سید ضیاء هاشمی مدیرعامل خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) در دیدار گدام دارمندرا سفیر هند در تهران خواستار توسعه همکاری ها با رسانه های هندی شد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، مدیرعامل ایرنا تاکید کرد: در سال های اخیر، درباره همکاری‌های ایران و هند در منطقه چابهار به‌خوبی اطلاع‌رسانی شده است اما دو کشور در حوزه‌های زیادی ظرفیت همکاری دارند که از طریق تعامل میان سفارت و خبرگزاری می‌توان این ظرفیت‌ها را به اطلاع افکارعمومی و نخبگان دو کشور رساند.

وی به پیوندهای تاریخی و فرهنگی ایران و هند اشاره کرد و افزود: پیوندهای دو ملت ایران و هند ظرفیت‌های زیادی را برای توسعه روابط دو کشور ایجاد می‌کند.

هاشمی با بیان اینکه جمعیت مسلمانان هند عاملی برای افزایش علاقه ایرانیان و هندیان با یکدیگر بوده است، اظهارداشت: می‌توان انتظار داشت دربخش‌های گردشگری، اقتصادی ، تجاری ، همکاری‌های علمی و دانشگاهی و سایر زمینه‌های ارتباط میان مردم دو کشور شاهد توسعه بیش از پیشِ روابط باشیم.

مدیرعامل ایرنا باردیگر براهمیت نقش فعال و موثر رسانه های ایران و هند برای توسعه روابط دو کشور و دو ملت تاکید کرد.

سفیر هند در ایران هم گفت: پیش از ملاقات با شما، از اتاق‌های خبر ایرنا بازدید و با برخی همکارانتان گفت‌وگو کردم، شخصا تحت تاثیر عملکرد حرفه‌ای ایرنا قرار گرفتم و حتی امروز صبح گزارش ایرنا درباره روابط ایران و هند را خواندم و بسیار خوشنود شدم.

دارمندرا، با اشاره به روابط دیرین و تاریخی ایران و هند تصریح کرد: آقایان روحانی و مودی ( نخست وزیر هند) در سال‌های اخیر چهار بار در تهران، دهلی و نیویوریک با یکدیگر دیدار کرده‌اند که بسیار سازنده بوده و دو طرف همواره بر ضرورت گسترش همکاری برای گذر از شرایط سخت فعلی تاکید دارند.

وی تاکید کرد: هند به تداوم روابط خوب با ایران متعهد است و برای توسعه روابط هر کار بتوانیم، انجام می‌دهیم.

سفیر هند با تاکید براهمیت توسعه روابط دو کشور در بخش‌های مختلف به ویژه آموزشی ، ورزشی و گردشگری، گفت: سالانه حدود 100 هزار هندی به ایران می‌آیند و بسیاری از آنان از طریق ایران به نجف و کربلا می‌روند و همچنین حدود 10 هزار دانشجو و طلبه هندی در ایران مشغول به تحصیل هستند.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin