«آرتاشس تومانیان» سفیر ارمنستان در تهران، در نشست خبری به مناسبت بزرگداشت دو هنرمند ارمنی، به جزئیات اجرای گروه کُر دولتی ارمنستان پرداخت.

به گزارش آوا دیپلماتیک، آرتاشس تومانیان سفیر جمهوری ارمنستان در ابتدای این نشست ضمن تشکر از حضور رسانه ها گفت: قرار است در تاریخ ۳۰ و ۳۱ تیر ماه در تالار وحدت دو کنسرت توسط گروه کر دولتی ارمنستان برگزار شود. این گروه از ۳۰ هنرمند با رهبری روبرت ملکیان تشکیل شده است و مدیریت هنری این گروه بر عهده آرمن آرابیان است.

تومانیان در باره کنسرت های این گروه گفت: شب اول این کنسرت ها به مناسبت صد و پنجاهمین سالروز تولد «کومیتاس وارتاپد» به اجرای آثار او اختصاص خواهد یافت و در شب دوم گروه کر دولتی ارمنستان به اجرای آثار تیگران منصوریان یکی یگر از موسیقیدان های بین المللی ارمنستان و به مناسبت هشتادمین سال تولد او برگزارخواهد شد و خبری خوشی که در این باره می توانم به شما بدهم این است که در این شب تیگران منصوریان هم در جمع ما در تالار وحدت حضور خواهد داشت.

سفیر جمهوری ارمنستان در ادامه سخنان گفت ضمن اشاره به شخصیت برجسته هنری «کومیتاس» گفت: او یکی از بزرگترین موسیقیدان های عصر خود بوده اما آنچنان که باید شناخته شده نیست. اهمیت شخصیت هنری کومیتاس برای ارمنی ها همانند اهمیت «یوهان سباستیان باخ» برای مردم آلمان است. او دارای شخصیتی چند بعدی در هنر موسیقی است. از طرفی او یک هنرمند کلاسیک و از طرف دیگر هنرمندی بزرگ در موسیقی فولکلوریک و محلی ارمنستان است. شخصیت هنری این آهنگساز ارمنی آنچنان بزرگ است که کلود دبوسی از او با شگفتی یاد کرده و گفته است موسیقی کومیتاس از جهت ماهیت تلفیقی نهفته در ذات موسیقی برای من به سختی قابل درک است. و آرام ایلیک خاچاطوریان دیگر هنرمند بزرگ ارمنستانی از لقب «اعظم» برای کومیتاس استفاده کرده است.

سفیر جمهوری ارمنستان در ادامه سخنان خود درباره صدو پنجاهمین سال تولد کومیتاس گفت: سالی که به نام کومیتاس نامگذاری شد یعنی سالی که در آن صد و پنجاهمین سال تولد این هنرمند بزرگ گرامی داشته می‌شود از سوی یونسکو با عنوان یک رویداد مهم بین المللی برگزیده شده است.

تومانیان در ادامه سخنان خود افزود: به عنوان سفیر جمهوری ارمنستان برای من اولویت، توسعه روابط میان دو کشور ایران و ارمنستان است چه از لحاظ سیاسی و امنیتی و اقتصادی تا مسایل دیگر، اما معتقدم در این میان گسترش و تعمیق روابط فرهنگی به اندازه موارد دیگر دارای اهمیت است. چرا که بدون فرهنگ و روابط انسانی و ادبیات و هنر، روابط بین ملت ها بسیار خشک و بی روح خواهد بود.

در ادامه این نشست سفیر جمهوری ارمنستان در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه آیا برگزاری کنسرت بزرگداشت کومیتاس با توجه به اینکه او یکی از قربانیان نسل کشی ارامنه در سال ۱۹۱۵ بوده اقدامی تبلیغاتی برای بهره برداری های سیاسی است یا خیر گفت: به هیچ عنوان به این موضوع فکر نکرده و حرفی هم نخواهم زد. اما باید بدانید که کومیتاس یکی از پایه های قدرتمند و اصلی موسیقی ارمنستان است. پایه ای که بنای هنر موسیقی ارمنستان و بزرگانی همچون آرام ایلیک خاچاطوریان، دیمیتری شوستاکوویچ و پروکفیف بر روی آن بنا شده است.

در ادامه تومانیان ضمن انتقاد تلویحی از گردشگرانی که در دوران سفر ارمنستان کمتر به بازدید از مراکز فرهنگی و شناخت مشاهیر فرهنگی ارمنستان از جمله کومیتاس تمایل دارند گفت: یکی از دلایلی که کومیتاس آنچنان که باید و شاید در بین دیگر ملت ها شناخته شده نیست را همین عدم تمایل گردشگران به نزدیکی به موسیقی و فرهنگ ارمنستان برشمرد.

در پایان این نشست آرتاشس تومانیان ضمن اشاره به این نکته که سعی داشته این نشست خبری از محدوده فرهنگ و هنر و موضوع حضور گروه کر دولتی ارمنستان در ایران خارج نشود و به همین خاطر تمایلی به پاسخ به پرسش‌های سیاسی نداشته گفت: حضور شما خبرنگاران در کنسرت بزرگداشت کومیتاس می‌تواند آغاز تمایل شما برای شناخت هرچه بیشتر ابعاد هنری این آهنگساز بزرگ باشد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin