مدیر دفتر منطقه ای یونسکو در ایران از فرهنگ صلح و مدارا به عنوان یکی از اصول اساسی و جهانی یونسکو یاد کرد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، خانم استر کونیش لاروش مدیر منطقه ای یونسکو و نماینده یونسکو در ایران در مراسم بزرگداشت روز جهانی بردباری در 16نوامبر مصادف با 25 آبانماه طی سخنانی هفتادمین سالگرد تأسیس یونسکو و همچنین روز جهانی مدارا و بردباری را گرامیداشت.

در این مراسم مدیر منطقه ای یونسکو طی سخنانی در کاخ ملت سعدآباد گفت: ایجاد فرهنگ صلح و مدارا یکی از اصول اساسی مأموریت و اهداف یونسکو را تشکیل می دهد. دولت های عضو یونسکو در پنجاهمین سالگرد تأسیس این سازمان در تاریخ 16 نوامبر 1995 ضمن صدور اعلامیه اصول مدارا  همین روز را به نام روز جهانی مدارا و بردباری نامگذاری نمودند.

 خانم استر کونیش لاروش افزود: یکی از اصول مود تأکید اعلامیه این است که مدارا نه به معنای گذشت و بخشش و نه به معنای بی تفاوتی است بلکه منظور از این واژه درک و احترام به تنوع غنی فرهنگ ها و شیوه بیان مردم در سطح جهان ما است.

وی افزود: مدارا در برگیرنده حقوق بشر جهانی و اصول اساسی آزادی است.

نماینده یونسکو در ایران اظهار داشت: امسال هفتادمین سالگرد تأسیس یونسکو را پاس می داریم. یونسکو با اعتقادی راسخ به قدرت عقاید در ایجاد تغییر در جهان هدایت می شود و سازمانی است که بر ارزش ها،اصول اخلاقی، مطالبه منزلت انسانی و احترام به آنچه که ما را نوع بشر می سازد، بنیان گذاشته شده است.

وی اضافه کرد: به این دلیل است که امروز را برای بزرگداشت نلسون ماندلا گزیده ایم، یک بزرگمرد قرن بیستم و انسانی با اهمیت جهانی که ایمان ما به منزلت انسانی و اعتقاد ما به قدرت هر زن و مرد در ایجاد تغییر در جامعه با مدارا و تحمل و بردباری و صلح را مجسم نمود.

 خانم استر کیش لاروش افزود: یونسکو مفتخر است که نام نلسون ماندلا را در میان سفیران صلح خود برگزیده است. نلسون ماندلا به ما نشان داد که بخشش قدرتمندتر از انتقام  و احترام توانمندتر از خشونت است.

مدیر دفتر منطقه ای یونسکو با اشاره به سخنرانی رئیس جمهور ایران در شصت و هشتمین مجمع عمومی سازمان ملل متحد در 24 سپتامبر 2013 در نیویورک  که نظریه “جهان علیه خشونت و افراطی گری” را مطرح کرد گفت: روز جهانی مدارا  فرصتی است برای همه تا تعهدمان به گفتگو و همبستگی را تحکیم بخشیم.

وی بیان داشت: مدارا و تحمل دیگران نباید هرگز مغفول بماند،چرا که یک روش زندگی است که باید هربار برای نسل جدید دوباره تعریف شود تا غنای فرهنگ های دیگران به عنوان ثروت همگان به رسمیت شناخته شود.

خانم استر کونیش لاروش تاکید کرد: یونسکو متعهد به ترویج تحمل و مدارا از طریق برنامه های آموزشی و فرهنگی توسط “ائتلاف بین المللی شهرها علیه نژاد پرستی” و با تجهیز قوای جوانان و آموزش شهروند جهانی است.

وی در پایان سخنان خود افزود: در جهان متزلزل امروزی، در جوامعی که دستخوش تحولاتی عمیق هستند اهمیت این امر برای دستیابی به صلح و توسعه پایدار هرگز چنین حایز اهمیت نبوده است پس بیایید همگی بکوشیم تا با ترویج فرهنگ صلح و مدارا در جهان پیرامون و زندگی روزمره خود میراث نلسون ماندلا را زنده نگه داریم.

در این مراسم سرپرست مجموعه سعدآباد و سفیر آفریقای جنوبی در ایران نیز به ایراد سخنرانی پرداختند و در پایان نیز فیلم “شکست ناپذیر” برای حاضرین در مراسم پخش شد.

گفتنی است “شکست ناپذیر” فیلمی درام بیوگرافی و ورزشی به کارگردانی کلینت ایستوود محصول سال ۲۰۰۹ آمریکا است که به زندگی نلسون ماندلا می‌پردازد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin