سفیر ویتنام در رأس هیئتی دیپلماتیک، از موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس بازدید کرد و خواهان همکاری بیشتر با این موزه شد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، نگوین هی ین، پس از بازدید مجموعه، ضمن ابراز خرسندی از این دیدار، گفت: این اولین سفر من به ایران، در ابتدای مسئولیتم در این کشور است. بازدید از موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس افتخار بزرگی برای من بود. در این بازدید و با توضیحاتی که راهنمایان موزه در اختیار ما گذاشتند، نگاه بازتری به جنگ ایران و عراق پیدا کردم و حقایق بسیاری را متوجه شدم. این موزه در نوع خود بی‌نظیر است و بازدید از آن را به تمامی اهالی موزه‌ای ویتنام توصیه خواهم کرد.

این هیئت بعد از پایان بازدید خود، در جلسه‌ای با مدیرعامل موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس، دکتر علی‌اصغر جعفری، به بررسی زمینه‌های مشترک همکاری با سفارت ویتنام پرداختند. سفیر ویتنام در این نشست ضمن اشاره به مشترکات فرهنگی و تاریخی دو کشور ایران و ویتنام، افزود: اشتراکات تاریخی و فرهنگی این دوکشور، دو ملت را در کنار هم قرار می‌دهد. هر دو کشور برای دفاع از ارزش‌ها و سرزمین‌شان بسیار جانانه و دلیرانه جنگیدند. ما با بازدید از این مجموعه، به طور کاملاً ملموس متوجه سختی‌ها و دشواری‌های شما در این جنگ شدیم.

نگوین هی ین در ادامه به موزه‌های جنگ ویتنام اشاره کرد و گفت: دو گروه موزه‌ انقلاب و جنگ در ویتنام وجود دارد. ما امیدواریم با اتخاذ تدابیر و هماهنگی‌های لازم، زمینه همکاری و انعقاد تفاهم‌نامه میان موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس با موزه‌های جنگ ویتنام در شهرهای هانوی و هوشی مین هر چه سریعتر فراهم شود.

در این دیدار، علی‌اصغر جعفری مدیر عامل موزه انقلاب اسلامی و دفاع‌مقدس ضمن خوشامد و ابراز خرسندی از حضور هیئت ویتنامی در این موزه، گفت: مقاومت مردم ویتنام در برابر استعمار آمریکایی‌ها همواره به عنوان یک اسطوره برای ملت ایران مطرح بوده است. مقاومتی که بیش از یک میلیون کشته در این کشور برجای گذاشت. ما نیز مانند شما سختی‌های بسیاری در دفاع مقدس متحمل شدیم و بدانید که این اشتراکات تاریخی و فرهنگی، ما را بیش از پیش به هم نزدیک می‌کند.

جعفری در خصوص همکاری‌های مشترک موزه‌ای در سطح دو کشور، افزود: امروز هم شما سربلندید و هم ما و باید این تاریخ پر افتخار را به نسل جوان کشورهایمان منتقل کنیم. در این میان، موزه یکی از بهترین ابزارهای انتقال است. ما امیدواریم حضور شما در این موزه، زمینه‌ساز ارتباط بیشتری میان موزه‌های دو کشور باشد. ما آماده معرفی عظمت و مقاومت ملت ویتنام در این موزه هستیم. امیدواریم در آینده با تشکیل کارگروه‌های مشترک، زمینه‌های همکاری و انعقاد تفاهم‌نامه میان موزه‌ها، در رأس امور قرار گیرد.

در پایان نشست، دو طرف ضمن تاکید بر ادامه همکاری‌ها، هدایایی را به‌رسم یادبود به یکدیگر تقدیم کردند.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin