علی عروج سفیر الجزایر در ایران با حسن نوروزی رئیس گروه دوستی پارلمانی جمهوری اسلامی ایران و الجزایر دیدار و در خصوص موضوعات دوجانبه و مورد علاقه طرفین گفتگو کرد.

حسن نوروزی در ابتدای این دیدار ضمن تقدیر و تشکر از میزبانی شایسته و برگزاری موفق هفدهمین کنفرانس اتحادیه پارلمانی کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی در الجزایر بر اراده راسخ جمهوری اسلامی ایران برای تعمیق و گسترش همکاری ها و مناسبات دو کشور در زمینه های مختلف تاکید کرد.

وی در همین راستا افزود: خوشبختانه ایران و الجزایر به دلیل داشتن مواضع مشترک و نزدیک به هم همواره از روابط خوبی با یکدیگر در بسیاری از مسائل منطقه ای و بین المللی برخوردارند.

رئیس گروه دوستی پارلمانی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به ظرفیت های اقتصادی کشورمان در حوزه های گوناگون از جمله نفت و گاز، صنعت، انرژی های تجدیدپذیر، علمی، گردشگری و…، بیان داشت: متاسفانه همکاری‌های اقتصادی دو کشور متناسب با سطح روابط سیاسی و دوستانه ایران و الجزایر نیست. امیدواریم در سایه اراده و خواست متقابل رهبران دو کشور شاهد گسترش و تحرک هر چه بیشتر مناسبات بویژه تعاملات اقتصادی و تجاری فیمابین باشیم.

وی همچنین بر برگزاری کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی دو کشور تاکید کرد.

نماینده مردم رباط کریم در مجلس شورای اسلامی در پایان این دیدار ضمن تقدیر از مواضع الجزایر در برابر فلسطین، بر حمایت جمهوری اسلامی ایران از وحدت و انسجام تمام گروه های فلسطینی با هدف پایان اشغالگری و تحقق آرمان فلسطین تاکید کرد.

علی عروج سفیر الجزایر در تهران نیز در این دیدار ضمن تبریک به مناسبت چهل و چهارمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران بر اشتراکات دینی و تاریخی دو کشور تاکید کرد و افزود: توسعه مناسبات دوستانه با جمهوری اسلامی ایران برای کشور متبوعش از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

وی در ادامه با اشاره به ظرفیت و توانمندی های ایران و الجزایر در زمینه های مختلف بویژه بهره مندی از دیپلماسی پارلمانی برای رفع موانع احتمالی در مسیر توسعه همکاری های اقتصادی و تجاری بیان داشت: سفر اخیر رئیس مجلس شورای اسلامی به الجزایر گام مهم و سازنده ای در تقویت و تحکیم همکاری های فیمابین بشمار می رود که می تواند افق روشنی را برای آینده دو کشور باز نماید.

سفیر الجزایر در پایان این دیدار ضمن تاکید بر حمایت از آرمان فلسطین و آزادی قدس شریف تصریح کرد: مسئله فلسطین برای دولت، پارلمان و مردم الجزایر بسیار مهم است و اجازه نخواهیم داد حقوق مشروع و قانونی مردم مظلوم فلسطین پایمال شود.

طرفین در این دیدار در خصوص راهکارهای توسعه روابط پارلمانی در سطوح مختلف بحث و تبادل نظر نموده و بر گفتگوی نمایندگان دو کشور جهت ارتقای سطح مناسبات فیمابین تاکید کردند.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin