سفیر ونزوئلا در ایران طی نشست خبری در خبرگزاری فارس دیدگاه خود را درباره تحولات بین المللی بخصوص پرونده هسته ایی ایران تشریح کرد.به گزارش آوا دیپلماتیک، “امه‌ نوتب زمبرانو” سفیر ونزوئلا در ایران با بیان این که هر دو رییس‌جمهور ایران و ونزوئلا تازه کار خود را شروع کرده‌اند خاطرنشان کرد: روحانی 120روز است کارش را آغاز کرده و مادورو نیز فقط 8 ماه از دوران ریاست جمهوری‌اش گذشته است بنابراین هر دو دولت موضوعات زیادی برای رسیدگی دارند؛ علاوه بر آن آمریکا در چند ماهه گذشته تلاش زیادی برای تغییر رییس‌جمهور ونزوئلا کرده و از سوی دیگر ایران هم درگیر مذاکرات با 1+5 بوده است هم‌چنین شاهد بودیم که کشورهای بسیاری تلاش کردند تا در روند این مذاکرات خلل ایجاد کنند ولی موفق نشدند.

وی ادامه داد: امروز می‌توانیم بگویم مذاکرات ایران و 1+5 با رهبری مقام معظم رهبری، هدایت رییس جمهور و اقدامات ظریف کامل موفق بوده ولی متاسفانه رسانه‌های آمریکایی آن را طور دیگری عنوان می‌کنند.

“امه‌ نوتب زمبرانو” با اشاره به تحولات داخلی ونزوئلا خاطرنشان کرد: در ونزوئلا ما حس می‌کنیم گروهی سعی دارند از فقدان چاوز سوء استفاده کرده و پروسه انقلاب را متوقف کنند. خوشبختانه انتخابات شهرداری در کشور ما با موفقیت انجام شد. در هر صورت ونزوئلا رابطه خوبی با خاتمی، احمدی‌نژاد و هم اکنون روحانی داشته و خواهد داشت.

سفیر ونزوئلا در ایران در بخش دیگری از سخنانش با اظهار خرسندی از موفقیتی انتخابات شهرداری ونزوئلا گفت: در این انتخابات از 350 شهردار 250 نفر مطعلق به جبهه چاوز بودند یعنی حدودا 80 درصد استان‌ها شهردارهایی از جبهه چاوز دارند.

او با اشاره به اختیارات جدید رییس‌جمهور ونزوئلا عنوان کرد: طبق قانون اساسی رییس‌جمهور ونزوئلا حق دارد قانون تصویب کند البته چاوز این اختیارات را به مجلس داده بود و خود در این رابطه به آن‌ها مشورت می‌داد ولی مادورو تلاش می‌کند تا با استفاده از اختیارات خود به بهبود وضعیت کشور کمک کند هم‌چنین در گذشته شاهد بودیم که بخش خصوصی از برخی منابع برای پیشبرد اهداف خود استفاده می‌کرد ولی امروز قرار است تا به چنین سوء استفاده‌هایی برخورد شدیدی شود.

در بخش دیگری از این نشست خبری از سفیر ونزوئلا در ایران سوال شد که اگر امکان بهبود روابط اجتماعی ایران و آمریکا وجود داشته باشد شما چه موضع‌گیری خواهید داشت؟ و او پاسخ داد: خوشحال هستیم که آمریکا فهمیده است که باید به ایران به عنوان قدرت بزرگ منطقه احترام گذاشته و با او صحبت کند؛ البته مطمئن هستیم که ایران هم‌چنان سیاست‌های ضد امپرالیستی خود را دنبال خواهد کرد.

وی ادامه داد: ایران و آمریکا به عنوان دو کشور با یکدیگر نشست داشتند و مسلما ایران برای بحث هسته‌یی خود از آن‌ها اجازه‌ای نخواهد گرفت هر چند آمریکایی‌ها برخی اتهامات کذب را در رابطه با صلح‌آمیز نبودن بحث هسته‌یی ایران عنوان می‌کند ولی ما نشان دادیم این قدرت داریم را که بدون آن‌ها زندگی کنیم. در هر صورت اگر احترام گذاشته شود و حقوق ما به رسمیت شناخته شوند می‌توانیم با آن‌ها مذاکره کنیم. هم‌چنین ایران در مذاکرات با 1+5 سیاست خوبی داشت و این سیاست‌ها می‌تواند باعث صلح در منطقه شود.

زامبرانو در پایان در رابطه با شنود مکالمات کشورهای آمریکایی لاتین گفت: آمریکا نشان داد همسر حسود است زیرا به دوستان خود اعتماد نداشته و بیش‌تر از همه می‌ترسد تحولاتی در آمریکای لاتین صورت گیرد که به استقلال آن‌ها بیانجامد. نکته جالب این است که اوباما که در دولت او چنین اقداماتی صورت می‌گیرد جایزه صلح نوبل را گرفته است و از سوی دیگر شاهدیم فردی مانند نلسون ماندلا که تمامی زندگی‌اش برای استقلال ملتش در زندان و به سختی سپری کرده است هم این جایزه را دریافت می‌کند؛ بنابراین باید بگویم که تضادی بزرگ در این زمینه وجود دارد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin