سفیر افغانستان گفت: هم از جمله کشورهایی بود که به ما کمک کرد و میزبانی ۴۰ ساله از مهاجران افغانستانی در ذهن مردم ما ماندگار شده و دولت‌های افغانستان در دیدارهای رسمی همواره از این موضوع تشکر کرده‌اند.

به گزارش آوا دیپلماتیک، عبدالغفور لیوال در نشست تخصصی صد سالگی روابط ایران و افغانستان در پرتو تحولات منطقه‌ای گفت: امسال، صدمین سالگرد استقلال افغانستان و نقطه عطفی در تاریخ کشور ما است اما نکته قابل توجه، ریشه این مساله است که به شکل‌گیری مناسبات افغانستان در نظام بین‌المللی به ویژه با همسایگان منجر می‌شود.

وی ادامه داد: ما در تاریخ، جنگ‌های سه‌گانه‌ای با انگلیس داشته‌ایم. دو جنگ اول، مردمی بودند اما زمینه سیاسی نداشتند اما جنگ سوم مبتنی بر ظهور نهضت مشروطیت برای استقلال افغانستان و حراست از این استقلال بود. ما دو نسل از مشروطه‌خواهان را در افغانستان شاهدیم. نسل اول سرکوب شدند ولی نسل دوم نه تنها پیروز شد بلکه موجب شکل‌گیری دولت مدرن و حراست از استقلال شد.

وی افزود: کشورهای مطرح وقت نه تنها استقلال ما را شناسنایی کردند بلکه به برقراری روابط دیپلماتیک اقدام کردند و ایران از اولین این کشورها بود و حتی زمین سفارت ایران و ترکیه از سوی دولت به این دو کشور اهدا شد.

سفیر افغانستان در ایران گفت: از اصولی که از سوی دولت افغانستان در پیش گرفته شد، حفظ اصل بی‌طرفی و حفظ موازنه بین قدرت‌های بین‌المللی و منطقه‌ای و همچنین حفظ ارتباطات مردمی با مردم افغانستان و مردم کشورهای همسایه بود. در آن سال‌ها مناسبات تهران و کابل دوستانه و نزدیک و مبتنی بر همکاری‌های اقتصادی است. تنها مساله آب بود که توافق هیرمند در سال ۱۳۵۱ امضا و مساله حل شد و هنوز هم توافقات بر اساس همان توافق است.

وی ادامه داد: انقلاب‌های دهه ۵۰ و ۶۰ افغانستان و تجاوز شوروی اصل بی‌طرفی را برهم زد و مردم افغانستان در مقابل این تجاوز قرار گرفتند. ایران هم از جمله کشورهایی بود که به ما کمک کرد و میزبانی ۴۰ ساله از مهاجران افغانستانی در ذهن مردم ما ماندگار شده و دولت‌های افغانستان در دیدارهای رسمی همواره از این باره تشکر کرده‌اند.

وی افزود: در دو دهه اخیر که افغانستان با تروریسم درگیر شده، وضعیت پیچیده شده است و حضور نیروهای بین‌المللی علیه تروریسم یک مساله ناگزیر بود اما تلاش شد مناسبات دو کشور از این مساله تاثیر نپذیرد و دولت‌های افغانستان تلاش کرده‌اند حضور نیروهای بین‌المللی مخل روابط ایران و افغانستان نباشد.

لیوال با یادآوری این مطلب که ایران در اجلاس بن حضور داشت و در مبارزه با تروریسم و اجماع جهانی در این باره ایفای نقش کرد، ابراز داشت: از سال ۲۰۱۴، رییس‌جمهور اشرف غنی اعلام کرد اولین حلقه مناسبات بین‌المللی افغانستان با کشورهای همسایه و حلقه دوم، با کشورهای اسلامی است. پس ایران در حلقه اول و دوم مناسبات افغانستان بوده و دارای اهمیت ویژه و خاص برای ماست.

وی اضافه کرد: تاکید ما بر دو چیز است؛ نخست اینکه افغانستان کشور مسئول و محفوظ از رقابت‌های منطقه‌ای و بین‌المللی است و دوستان ایرانی باید مطمئن باشند هیچ کسی از خاک افغانستان نمی‌تواند علیه کشور دیگری استفاده کند و دیگری ارتقای مناسبات اقتصادی، سیاسی و فرهنگی و… است.

این دیپلمات افغانستان با اشاره به معافیت چابهار از تحریم‌های آمریکا بیان کرد: معافیت چابهار از تحریم‌ها نشان از تلاش‌های جراتمتدانه افغانستان است که نشان از مناسبات نزدیک با ایران است که به خاطر دیگران به این مناسبات آسیب نمی‌زنیم. مناسبات اقتصادی با ایران، در عالی‌ترین حد خود است. ارقام مناسبات در حد ۳۰ میلیارد دلار تبادلات تجاری است. حضور دانشجویان و اساتید افغانستانی در دانشگاه‌ها، حضور هزاران دانشجو و دانش‌آموز مهاجر از نمونه‌های مناسبات عالی فرهنگی دو کشور است.

لیوال با بیان اینکه تماس‌های سیاسی در سطح عالی وجود دارد، یادآور شد: اخیرا ایران میزبان دبیران شورای عالی امنیت ملی کشورهای منطقه بود. افغانستان در تامین امنیت منطقه‌ای اعتقاد راسخی در همواری با ایران دارد. مناسبات بهتر از دیروز و فردا بهتر از امروز است.

وی ادامه داد: افغانستان در ۲۰ سال اخیر شاهد ظهور یک نسل آگاه، بیدار، هوشیار و درددیده اما عاشق کشور است. ما دیگر به کشورها و قدرت‌ها تکیه نداریم بلکه تکیه ما به این نسل است که در این جنگ‌ها آبدیده شده است. این نسل قطعا موافق روابط خوب منطقه‌ای است. مساعد کردن زمینه تحصیل در ایران هم بخشی از خاطره مثبت این نسل از ایران است.

سفیر افغانستان با بیان اینکه جدا از رقابت‌های منطقه‌ای برای تامین امنیت منطقه‌ای باید همکاری کنیم، گفت: همسایگان قابل انتخاب نیستند. ایران و افغانستان دو همسایه هستند که مجبور به همکاری هستند. افغانستان هیچ گاه تلاش نکرده در هیچ کشوری با گروه دیگری ارتباط داشته و مخل سیاست‌های داخلی‌اش باشد.

لیوال درباره نظر دولت افغانستان درباره گفت‌وگوهای ایران و طالبان اظهار داشت: ایران اعلام کرده که در هیچ نشستی بدون موافقت دولت افغانستان شرکت نمی‌کند. ما از موضع‌گیری دولت ایران درباره صلح و افغانستان تشکر می‌کنیم. دیدارها با هماهنگی دولت بوده و اگر تفاوت نظری داشته باشیم از طریق مجاری دیپلماتیک منتقل شده و در این زمینه هماهنگی و اشتراک نظر وجود دارد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin