نمایشگاه گروهی عکس نکورویان فرخار با همکاری سفارت افغانستان در تهران و موسسه بین المللی فرهنگی اکو با حضور سفیر افغانستان در این موسسه افتتاح شد.

 به گزارش آوا دیپلماتیک، نمایشگاه گروهی عکس نکورویان فرخار با نمایشگاه گردانی، فاطمه حسینی و با همکاری سفارت افغانستان در تهران در موسسه فرهنگی اکو و با حضور سفیر جمهوری اسلامی افغانستان، دیپلمات های کشورهای عضو اکو افتتاح شد.

 دکتر نصیر احمد نور سفیر جمهوری اسلامی افغانستان در ایران در مراسم افتتاحیه این نمایشگاه در سخنانی اظهار داشت: امروز شاهد افتتاح نمایشگاهی هستیم که با همت خانم فاطمه حسینی و همکاری موسسه فرهنگی اکو و آقای شفیق شرق، رایزن فرهنگی سفارت افغانستان برگزار شده است.

 وی افزود: در این نمایشگاه شاهد ۷۵ اثر از ۱۶ عکاس از کشورهای مختلف هستیم. همه می دانند که افغانستان از اواخر دهه ۷۰ میلادی تا همین اکنون درگیر تجاوزات و جنگ های تحمیلی است و در طول این مدت دنیا بیشتر با نام جنگ و ویرانی از افغانستان یاد می کند اما افغانستان چهره دیگری هم دارد. افغانستان تاریخ و تمدن درخشانی دارد. افغانستان کشور تنوع در جغرافیای طبیعی، بشری و آثار باستانی است که امروز شاهد این تنوع در نمایشگاه نکورویان فرخار هستیم.

نصیر نور گفت:افغانستان همزمان که درگیر پیکارهای خستگی ناپذیر در دور جدید جنگ های تحمیلی با گروه های تروریستی چند ملیتی است همزمان در راه بازسازی، آموزش و پرورش و ارتقاء آزادی ها و برخوردی شهروندان از حقوق بشر مشغول است و تسلیم گروههای تروریستی نشده است.

وی با اشاره به زیبایی های افغانستان گفت: اگر شما در فصل بهار به افغانستان سفر کنید نمونه ای از بهشت را در آنجا می بینید، تا چشم کار می کند دامنه هایی پوشیده از گل لاله می بینید و انواع پرندگان و هوایی لطیف در افغانستان خواهید دید.

 دکتر مظاهری رئیس موسسه فرهنگی اکو نیز در مراسم افتتاحیه این نمایشگاه گفت: هنر صرفا از تمایل فطری انسان ها به زیبایی پدید نمی آید، کمااینکه تقریبا زیبایی جویی در همه، کم و بیش خفته یا بیدار وجود دارد اما همه هنرمند نیستند. معلوم می شود ایجاد هنر تنها ناشی از تمایل فطری انسان به زیبایی نیست بلکه علاوه بر آن منبعث از احساس نیاز انسان به یک روش بیان موثر برای انتقال احساسات عام خود به دیگران بعد از درک حقایق هستی است.

وی افزود: عکس، یکی از قوی ترین رسانه ها در شرح تاریخ و نمایش واقعیت ها است. عکاسی باعث می شود ما خاطراتمان را به گونه ای دیگر به یاد آوریم در واقع امروزه ما به عکس ها به عنوان تاییدی بر خاطراتمان نگاه می کنیم.

رئیس موسسه فرهنگی اکو خاطر نشان کرد: ثبت یک رویداد فرهنگی، یک زاویه پنهان از یک فرهنگ بومی مردم ناشناخته، طبیعت بکر، اماکن تاریخی، افراد و شخصیت ها، به تصویر کشیدن تمایزات و تضادهای فرهنگی جوامع مختلف همه این موارد زمینه ساز پژوهشهای ژرف جامعه شناسانه از زندگی بشر و هنر یک عکاس است.

وی تصریح کرد: هرچه عکاس در برانگیختن عواطف بیننده و نحوه تلقی او از نشانه های تصویری در ذهن مخاطب موفق تر عمل کند میزان اثربخشی و قدرت عکس هم بیشتر می شود. تاریخ می گوید قهرمان سازی ها به شهرت رساندن اشخاص و یا برعکس برجسته کردن یک رویداد اجتماعی، سیاسی، اجتماعی و یا فرهنگی همه و همه به نوعی از عکس و عکاسی شروع می شود.

مظاهری گفت: در نمایشگاه عکس نکورویان فرخار ما شاهد عکس هایی از هنرمندان عکاس افغانستان و دیگر کشورها هستیم که به نوعی جنبه های زندگی مردم در کنار جنگ، ناآرامی و خشونت را به تصویر کشیده است.

 وی افزود: این عکس ها می گویند با وجود ناآرامی های سیاسی، امنیتی و نظامی، زندگی مردم همچنان جریان دارد.

مظاهری در ادامه گفت: نگاه عکاسان این نمایشگاه بیانگر این واقعیت است که مردم خسته از جنگ، ناامنی و افراط گرایی تصمیم گرفته اند به جنبه های مثبت زندگی هم نگاه کنند.

 براساس این گزارش، بیش از ۶۰ اثر از ۱۶ عکاس معاصر افغانستان و عکاسانی از آمریکا، اروپا، استرالیا و ایران در نکورویان فرخار گردآوری شده اند تا با نگاهی دور از جنگ، زیبایی های افغانستان را به نمایش بگذارند.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin