نماینده دفتر منطقه ای یونسکو در تهران، گسترش تغییرات اقلیمی در جهان، عامل بلایا و حوادث طبیعی در کره زمین دانست.

به گزارش آوا دیپلماتیک، استر کونیش لاروش٬ در همایش بزرگداشت هفته منابع طبیعی در سالن اجتماعات پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران واقع در کرج، با اشاره به روند افزونی بلایای طبیعی به دلیل تغییرات اقلیمی در جهان گفت: سازمان یونسکو بررسی برنامه های پیشگیرانه و اجرایی در این بخش را در اولویت کاری خود قرار داده است.

وی توسعه پایدار را مستلزم ایجاد تغییر در نحوه تولید و مصرف دانست و گفت: لازمه تحقق این مهم اتخاذ روش های جدید برای نگرش به جهان پیرامون، مسوولیت پذیری درقبال کره خاکی و اتخاذ راه های نوین برای مقابله با چالش ها است.

نماینده دفتر منطقه ای یونسکو در تهران با بیان اینکه حرکت در این مسیر با چالش های زیادی روبرو است ، اظهار داشت: بلایای طبیعی در سراسر جهان خسارات زیادی به جامعه بشری وارد می کنند و این خسارات روند فزونی دارد.

لاروش با تاکید براینکه اثرات تغییرات آب و هوایی عمیق تر شده و کره زمین تحت فشار زیادی است و ما به حد و مرزها نزدیک شده ایم، تصریح کرد: اولویت نخست این است که بپذیریم تغییرات اقلیمی بر نظام حمایتی که حیات در این کره خاکی و رفاه انسان ها به آن متکی است به شدت اثر می گذارد.

وی اظهار داشت: باید به طور کامل از قدرت نوآوری ها و خلاقیت ها برای یافتن راهکارهایی نوین و فراگیر، عادلانه و پایدار در پیشگیری از بلایای طبیعی استفاده کنیم.

لاروش افزود: به همین دلیل یونسکو با استفاده از ابتکار بین بخشی برنامه ای برای مقابله با تغییرات آب و هوا در همه حوزه های کاری خود شامل آموزش، فرهنگ، علوم و ارتباطات را در پیش گرفته است.

وی با اشاره به تلاش های یونسکو در این زمینه گفت: مهارکردن و استفاده قوی تر از علوم در جهت توسعه پایدار نخستین گام در این مسیر است.

مدیر دفتر منطقه ای یونسکو در تهران اضافه کرد: چالش های جهانی، مرزهای آکادمیک و علمی نمی شناسد و دستیابی به توسعه پایدار نیازمند همکاری همه شاخه های علمی است و برای مقابله با این چالش ها باید دانش را با سیاست گذاری پیوند داد و تعامل علوم و خط مشی را تقویت کرد.

وی گفت: یونسکو با مشارکت سازمان جهانی هواشناسی در ایجاد یک چارچوب جهانی برای خدمات آب و هوایی تلاش می کند و هدف از این ابتکار افزایش دانش علمی مربوط به آب و هوا در گروه های کاربری مختلف است.

لاروش اظهار داشت: بدون مشارکت همه کشورها دسترسی به نتایج عادلانه و برابر امکان پذیر نخواهد بود، تبادل اطلاعات و تجارب از مهم ترین نیازها برای مقابله با پدیده تغییرات آب و هوایی است.

وی توانمند سازی انسان ها به عنوان عوامل فعال توسعه پایدار از طریق آموزش های اجتماعی، اقتصادی و زیست محیطی را از برنامه های یونسکو در جهان ذکر کرد.

وی گفت: یونسکو در کنفرانس جهانی آموزش برای توسعه پایدار که سال گذشته در ژاپن برگزار شد از ‘نقشه راه برای اجرای برنامه اقدام جهانی برای آموزش در جهت توسعه پایدار’ رونمایی کرد.

لاروش افزود: یونسکو همچنین با همکاری برنامه جهانی محیط زیست (یونپ) اقدام به تهیه “دستور العمل ابتدایی در زمینه تغییرات آّب و هوا” برای دست اندرکاران برنامه ریزی آموزشی کرده است.

مدیر دفتر منطقه ای یونسکو در تهران اظهار داشت: هفته ملی منابع طبیعی بی تردید فرصتی مغتنم برای تجدید اراده جمعی در جهت اقدام مشترک برای مقابله با تغییرات آب و هوا فراهم خواهد کرد و یونسکو آمادگی لازم برای حمایت از اقدامات جمهوری اسلامی ایران در این زمینه را دارد.

وی در پایان توسعه پایدار و حفاظت از تنوع زیستی و منابع طبیعی جهان را از ماموریت های اصلی یونسکو دانست.

در همایش گرامیداشت هفته منابع طبیعی در کرج از اساتید، دانشجویان، دانش آموزان، بهره برداران و خبرنگاران برتر در حوزه منابع طبیعی تجلیل شد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin