جلسه مجمع سفرای کشورهای آمریکای لاتین با کمیسیون امنیت ملی مجلس در تالار خلیج فارس مجلس شورای اسلامی برگزار شد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، علیرضا رحیمی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس و نماینده تهران در کانال تلگرامی خود درباره جلسه روز گذشته نوشت:

سفیر نیکاراگوئه مقدم السفراء و رئیس مجمع سفرا بود و از کمیسیون امنیت علاوه بر رییس و هیات رییسه روسای کمیته های روابط خارجی و هسته ای کمیسیون نیز حضور داشتند.

سفیر کوبا اعلام کرد: ما از تحریم‌های مشابه رنج می‌بریم با این تفاوت که ایران کشور بزرگی با اقتصاد بزرگ است اما کوبا جزیره کوچکی است که ۶۰ سال مقاومت در مقابل آمریکا داشته است. در وضعیت حقوق بشر نیز با کشور ایران اشتراک نظر داریم و معتقدیم حقوق بشر در جهان امروز سیاست زده شده است.

سفیر ونزوئلا نیز اعلام کرد در کشورش ارز مجازی پترو تاسیس و بهره برداری شده است.

همچنین سفیر اکوادور با اشاره به صادرات سالیانه 80 میلیون دلار موز به ایران افزایش قیمت دلار را موضوعی دانست که دارای تاثیر منفی بر روابط تجاری خواهد بود.

سفیر شیلی نیز اعلام کرد مفتخر است که از سال ۱۳۵۸ تاکنون به عنوان سفیر در تهران حضور دارد و شاهد مناسبات روبه رشد طرفین بوده است.

همچنین سفیر ونزوئلا جانشین ارتش بوده و اولین بار است که در دوره خدمتش بعنوان سفیر برگزیده و اعزام شده است.

دو تن از سفیران که با تاخیر زیاد به جلسه رسیدند ترافیک زعفرانیه را علت تاخیرشان اعلام داشتند.

در این نشست حمایت از مواضع جمهوری اسلامی ایران در مجامع بین المللی و تقویت مناسبات پارلمانی ایران با کشورهای امریکای لاتین و گسترش همکاریهای اقتصادی و انعقاد موافقتنامه های پولی دوجانبه مورد تاکید قرار گرفت.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin