آیین رونمایی ویژه معرفی کتاب مملکت شمس طالع که تصحیحی از تاریخ نگاری ایرانی درباره کشور ژاپن درعهد قاجاریه است، برگزار شد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، مدیرعامل انجمن دوستی ایران و ژاپن در این مراسم که با حضور سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه، حسین عادلی سفیر سابق ایران در ژاپن و رئیس انجمن دوستی ایران و ژاپن، سفیر ژاپن در تهران و تنی چند از اعضای این انجمن در باغ موزه نگارستان برگزار شد، طی سخنانی گفت: کتاب مملکت شمس طالع یا دولت ژاپون، نخستین کتاب تاریخ نگاری ایران از سرزمین آفتاب تابان، ژاپن است.

احمد دنیانور افزود: این کتاب وضعیت ژاپن را در 120 سال پیش به خصوص پس از پیروزی ژاپن بر روسیه را در جنگ جهانی به تصویر کشیده و در حال حاضر الگویی مناسب برای کشورها و مللی است که می خواهند توسعه و پیشرفت در کشورهای خود را تجربه کنند.

وی گفت: آداب و سنن، هنر و فرهنگ، دین و تکدی گری، زندگی خانواده ها و رفتار والدین با فرزندان و در نهایت حکومت سلطنتی ژاپن رادر کتاب مملکت شمس طالع به نحوی مطلوب به رشته تحریر درآمده و از این رو با وجود جنگ و سختی روزگاران، ایستادگی مردم ژاپن را که بیش از یک قرن پیش به وقوع پیوسته به تصویر کشیده است.

رئیس انجمن دوستی ایران و ژاپن نیز در این مراسم گفت: کتاب مملکت شمس طالع در راستای معرفی فرهنگ ژاپن پرداخته و با توجه به اینکه کتاب های در این زمینه در دودهه گذشته منتشر شده ولی بازهم برای معرفی این کشور آسیایی نیاز است که تالیف و ترجمان جدیدی از آداب و فرهنگ آن در ایران صورت گیرد.

حسین عادلی با بیان اینکه کتاب فوق در بحبوحه نهضت مشروطه در ایران نوشته شده و از این رو مردم کشورمان از دیر زمان نسبت به اخبار و وضعیت ژاپن حساسیت و علاقه داشته اند، اظهار کرد: یکی از علائق مردم ایران به ژاپن جنگ این کشور با روسیه بود که به شکست روسیه ختم شد و روزنامه ها اخبار لحظه به لحظه این رویداد را به مردم می رساندند و مطالب زیادی از آن چاپ و منتشر می کردند.

وی افزود: ژاپن بعد از جنگ جهانی دوم درهای خود را به روی دنیا بازکرد و بعد از تحمل سختی ها و مشکلات فراوان روبه رشد و توسعه گذاشت و ایرانی ها هم توانستند خود را به جایی برسانند و امروز هم با توجه به چالش های پیش رو از مشکلات عبور کنند و ژاپن و ایران نشان دادند که در کنار دوستی دیرینه می توانند هویت خود را حفظ کرده و زنده نگهدارند.

سفیر ژاپن در تهران در این مراسم طی سخنانی اظهار کرد: این کتاب با انگیزه توسعه روابط ایران و ژاپن چاپ و منتشر شده و انجمن دوستی دوککشور برای بازآرایی و تصحیح آن زحمات بسیاری کشیده است.

کوایاشی افزود: افتخار می کنم که تاریخ ژاپن به عنوان یک تجربه موفق در اختیار مردم ایران قرار دهیم و این کتاب توانسته تا حدود بسیاری در انتقال آداب و رسوم مردم ژاپن و همچنین راه های رشد و توسعه کشورهای درحال توسعه و تقویت آن الگویی مناسب باشد.

معاون وزیر امور خارجه با بیان اینکه کتاب در خصوص تاریخ ادبیات ژاپن در ایران کم داریم، گفت: خیلی از تحقیقات و تاریخ ایران در ژاپن نوشته شده و از طرفی از ژاپن در ایران به نیکی یاد می شود و ما باید از تجربیات آنها در برخی امور خود درس بگیریم.

سید عباس عراقچی تصریح کرد: تجارب ژاپن در بعد از جنگ دوم جهانی بسیار ارزشمند است و تهران و توکیو در زمینه تبادلات فرهنگی و اقتصادی و همچنین سیاسی از قدیم اشتراک های زیادی دارند و سال آینده نودمین سالگرد روابط دیپلماتیک دو کشور را جشن خواهیم گرفت .

وی افزود: روابط ایران و ژاپن رو به توسعه است و پیشرفت های خوبی تاکنون داشته ایم و از این رو می توان آینده خوبی برای دو کشور و منطقه ترسیم کرد.

کتاب مملکت شمس طالع یا دولت ژاپون تالیف و ترجمه ‘ ماطه وس خان ملیک یانس ‘ و تصحیح، تحشیه و تعلیقات ‘ احمد دنیانور’ با موضوع ژاپن آداب و رسوم و زندگی اجتماعی از سوی موسسه پژوهشی فرهنگ، دانش و موسسه آموزش عالی سیاحان در 279 صفحه چاپ و منتشر شده است .

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin