کنسرت موسیقی نیکولا پیووانی مهمان ویژه سی و ششمین جشنواره جهانی فیلم فجر شامگاه چهارشنبه پنجم اردیبهشت ماه با حضور تعدادی از مهمانان جشنواره، هنرمندان و تعدادی از سفرا در تالار وحدت برگزار شد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، رضا میرکریمی دبیر سی و ششمین جشنواره جهانی فیلم فجر در ابتدای این مراسم گفت: همه ما سینمای پرافتخار ایتالیا را با موسیقی فیلم هایش می شناسیم و خوشبختانه در این دوره از جشنواره فرصتی پدید آمد تا به سینمای این کشور توجه دوباره ای داشته باشیم. سینمای ایتالیا بعد از گذر از دوران طلایی خود دوباره شاهد ظهور و بروز جوان های پرشور و هنرمندی است که در فکر احیا کردن این سینما هستند. این هنرمندان هم اکنون فیلم هایی ساخته اند که توجه مخاطبان حرفه ای سینما را به سمت خود جلب کرده است.

وی ادامه داد: امشب در کنار توجه به سینمای ایتالیا میزبان نیکولا پیووانی آهنگساز برجسته سینمای ایتالیا هستیم. ما او را نه فقط به جهت دریافت جایزه اسکار بلکه برای ساخت موسیقی زیبای فیلم های کارگردانان بزرگی چون فلینی، مورتی، برادران تاویانی و بنینی می شناسیم. لازم است در اینجا از همکاری سفارت ایتالیا در ایران با جشنواره جهانی فیلم فجر که چنین شب زیبایی را برای ما خلق کردند، تشکر کنم. ما در این دوره از جشنواره شاهد حضور مهمانان و هنرمندان ارزشمندی از کشور ایتالیا بودیم که با حضور خود در محافل علمی شرایط بسیار خوبی را برای علاقه مندان سینما فراهم کردند. البته لازم است در اینجا از بابک کریمی هم تشکر کنم که در نمایش فیلم های ایتالیایی جشنواره نقش بسیار موثری را ایفا کرد.

مائورو کنچاتوری سفیر کشور ایتالیا در ایران هم پس از صحبت های میرکریمی با خیر مقدم به مهمانان بیان کرد: می خواهم تشکر ویژه ای هم از دست اندرکاران برگزاری جشنواره جهانی فیلم فجر داشته باشم که چنین امکانی را برای ما فراهم کردند. ما امروز بسیار خوشحالیم که طی هفته اخیر غیر از اجرای این کنسرت، شاهد برگزاری برنامه های مختلفی در چارچوب جشنواره جهانی فیلم فجر بودیم به هر صورت این علاقه مردم ایران به فرهنگ ایتالیا برای ما اتفاق بسیار ارزشمندی است.

وی افزود: زمانی که دبیر جشنواره جهانی فیلم فجر به ما پیشنهاد همکاری داد پیش خود فکر کردیم که چه برنامه ای ارایه کنیم تا به بهترین شکل ممکن برگزار شود. ایده ما در این زمینه حضور آقای پیووانی در ایران بود که یکی از شناخته شده ترین هنرمندان کشور ایتالیا در بین مردم ایران است. موضوعی که او کار می کند هم درباره سینما و هم درباره موسیقی است که پیوند این دو می تواند باعث شود که همه مردم از یک هنر ارزشمند استفاده کنند. در واقع موسیقی جنبه ای از هنر است که نیازی به ترجمه ندارد و امشب پیووانی دست ما را می گیرد و ما را با سال هایی از سینما، طبیعت و زیبایی های ایتالیا همراه می کند.

سفیر کشور ایتالیا در صحبت های خود گفت: شما در پایان این کنسرت می بینید که تصویر یکی از بزرگترین هنرمندان کشور ایتالیا روی پرده نمایش داده می شود و پیووانی همراه با این هنرمند ما را با خود همراه می کند، اینها همگی مواردی است که من برای آقای میرکریمی توضیح دادم که حضور پیووانی می تواند بهترین معرف برای کشور ایتالیا باشد.

نیکولا پیووانی قبل از اجرای قطعه اول این کنسرت ضمن ابراز خرسندی از حضورش در ایران برای اجرای برنامه بیان کرد: فدریکو فلینی همیشه از موسیقی می ترسید چون موسیقی فیلم خیلی هیجان زده اش می کرد و حالا ما هم بر اساس این هیجان فضا را به گونه ای تنظیم کردیم که بتوانیم در کشورهای مختلف کنسرت برگزار کنیم. ما امروز اینجاییم که به مقام بزرگ کارگردانان بزرگ سینمای ایتالیا ادای احترامی داشته باشیم به همین دلیل برنامه امشب را با دو قطعه از فیلم های فلینی از جمله مصاحبه شروع می کنم.

وی در پایان بیان کرد: تم اصلی موسیقی متن این فیلم برای خود فیلم نبود بلکه برگرفته از موسیقی یک نمایش بود که سال ها قبل از تولید فیلم مصاحبه آن را ساخته بودم. وقتی که کارگردان این تم را شنید از من خواست تا دوباره برایش اجرا کنم و وقتی این قطعه را نوشتم او مجذوب کار شد و از من خواست تا در موسیقی فیلم مصاحبه از آن استفاده کنم.

 نیکولا پیووانی در بخش های مختلف برنامه به اجرای قطعاتی دیگری از موسیقی فیلم های کارگردانان بزرگ سینمای ایتالیا پرداخت.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin