نشست «کشمیرنامه» توسط اعضای اتحادیه دفتر تحکیم وحدت با حضور رفعت مسعود سفیر پاکستان در ایران برگزار شد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، وحید عبدالله زاده دبیر واحد بین الملل اتحادیه دفتر تحکیم وحدت در این نشست که در دفتر این اتحادیه دانشجویی برگزار شد، هدف از تشکیل این جلسه را اطلاع از مواضع مستقیم کشورهای پاکستان و هند اعلام کرد که قرار است طی نشستی مواضعشان را تشریح کنند.

رفعت مسعود سفیر پاکستان در این نشست با بیان اینکه برای همه مشکلات منطقه گفت‌وگو راه حل نهایی است، اذعان کرد: اصل ۳۷۰ قانون اساسی هند برای مناطق کشمیر و جامو وضعیت ویژه معین کرده و طبق اصل مذکور نوعی خود مختاری به این مناطق داده شده است.

وی هم چنین افزود: موضوع کشمیر همانند موضوع فلسطین یک مسئله قدیمی است، فلسطین و کشمیر یک تفاوت دارند و آن این است که دو کشور دارای بمب اتم هستند. تاکنون برای آزادی کشمیر سه جنگ رخ داده و همانگونه که نخست وزیر پاکستان اظهار کرده در صورت وقوع جنگ چهارم جنگ سختی خواهد بود.

وی خاطر نشان کرد: در زمان جواهر لعل نهرو توافقی صورت گرفت که در صورت عدم پیوستن کشمیر به پاکستان، اصلی در قانون اساسی برای خودمختاری منطقه جامو و کشمیر در نظر گرفته شود که همان اصل ۳۷۰ قانون اساسی هند است. دلیل این اصل هم به خاطر این است که جواهر لعل نهرو خود کشمیری بود و نمی خواست که کشمیر از هند جدا شود.

سفیر پاکستان در ایران بیان کرد: مردم، نخبگان و وکلای حقوقی هند مخالف اقدامات اخیر نخست وزیر هند هستند. همان کشمیری هایی که در ابتدا مخالف الحاق به پاکستان بودند اکنون پس از لغو اصل ۳۷۰ خواستار ملحق شدنان به پاکستان هستند. هر تصمیمی که مردم کشمیر بگیرند ما تابع آن هستیم.

وی در پاسخ به سوالی در رابطه با اقدام کشور پاکستان پس از نقض قطعنامه های شورای امنیت توسط هند چه بوده است گفت: تا کنون در تمامی تعاملات و گفتگو ها با کشورها و سازمان های مختلف بین المللی به نقض و عدم اجرای قطعنامه ها اشاره شده است.

رفعت مسعود با اشاره به اینکه چطور کشوری که مکرر قطعنامه های شورای امنیت را نقض میکند درخواست عضویت دائم در شورای امنیت را می دهد. گفت:مشکل کشمیر مسئله سیاسی یا حتی حقوق بشری نیست مشکل اقتصادی است، روابط تجاری و اقتصادی برای کشورها بیشتر از حقوق بشر اهمیت دارد.

سفیر پاکستان با اشاره به نقش اسراییل در منطقه افزود: هر مسئله و مشکلی که در منطقه اتفاق می افتد اسراییل در آن ایفای نقش می‌کند.

وی هم چنین افزود: ما هیچ توافقی با هند در مسئله کشمیر که کشور ثالثی ورود کند نداشته ایم.

رفعت مسعود در پاسخ به این سوال که ایران چه نقشی می تواند در حل مناقشه کشمیر داشته باشد، گفت: ایران به عنوان کشور ثالث نقش موثری را می تواند ایفا کند چرا که روابط خوبی با هند دارد و ما هم روابط برادرانه با ایران داریم و در جلسات متفاوتی که در سطوح مختلف با سران ایران داشته ایم خواستار ورود ایران به مسئله را داشتیم و ایران هم با استقبال از این موضوع تماس های مختلفی با کشور هند گرفت منتهی پاسخ مثبی از سوی هند داده نشده است.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin