رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تاکید کرد که فشارهای آمریکا بر جمهوری اسلامی ایران اثری نخواهد داشت.

 به گزارش آوا دیپلماتیک، حشمت الله فلاحت پیشه در دیدار سفیر عراق در تهران با اشاره به روابط خوب و برادرانه دو کشور گفت: برادری و دوستی بین ایران و عراق مستحکم، قوی و تزلزل ناپذیر است.

وی همچنین با تبریک برگزاری موفق انتخابات عراق افزود: تحکیم و تقویت مناسبات سیاسی،اقتصادی و پارلمانی فیمابین نه تنها به نفع مردم دو کشور است بلکه در کمک به بازگرداندن امنیت،ثبات و آرامش در منطقه اهمیت فراوانی دارد.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در ادامه این دیدار با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری درخصوص لزوم توجه به معیشت مرزنشینان دو کشور گفت: بازگشایی گذرگاه‌های مرزی ایران و عراق نقش مهمی در رونق کسب و کار در میان مردم مناطق مرزی و افزایش مبادلات اقتصادی دو کشور دارد.

وی بر این اساس خواستار بازگشایی و افزایش گذرگاه‌های مرزی بین دو کشور گردید.

فلاحت پیشه در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به ۴۰ سال دشمنی آمریکا با ملّت ایران گفت: فشارهای آمریکا بر جمهوری اسلامی ایران اثری نخواهد داشت همانطور که تاکنون جنگ،کودتا و انواع تحریمها که توسط آمریکا و همپیمانانش بر ایران اسلامی تحمیل شد اثری بر پایداری و ایستادگی ملّت ایران نداشته است.

رئیس کمیسیون امنیت ملّی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: حفظ تمامیت ارضی عراق و گسترش مناسبات دوستانه دو کشور در عرصه های مختلف مورد توجه و اهتمام دولت و مجلس شورای اسلامی قرار دارد.

همچنین در این دیدار راجح صابر الموسوی سفیر عراق در تهران نیز با قدردانی از کمک های جمهوری اسلامی ایران به کشورش در برهه‌های مختلف گفت: گسترش مناسبات دوستانه با ایران همواره مورد توجه و پیگیری مسئولان عراقی قرار دارد.

وی همچنین با اشاره به توانمندی های ایران و عراق در عرصه‌های مختلف گفت: افزایش مبادلات اقتصادی و صنعتی بین دو کشور در گرو شناسایی ظرفیت‌ها و امکانات موجود و برگزاری نشست‌های تخصصی میان تجار و صاحبان صنایع و اتاق‌های بازرگانی ایران و عراق است.

سفیر عراق در تهران در ادامه این دیدار گفت: عراق هرگز به هیچ کشوری اجازه اقدام علیه همسایگان خود را نخواهد داد.

الموسوی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: به زودی و با توافق وزرای کشور ایران و عراق مرز خسروی و چهار گذرگاه مرزی میان دو کشور بازگشایی خواهد شد.

وی در پایان این دیدار گفت: توسعه مناطق آزاد تجاری و اقتصادی،بازگشایی نمایشگاه دائمی محصولات ایران در عراق،اتصال خطوط ریلی دو کشور و توسعه بندرگاه‌های مرزی نقش مهمی در توسعه ارتباطات تجاری و اقتصادی بین دو کشور دارد که باید برای تحقق آنها تلاش کنیم.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin