مدیر کل امور اتباع و مهاجرین خارجی استان یزد در دیدار با معاون سفیر بریتانیا خواستار تغییر نگاه و سهم جامعه جهانی در ارائه خدمات به مهاجرین شد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، رضا زارع زاده، در دیدار با معاون سفیر بریتانیا و کنسول اول این کشور در ایران با اشاره به ویژگی های فرهنگی یزد بخصوص زندگی مسالمت آمیز ادیان در جهت ثبت جهانی گفت: امروز می توانیم ادعا داشته باشیم که یزد به عنوان کانون بسیار خوب زندگی مسالمت آمیز مهاجرین خارجی می باشد.

مدیر کل امور اتباع و مهاجرین خارجی استان یزد با بیان ورود اتباع در چهار دهه گذشته به کشور گفت: اکثریت جمعیت مهاجرین استان از كشور افغانستان هستند. خوشبختانه با تمهیدات اندیشیده شده اتباع خارجی مجاز از تمامی امکانات رفاهی و بهداشتی، خدماتی همانند شهروندان ایرانی استفاده می کنند.

رضا زارع زاده با اشاره به حضور اتباع خارجی در چهار شهر استان در میان جمعیت شهروندان به صورت آزادانه، افزود: در سه شهرستان حضور اتباع خارجی ممنوع و در سه شهرستان با ایجاد مهمان شهرها اسکان مهاجرین را ساماندهی کرده ایم.

وی با اشاره به دستور مقام معظم رهبری مبنی بر عدم محرومیت از تحصیل هیچ یك از کودکان تبعه خارجی بدلیل نداشتن مجوزهای لازم اقامت، تصریح کرد: با اجرایی شدن این فرمان و با فراهم کردن زیرساخت ها، بیش از 5 هزار نفر به جمعیت استان دانش به اتباع افزوده شده اند. امروز در بیش از 600 مدرسه استان در حدود 8 درصد از جمعیت دانش آموزان متعلق به اتباع است.

این مقام مسئول همجنین نگاه جدی به بحث آموزش و بهداشت اتباع را جزو اولویت ها دانست و گفت: در بحث آموزش با ایجاد زیرساخت های مناسب در جهت ساخت فضاهای آموزشی در بین استان های میزبان مهاجرین اول هستیم.

زارع زاده بیان کرد: در راستای توانمندسازی پناهندگان بیش از هزار نفر در دوره های آموزشی فنی و حرفه ای شرکت کرده اند و همچنین با فراهم کردن شرایط بیش از هزار و 500 نفر از بازماندگان تحصیل در دوره های سوادآموزی شرکت کرده اند.

مدیرکل اداره اتباع و مهاجرین خارجی استان یزد با اشاره پیگیری بحث بیمه در سالهای گذشته، عنوان کرد: از دو سال گذشته با اجرای طرح بیمه سلامت در مسائل درمانی به کمک اتباع رفته ایم و امروز هیچ تفاوتی بین اتباع ایرانی و خارجی در پرداخت هزینه ها و ارائه خدمات بهداشتی و درمانی وجود ندارد.

او همچنین با بیان تحت پوشش قرار گرفتن حدود 300 نفر از اتباع معلول با همکاری بهزیستی، گفت: در جهت آشنایی با ظرفیت های اقتصادی فرهنگی و اجتماعی کشور افغانستان چهاردوره مسابقه افغانستان شناسی برگزار و همچنین چند دوره مسابقات ورزشی در سطح استان و کشور برگزار شده است.

زارع زاده همچنین از احداث دو کتابخانه در مهمان شهرهای میبد و تفت خبر داد و گفت: همچنین برای بیش از 2هزار خانواده مهاجر کمکهای معشیتی انجام شده است.

وی همچنین با اشاره به تبلیغات گسترده جامعه جهانی، سهم آنها را در ارائه خدمات رفاهی و بهداشتی و فرهنگی بسیار ناچیز دانست و یک تغییر نگاه و رویکرد جدید در حمایت های مادی این عزیزان از سوی جامعه جهانی را خواستار شد.

زارع زاده همچنین در پایان افزود: در جهت ارائه خدمات بیش از توان مان تلاش کرده ایم ولی با این وجود با موانع و محدودیت های مواجه هستیم. امیدوار هستیم با کمک کشورهای خارجی مشارکت کننده در این حوزه موانع و محدودیت ها را در راستای ارائه مطلوب خدمات برداریم و شاهد رشد بهتر در حوزه های آموزشی و بهداشتی وخدماتی باشیم.

پل اندرسون در این جلسه ضمن قدردانی از مسئولان استان یزد برای فراهم آوردن مقدمات این سفر اظهار داشت: شهرت بافت تاریخی یزد جهانی است و علاقمند به بازدید از یزد هستیم.

وی با بیان اینکه یزد در دنیا با چند شاخصه شناخته می شود، افزود: یزدی‌ها را ابتدا به میراث فرهنگی و بافت تاریخی سپس به میزبانی بی‌نظیر مردم آن و پس از آن به شیرینی‌های یزدی می‌شناسند.

اندرسون با اشاره به اینکه یزد همچنین یکی از استان‌های مهاجرپذیر از خارج از کشور است، عنوان کرد: مهاجرت مسئله پیچیده ای است و هم مشکلات و هم منافع خود را به همراه دارد.

معاون سفیر بریتانیا در ایران ادامه داد: به طور قطع دیدن از نزدیک مشکلات مناطق مهاجرپذیر همچنین رصد مشکلات مهاجران و پناهندگان به شکل جدی‌تری می تواند به رفع مشکلات این حوزه کمک کند.

وی بیان کرد: ما دو روز در استان یزد حضور خواهیم داشت و به مناطق مختلفی که پناهندگان و مهاجران در آن ساکن هستند، سفر خواهیم کرد تا از نزدیک بتوانیم مشکلات را بررسی کنیم.

اندرسون یادآور شد: ما می‌خواهیم چالش‌هایی که استان یزد از یک سو و مهاجران و پناهندگان از سوی دیگر با آن مواجه هستند را از نزدیک مشاهده کنیم و امیدواریم بتوانیم راهکارهای موثری برای رفع این مشکلات ارائه دهیم.

وی تصریح کرد: البته پیشرفت‌های بسیار خوبی در استان یزد صورت گرفته و مهاجران و پناهندگان وضعیت خوبی در این استان دارند اما می توان برای مشکلات موجود نیز چاره اندیشی و برنامه ریزی کرد.

معاون سفیر بریتانیا در ایران به همراه الکساندر کلی، کنسول اول سفارت بریتانیا در ایران و هیئت همراه به استان یزد سفر کردند تا از نزدیک در جریان مشکلات پناهندگان و مهاجران خارجی همچنین مسائل استان یزد در مواجهه با این پدیده قرار گیرند.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin