سفیر ایتالیا پیشنهاد حناچی برای بازگشایی باغ سفارت (فرمانیه) که از بناهای تاریخی تهران است را برای عموم شهروندان با اشتیاق پذیرفت.

به گزارش آوا دیپلماتیک، شهردار تهران در دیدار با سفیر ایتالیا در ایران با بیان اینکه کاخ کامران میرزا که در اختیار سفارت ایتالیا است یکی از قدیمی‌ترین بناها و جاذبه‌های پایتخت به شمار می‌رود، پیشنهاد داد: گاهی درهای این مکان برای برنامه‌های فرهنگی باز شود تا شهروندان از فضای آن لذت ببرند.

پیروز حناچی خطاب به جوزپه پرونه گفت: یکی از موضوعاتی که می‌تواند زمینه تعاملات ما باشد، گردشگری است؛ موضوعی که می‌دانم ایتالیا سرمایه‌گذاری زیادی در آن کرده اما ما در این زمینه ضعف داریم، اگرچه از میراث فرهنگی و تاریخی فوق‌العاده‌ای برخورداریم.

وی با بیان اینکه کاخ کامران میرزا که در اختیار سفارت ایتالیاست یکی از جاذبه‌های دوست‌داشتنی تهران و یکی از قدیمی ترین ابنیه این شهر به شمار می‌رود، گفت: پیشنهاد می‌کنم گاهی درهای این مکان برای برنامه‌های فرهنگی باز شود تا مردم بتوانند از فضای آن لذت ببرند.

حناچی ادامه داد: البته این اقدام، غیرمعمول نیست چرا که در ایام نوروز، حتی بعضی ابنیه متعلق به نیروهای نظامی نیز در اختیار مردم قرار می‌گیرد؛ همچنین سفارت روسیه و سفارت انگلیس هم مکان‌های جالب‌توجهی هستند.

شهردار تهران با طرح این پیشنهاد که برای نوروز امسال می توانیم فرصت بازدید عموم از مکان های تاریخی که در اختیار سفارت خانه ها قرار دارد را فراهم کنیم، تصریح کرد: نوروز بهشت تهران است و تهران واقعی را می‌توانید در نوروز ببینید؛ نه ترافیک آزاردهنده‌ای وجود دارد و نه آلودگی هوا.

وی با بیان اینکه در حوزه‌های دیگر نیز آمادگی همکاری داریم، گفت: موضوع پسماند در تهران بسیار مهم و جزو دغدغه‌های اصلی ما است؛ از سوی دیگر موضوع مصرف آب و بازچرخانی آن هم از موضوعات حیاتی است چراکه این امر در جوار کلانشهرها یک الزام به شمار می‌رود.

شهردار تهران بیان کرد: پیش از این توافق‌نامه‌ای میان تهران و رم تنظیم و جزییات درباره ظرفیت‌های همکاری دو شهر در آن قید شد که می توانیم آن توافقنامه رو دوباره احیا کنیم.

حناچی همچنین با ابراز خوشحالی از دیدار سفیر ایتالیا در ایران گفت: امیدوارم دوره کاری شما سرشار از همکاری‌ها و تعاملات مشترک متروپلیس‌ها (کلانشهرها) از سوی دو طرف باشد چراکه رم و تهران مراکز تمدنی قدیم در دنیا هستند.

وی ادامه داد: گنبد سلطانیه یا کاخ عالی‌قاپو از آثار متخصصین ایتالیایی در ایران است و ما از آن دوران خاطرات خوبی داریم.

شهردار تهران اضافه کرد: در تهران مانند مابقی کلانشهرها دو مشکل بزرگ آلودگی و ترافیک داریم و ۴٠ درصد آلودگی هوا مربوط به خودروهای شخصی است؛ براین اساس، سه‌شنبه‌ها را به عنوان نمادی برای آغاز حرکتی مبتنی بر استفاده کمتر از خودروی شخصی انتخاب کرده و سه شنبه های هر هفته از حمل‌ونقل عمومی یا دوچرخه استفاده می‌کنیم.

حناچی آلودگی، ترافیک، حمل‌ونقل عمومی، تاب‌آوری و استفاده از انرژی‌های پاک را از موضوعات رایج بین شهرهای بزرگ دنیا دانست و ضمن تاکید بر علاقمندی تهران به توسعه همکاری‌ها با ایتالیا در این حوزه ها گفت: شیوه مواجه با توسعه شهر در شرایطی که خود را وادار به حفظ ارزش‌های شهرمان می‌کنیم، اهمیت فوق‌العاده ای دارد.

وی تصریح کرد: هر چند تهران به‌معنای واقعی مرکز تمدنی باستانی نبوده اما اسکلت‌های چندین هزار ساله در این شهر یافت شده است.

شهردار تهران در بخش دیگری از سخنان خود خاطرنشان کرد: یکی از موضوعات مهم مورد بحث در مدیریت شهرها زلزله است که می‌دانم در ایتالیا هم یک چالش و دغدغه محسوب می‌شود.

وی ادامه داد: در تاریخ آمده است که ری در قرن هفتم قمری حدود ٧٠٠ هزار نفر جمعیت داشته این درحالی است که در حال حاضر از آن شهر فقط برج طغرل و یک دیواره از حرم حضرت عبدالعظیم (ع) باقی مانده است.

به گفته حناچی، در دوره جدید مدیریت شهری تلاش می‌کنیم به ارزش‌های شهر توجه ویژه داشته باشیم چراکه تهران پایتختی است با حدود ٢۴٠ سال قدمت که مرکزیت و هسته اولیه آن به دوره صفویه برمی‌گردد.

وی عنوان کرد: یکی از علل مرکزیت و انتخاب تهران به عنوان پایتخت نیز ارتفاعاتی است که اطراف این شهر وجود دارد و از سوی دیگر تهران صاحب ارزش‌های بی‌بدیلی در بخش‌های مرکزی و تاریخی است؛ به‌عنوان مثال حداکثر ارتفاع مناطق شمالی تهران حدود ۴ هزار متر از دریاست که این یعنی یک منطقه کاملاً کوهستانی اما از طرف دیگر در مناطق جنوبی شهر مناطقی با پوشش شن‌های روان داریم که در آنها شتر پرورش می دادند.

شهردار پایتخت افزود: تهران حدود ٧٠٠ کیلومتر مربع مساحت دارد و جمعیت آن حدود ۸.۵ میلیون نفر است؛ شبکه حمل‌ونقل متروی این شهر در رنکینگ جهانی جایگاهی بین ١٠ تا ١۵ دارد و روزانه ٢ میلیون مسافر را در روز جابجا می‌کند.

جوزپه پرونه سفیر ایتالیا نیز با ابراز خوشحالی از ملاقات با شهردار تهران گفت: با توجه به سابقه دیرینه روابط می‌توانیم تعاملات بسیاری با هم داشته باشیم.

وی ادامه داد: اگر بخواهم نکته‌ای درباره تهران بگویم این است که تمیزی و مدیریت شهر را بسیار قابل‌توجه دیده‌ام؛ کاملاً مشخص است تلاش زیادی برای حفظ هویت شهر و زیباسازی فضاهای عمومی صورت گرفته و می‌گیرد که این یعنی شهرداری تهران می خواهد شهر را بشاش، با طراوت و زنده نگه‌دارد.

سفیر ایتالیا در ایران تصریح کرد: جاذبه‌های طبیعی تهران بی‌شمارند؛ من پیش از آنکه در تهران حضور پیدا کنم سرکنسول ایتالیا در لس‌آنجلس بودم و شباهت‌های بسیار زیادی بین این دو شهر می‌بینم.

پرونه گفت: مشتاقم که در زمینه مدیریت شهری با تهران کار کنیم و صادقانه باید گفت که تهران شهر بسیار زیبا و تمیزی است.

وی در ادامه با بیان اینکه در ایتالیا با بحران جمع‌آوری زباله روبه‌رو هستیم و تمایل بسیاری به همکاری و تعامل با تهران در این زمینه داریم، عنوان کرد: علاوه بر این، یکی از زمینه های همکاری مربوط به بخش‌های فرهنگی و هنری است؛ از جذابیت‌های تهران نقاشی‌های دیواری است که در این زمینه می‌توانیم تعاملات بسیاری داشته باشیم.

پرونه با بیان اینکه اجرای یک پروژه هنر خیابانی را در نظر داریم که انجام آن یک سال ادامه خواهد داشت، گفت: هر ۲ ماه یک‌بار هم ۲ هنرمند ایتالیایی و ایرانی ٢ اثر را خلق می‌کنند که بر روی دیوارهای اقامتگاه سفیر نصب می‌شود؛ این پروژه تا سپتامبر سال آینده به پایان می‌رسد و در نهایت تمامی آثار در نمایشگاهی در معرض دید عموم قرار می گیرد که انتظار دارم شهردار تهران پذیرای دعوت ما برای حضور در این نمایشگاه باشد.

پیروز حناچی نیز در پاسخ به این درخواست با اظهار امیدواری نسبت به حضور در این نمایشگاه گفت: به جز همکاری‌های فرهنگی که می‌تواند در آینده ای نزدیک شروع شود، می‌توانیم همکاری‌های اقتصادی را در قالب توافق‌نامه میان دو شهر تهران و رم تعریف کنیم؛ تهران با میلان تفاهم همکاری دارد و شهردار میلان نیز پیش از این به تهران آمده است. براین اساس، می‌توانیم خواهرخواندگی با رم را نیز در نظر بگیریم.

جوزپه پرونه ضمن موافقت با پیشنهاد شهردار تهران، گفت: در حال حاضر نیز زمینه‌های همکاری با میلان فراهم است و می‌توانیم آن را به خوبی توسعه دهیم؛ همکاری میان رم و تهران را نیز در موقعیت و شرایط بهتری به سرانجام می‌رسانیم.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin