“آندرس کریستین هوگارد” سفیر دانمارک در ایران با سفر به استان قم در محل استانداری با پیریایی استاندار این استان دیدار و گفتگو کرد.استاندار قم در دیدار با سفیر دانمارک در ایران به جایگاه مهم قم اشاره و اظهار کرد: قم به عنوان موطن و خاستگاه امام و انقل     اب اسلامی از جایگاه برجسته‌ای در سطح ملی و بین‌المللی برخوردار است.

کرم‌رضا پیریایی با اشاره به جاذبه‌های فرهنگی و مذهبی پرشمار قم، گفت: مجموعه کاملی از فرصت‌های گردشگری مذهبی با محوریت حرم مطهر حضرت معصومه(س) در قم شکل گرفته و این شهر را به یکی از اماکن هدف توریسم مذهبی در سطح ملی و جهانی تبدیل کرده است.

وی حوزه بزرگ علمیه قم را پشتوانه‌ای عظیم در تاریخ فرهنگ اسلام و از زمینه‌های مهم برای توسعه دیپلماسی علمی برشمرد و افزود: در حال حاضر حدود 70 هزار طلبه خارجی در قم مشغول کسب علوم دینی هستند.

پیریایی با استقبال از توسعه روابط فرهنگی قم با دانمارک گفت: قم خاستگاه انقلاب و مرکز علمی و اندیشه اسلامی است و در این خصوص به جد آماده همکاری با کپنهاگ و گسترش مبادلات فرهنگی و علمی هستیم.

استاندار قم با بیان اینکه شهر مقدس قم با حضور مراجع عظام تقلید، حوزه‌های علمیه و صدها موسسه علمی و پژوهشی، دارای جایگاه ویژه‌ای در سطح ملی و بین‌المللی است، افزود: قم در کنار چنین جایگاهی، در زمینه‌های صنعتی و اقتصادی نیز دارای قابلیت‌ها و ظرفیت‌های فراوانی برای سرمایه گذاری است.

وی با اشاره به سطح روابط خارجی قم، گسترش بیش از پیش مراودات تجاری و فرهنگی قم با دیگر کشورها از جمله دانمارک گفت: این سفر مقدمه‌ای برای توسعه همه جانبه روابط قم با کپنهاگ بوده و تشکیل کمیته‌های مشترک در زمینه‌های مختلف می‌تواند سرآغازی برای این مهم باشد.

استاندار قم با اشاره به روند پرشتاب توسعه و عمران قم در دولت‌های نهم و دهم گفت: با اقدامات بزرگ عمرانی و ایجاد زیرساخت‌های لازم، قم امروز در مسیر عمران و آبادانی قرار گرفته و فرصت‌های خوبی برای سرمایه‌گذاری سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی در این شهر فراهم شده است.

پیریایی با اشاره به آغاز به کار دولت یازدهم، ساختارهای اجرایی نظام مقدس جمهوری اسلامی را ظرفیت آفرین دانست و گفت: در دوره جدید تلاش شده تا از ظرفیت دیپلماسی کشور به شکل مطلوبی استفاده شود.

سفیر دانمارک در کشورمان نیز در این جلسه ضمن ابراز خرسندی از حضور در شهر مقدس قم و دیدار با استاندار قم گفت: در طول سه سال حضور در ایران بسیار مشتاق بودم تا دیداری از قم داشته باشم و خوشحالم که امروز این فرصت فراهم شد.

“آندرس کریستین هوگارد” ضمن اعلام آمادگی برای گسترش و توسعه همکاری‌های مشترک قم با دانمارک در زمینه‌های مختلف از جمله انرژی و مسائل فرهنگی، سوهان و فرش قم را از محصولات صاحب برند جهانی عنوان و خاطرنشان کرد: قم اول در زمینه فرهنگی و علمی و بعد در زمینه‌های اقتصادی و تولیدی مثل سوهان و فرش، دارای شهرت جهانی است.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin