پدران سوئدی عنوان یک نمایشگاه عکس در شهر شیراز است که دربردارنده عکس های یک گروه منتخب از پدرانی است که شش ماه نخست زندگی کودکان خود را در کنار آنها سپری می کنند.

به گزارش آوا دیپلماتیک، این نمایشگاه متشکل از 25 اثر از آثار یوهان بومان عکاس معروف سوئدی است که در نگارخانه جم شیراز برپا شده، تصویرگر لحظاتی از زندگی عادی پدرانی را نشانه رفته که در یک موضوع وجه اشتراک دارند.

سوئد اولین کشور جهان است که در سال 1974 میلادی مرخصی زایمان مادران را به مرخصی زایمان والدین تغییر داده و هدف از برگزاری این نمایشگاه عکس نیز تصویرسازی تاثیرات برابری جنسیتی در تربیت فرزندان بر روی افراد و جامعه است.

آثاری که در این نمایشگاه به تصویر درآمده اغلب از ویژگی های تکنیکی، نورپردازی های خاص و رامبراندی و چیدمان صحنه ای تهی است انگار عکاس به عمد سعی کرده که ذهن مخاطب درگیر جلوه های هنری اثرش نشود و تمرکز تنها به سمت سوژه مدنظر بومان هدف گذاری شده است.

معاون سفیر سوئد در تهران که برای افتتاح نمایشگاه پدران سوئدی به شیراز سفر کرده است در حاشیه بازدید از این نمایشگاه گفت: هدف اصلی این نمایشگاه که در بسیاری از کشورهای دنیا نیز دایر شده تشویق پدران برای تربیت و نگهداری از فرزندان است.

کارل مگنوس نیلسون با تاکید بر لزوم استفاده پدر و مادر، هر دو به یک میزان از مرخصی زایمان افزود: ایران نیز در سالهای اخیر گام های خوبی در این زمینه برداشته است.

وی ادامه داد: این نمایشگاه در سال جاری در تهران، اصفهان و یزد نیز برگزار شده و تا 25 اسفندماه جاری در شیراز دایر خواهد بود.

این مقام سوئدی اضافه کرد: امیدوارم شهروندان شیرازی از این نمایشگاه دیدن و مهم تر از آن پیام این نمایشگاه را نیز دریافت کنند.

رایزن فرهنگی سفارت سوئد در تهران نیز گفت: سوژه های این عکس ها بر اساس یکسری شاخص ها گزینش شده و عکاس مدتی را با سوژه های خود زندگی کرده و در گام بعدی با آشنایی با این افراد روایتگری خود را رقم زده است.

ورونیکا نوردلوند افزود: ویژگی منحصر به فرد این آثار در ثبت تمام لحظات زندگی پدران در کنار کودکان شان اعم از شادی،غم، گریه و… است و روایتگری ها هیچکدام به هم شباهت ندارد و این مساله این نمایشگاه را جذاب کرده است.

وی ادامه داد: این گونه تعاملات فرهنگی بین کشورها باعث می شود جوامع مختلف با فرهنگ های خوب یکدیگر آشنا شوند و در این خصوص از یکدیگر الگوبرداری کنند و قطعا این موضوع باعث رشد همه جوامع خواهد شد.

یوهان بومان عکاس آزادی است که درشهرمالمو سوئد زندگی می کند، یوهان جوایز متعددی از جمله جایزه جهانی عکس مطبوعات، جایزه جهانی برترین تصویر سال، جایزه سونی، جایزه اتحادیه ملی خبرنگاران عکاس، جایزه عکاسی یونیسف، جایزه بزرگ آژانس خبری سوئد، و جایزه تصویر سال در سوئد را دریافت کرده است.

در آیین افتتاح این نمایشگاه، علیرغم اینکه مقاماتی از سفارت سوئد نیز حضور داشتند هیچ یک از مسئولان فارس و شهر شیراز با وجودی که برای شرکت در این مراسم دعوت شده بودند، به این مراسم نیامدند.

شیما سهرابی مدیر نگارخانه جم در این مورد به خبرنگار ایرنا گفت: از اعضای کمیسیون فرهنگی شورای شهر شیراز و معاونت های اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس برای حضور در این مراسم دعوت شده بود که آنها به دلیل عدم حضور در شیراز موفق به حضور در این آیین نشدند.

نمایشگاه عکس پدران سوئدی از 18 تا 25 اسفند 96 در نگارخانه جم واقع در خیابان آیت الله ربانی از ساعت 17 الی 21 پذیرای عموم بازدیدکنندگان است.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin