آئین افتتاح “هفته فرهنگی سوییس” با حضور جمعی از سفرای خارجی در تالار استاد شهناز خانه ی هنرمندان ایران برگزار شد.آئین افتتاح “هفته فرهنگی سوییس” به مناسبت صد و چهلمین سال روابط این دو کشور به مدت یک هفته در دو بخش نمایشگاه عکس هنرمندان سوییسی و ایرانی در نگارخانه زمستان و نمایشگاه آثار گرافیکی و پوستر “ورنر یکر” به همراه آثار تعدادی از  هنرمندان ایرانی در نگارخانه استاد ممیز خانه هنرمندان ایران همراه بود.

در این مراسم “لیویا لئو آگوستی” سفیر سوییس در تهران، “«مجید سرسنگی”» مدیر عامل خانه هنرمندان ایران، سفیران اروگوئه، برزیل و  ژاپن در تهران و همچنین “ورنر یکر” طراح گرافیک سوئیسی حضور داشتند.

در ابتدای این مراسم، “لیویا لئو آگوستی” سفیر سوییس در تهران در سخنانی گفت:اکنون فرصت فرهنگی مناسبی پیش آمده است که همکاری فرهنگی بین دو کشور پر رنگ تر از قبل شود. این دو کشور صد و چهل سال با یکدیگر رابطه فرهنگی و سیاسی خوبی داشته اند و برگزاری برنامه های فرهنگی هم چون «روزهای فرهنگی سوییس» بین هنرمندان سوییس و ایران، می تواند روح این روابط را زنده نگاه دارد.

“لیویا لئو آگوستی” در پایان صحبت های خود از برگزاری هرگونه برنامه فرهنگی و هنری میان دو کشور استقبال کرد و سپس از حضور “ورنر یکر” طراح گرافیک سوییسی در ایران تشکر کرد.

در ادامه برنامه “مجید سرسنگی” مدیر عامل خانه هنرمندان ایران با ابراز خشنودی از برگزاری برنامه “روزهای فرهنگی سوییس” در خانه هنرمندان ایران، به اهمیت روابط فرهنگی بین کشور ها اشاره کرد و گفت: کشورها امروزه در سطح جهانی، در زمینه ارتباطات سیاسی و دیپلماتیک با یکدیگر روابط خوبی دارند اما تا زمانی که این ارتباطات سویه‌های فرهنگی و هنری به خود نگیرد، ارتباطات بین کشور ها کامل نخواهد شد. خانه هنرمندان ایران با توجه و اهمیت به این موضوع، در سال های اخیر کوشیده است تا شرایط برگزاری روزهای فرهنگی کشورهای مختلف را در خانه هنرمندان ایران فراهم سازد تا ملت ها بتوانند از طریق آثار هنری و فرهنگی با یکدیگر آشنایی بیشتری کسب کنند.

«مجید سرسنگی» در پایان صحبت های خود به رابطه فرهنگی بین ایران و سوییس اشاره کرد و گفت: « ما در دو سال اخیر در عرصه فرهنگ و هنر با کشور سوییس رابطه بسیار خوبی داشتیم؛ به طوری که با همکاری سفارت سوییس در تهران توانستیم چندین برنامه مختلف فرهنگی و هنری در خانه هنرمندان ایران برگزار کنیم. امیدوارم این ارتباطات همواره بین دو کشور باقی بماند و پر رنگ تر شود.»

در بخش دیگری از برنامه «بهمن نامور مطلق» معاون پژوهشی خانه هنرمندان ایران با اشاره به رابطه خوب سوییس با ایران، ذهنیت ایرانیان را نسبت به کشور سوییس مثبت دانست و گفت: « تصویری که از سوییس در ذهنیت ایرانیان وجود دارد، تصویری مثبت و زیبا است که این امر خود نشان می دهد که سوییس و ایران با یکدیگر روابط بسیار خوبی تا به اکنون داشته اند.»

«بهمن نامور مطلق» در بخشی دیگر از صحبت‌های خود به سرمایه انسانی قوی کشور سوییس پرداخت و گفت: « کشور سوییس دارای سرمایه انسانی بسیار قوی است که در صحنه جهانی به شدت تاثیرگذار بوده است. ما ایرانیان می توانیم با این سرمایه قوی انسانی و فرهنگی سوییس ارتباط برقرار کنیم و از آن بهره‌های بسیار ببریم تا بتوانیم نسبت به کشور سوییس نیز شناخت بیشتر و کامل تری کسب کنیم.»

در پایان برنامه، «ورنر یکر» طراح گرافیک سوییسی با ابراز خوشحالی از حضور مجدد خود در ایران، آثار گرافیکی خود را برای حاضرین به نمایش گذاشت و سپس نمایشگاه آثار وی در نگارخانه ممیز خانه هنرمندان ایران به طور رسمی افتتاح شد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin