سفیر کشور افغانستان در ایران گفت: 77 هزار دانش آموز افغان مهاجر غیرقانونی در مدارس ایران پذیرفته شده‌اند.

به گزارش آوا دیپلماتیک، نصیر احمد نور در چهارمین همایش بررسی مسائل فرهنگی و اجتماعی پناهندگان که در مجتمع یاوران مهدی(عج) برگزار شد اظهار داشت: این طرح از جانب ایران، صلح‌جویی جمهوری اسلامی ایران را نشان می‌دهد و نقش موثری در تربیت نسل فرزندان افغانی در آغوش تعلیم و تربیت خواهد داشت؛ چراکه کودکان نباید قربانی آسیب‌ها شوند.

وی خاطرنشان کرد: مقوله فرهنگ اهمیت زیادی دارد و مسئولین فرهنگی و عالمان به ویژه در عصر حاضر باید برای غنای فرهنگی تلاش کنند در این میان مسئولیت علما به عنوان وارثان انبیاء سنگین‌تر است. خوشبختانه جمهوری اسلامی ایران، حسن نیت خود را در فعالیت‌های فرهنگی به اثبات رسانده است و این گوشه‌ای از خدمات ایران به پناهندگان افغانستانی در خاک این کشور است.

وی تصریح کرد: کشور افغانستان این خدمات ارزنده را فراموش نمی‌کند و ما امیدواریم با تحقق صلح و اتحاد میان قوم و قبیله های مختلف در افغانستان شاهد رفع مشکلات مردم مظلوم این کشور باشیم. مهمان‌نوازی ایرانی ها برگرفته از دین‌شان می‌باشد و این حمایت‌ها حسن نیت کشور ایران را به خوبی ترسیم می‌کند.

سفیر کشور افغانستان در ایران گفت: برخی از افراطیون در جهان نام اسلام را به عنوانی دینی خشونت طلب معرفی می کنند که جنابات فراوانی را روا می دارند اما حساب اهل تشیع و تسنن با این تکفیری ها جداست؛ چرا که تکفیری‌ها خود دست نشانده مستکبران هستند تا نام اسلام را در جهان تخریب کنند. ما سرمایه‌های انسانی و ثروت زیادی داریم که به دلیل اختلافات و تهدیدات و خطرات تحت شعاع قرار گرفته و اگر وحدت در کشور افغانستان حاکم شود می توان این سرمایه ها را در مسیر رشد و ترقی کشورمان قرار داد. باید تلاش کنیم دست بیگانگان و چپاولگران را از کشور عزیزمان افغانستان کوتاه کنیم تا مردم فرهیخته و فهیم و با فرهنگ افغان در پناه امنیت به کشورشان بازگردند و دست در دست هم در جهت سازندگی کشورمان تلاش کنند.

وی خاطرنشان کرد: اگر کشور افغانستان به وحدت برسد نخبگان و افراد مستعد می‌توانند در جهت اعتلای خاک کشورشان تلاش کنند و بسیاری از مهاجرت‌ها پایان می پذیرد. بسیاری از مسئولان ایران واقعا در جهت خدمت به مهاجران افغانی تلاش می‌کنند که طبق منویات رهبری در مهمان‌نوازی و حمایت از پناهندگان می‌باشد. ما قدردان این تلاش‌ها هستیم و پیام صلح و دوستی ایران را به گوش مردم جهان می‌رسانیم. اگر مردم مظلوم و گرامی افغانستان می‌خواهند امنیت به کشورشان باز گردد باید با تفکر و بینش و علم و حضور در عرصه‌های سازندگی در دفاع از میهن خود و آبادانی افغانستان تلاش کنند.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin