تدبیر و امید بوده و همواره از سوی رییس جمهور دکتر روحانی نیز مورد تاکید بوده است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: این رویکرد مثبت دولت تدبیر و امید در عرصه بین‌المللی برای توسعه و تعمیق روابط اقتصادی و سیاسی با کشورهای جهان، باعث تشویق و ترغیب سایر کشورها برای ارتقای روابط با ایران شده است.

رحمانی ادامه داد: دو کشور همسایه و برادر با وجود مناسبات تاریخی، سیاسی و اقتصادی و همچنین اشتراکات دینی و فرهنگی دیرینه، فرصت‌های مناسبی را برای توسعه روابط اقتصادی سرمایه‌گذاری و تجاری خود دارند.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: وزارت صمت ایران به عنوان مسئول طرف ایرانی کمیسیون مشترک دو کشور درنظر دارد تا زمینه‌های مناسب برای توسعه همکاری‌ها و افزایش مبادلات تجاری بین ایران و ترکیه را در اسرع وقت طی یک رویکرد برد_ برد فراهم آورد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به سفر وزیر امور خارجه کشورمان برای حضور در نشست سه جانبه ایران ،ترکیه و آذربایجان به استانبول گفت: امروز یکی از بزرگترین فرودگاه‌های جهان در استانبول افتتاح می شود و بنده از همین جا در این خصوص به ملت و دولت جمهوری ترکیه تبریک عرض کرده و خرسندی خود را از توسعه و پیشرفت جمهوری ترکیه ابراز می‌کنم.

رحمانی همچنین اظهار امیدواری کرد با توجه به اراده و عزم دو دولت برای گسترش مناسبات از یک سو و تلاش فعالان اقتصادی و بازرگانان دو کشور از دیگر سو، شاهد تسهیل امور تجاری و همچنین افزایش مراودات اقتصادی ملت‌های دو کشور در آینده نزدیک باشیم.

وی با بیان اینکه برای توسعه روابط با جمهوری ترکیه هیچ محدودیتی قائل نیستیم عنوان کرد: در دوران ریاست کمیسیون صنایع و معادن در مجلس شورای اسلامی نیز با سفر به ترکیه و ملاقات با اردوغان، برای توسعه همکاری های اقتصادی با این کشور تلاش کرده اند و در وزارت صنعت، معدن و تجارت با توجه به مسئولیت کمیسیون مشترک اقتصادی، توسعه مناسبات اقتصادی و رفع موانع سر راه را در برنامه خود دارند.

رحمانی با تبریک مجدد روز ملی جمهوری ترکیه، صلح، ثبات، رشد و توسعه اقتصادی برای جمهوری ترکیه و رفاه و بهروزی برای مردم آن کشور را از خداوند بزرگ خواستار شد.

وی از سفیر جمهوری ترکیه خواست مراتب تبریک و تهنیت جمهوری اسلامی ایران را به ملت و دولت و رییس جمهوری ترکیه جناب آقای اردوغان ابلاغ کند.

‎سفیر ترکیه در تهران نیز حضور رحمانی در مراسم سالگرد جمهوریت ترکیه در اولین روز وزارت آقای رحمانی، بسیار مبارک دانسته و از وی و مقامات شرکت کننده در مراسم تقدیر و تشکر کرد. ‎هاکان با توجه به سابقه و تجربه ارزشمند دکتر رحمانی ، انتصاب ایشان به وزارت صنعت معدن و تجارت کشورمان را برای موفقیت این وزارتخانه و توسعه روابط و موفقیت کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور بسیار مهم ارزیابی کرد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin