صلاح زواوی، سفیر فلسطین در ایران با حضور در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با حجت‌الاسلام محمدمهدی تسخیری، رییس مرکز گفتگوی ادیان و فرهنگ‌ها این سازمان دیدار و گفتگو کرد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، زواوی با گرامیداشت یاد و خاطره عالم بزرگوار، مجاهد، مبارز و سخت‌کوش مرحوم آیت‌الله محمدعلی تسخیری و عرض تسلیت به خانواده محترم ایشان، گفت: آیت‌الله تسخیری پرچم‌دار وحدت و دفاع از اسلام ناب محمدی(ص) بود.

سفیر فلسطین در ایران بیان کرد: ایشان در هر اقدامی جهت وحدت اسلامی و تقریب بین مذاهب اسلامی و تقارب و همکاری میان مسلمانان جهان در کشورهای اسلامی و حتی کشورهای غیر اسلامی، شخصیتی تلاشگر، وفادار و از خود گذشته به شمار می‌رفت.

وی افزود: خدمات آیت‌الله تسخیری در میان مذاهب اسلامی و ادیان مختلف، آن مرحوم را به یک شخصیت کم‌نظیری تبدیل کرده بود و فقدان ایشان در جهان اسلام جبران‌ناپذیر است و ضربه بزرگی به احساسات و عواطف دوستداران ایشان در دنیا زده است.

زواوی نقش آیت‌الله تسخیری در اجلاس های جهانی ممتاز و ویژه برشمرد و گفت: همواره تبسم ملایمی بر چهره‌شان نمایان بود و در اکثر اجلاس های جهانی که سخن از فلسطین به میان می‌آمد، به عنوان یک آرمان اسلامی از آن دفاع می‌کرد و مجاهد خستگی ناپذیر در عرصه وحدت اسلامی بود.

وی همچنین، تأکید کرد: آیت الله تسخیری بر این باور بود که اگر بخواهیم جهان اسلام را در حول یک مسئله متحد بسازیم، مهمترین آن قضیه فلسطین است.

زواوی در ادامه سخنانش، بیان کرد: من به عنوان یک مبارز فلسطینی که از بنیان گذاران انقلاب فلسطین بوده‌ام و با تجربه سیاسی و دیپلماتیک خود در طول تمام این سالها باید بگویم، اگر امام خمینی(ره) این انقلاب را ایجاد و مسئله حمایت از مظلوم و حمایت از فلسطین را آغاز کرد، امام خامنه‌ای (مدظله العالی) بدون تردید از این تفکر و عملکرد حفاظت کردند.

سفیر فلسطین در ایران با ذکر خاطراتی از دیدار با امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری(مدظله العالی) گفت: امام خمینی(ره) تنها به شعار تلاش برای حفظ وحدت و آزادی فلسطین اکتفا نکرد؛ بلکه در آخرین جمعه ماه رمضان روزی به نام روز جهانی قدس را اعلام کرد. جمهوری اسلامی ایران با دو شعار مهم در جهان معرفی شد؛ اولی بحث فلسطین و دومی انقلاب اسلامی.

وی ادامه داد: براساس این رویه، جمهوری اسلامی با وجود اینکه کشور بزرگی محسوب می‌شود همواره از طرف دشمنان با مشکلات عدیده روبرواست اما انقلاب اسلامی به رهبری حکیمانه مقام معظم رهبری با حفظ و پایبندی به شعارهای خود همچنان به پیش می‌رود.

زواوی خاطرنشان کرد: من اعلام می‌کنم که اسراییل نابود شدنی است؛ من اگر زنده بودم با شما که هر دو در راه مبارزه هستیم تا آزادی وجب به وجب خاک فلسطین شاهد و ناظر این مسیر پیشرفت خواهیم بود و آرزو دارم، نماز جماعت به امامت آیت‌الله خامنه‌ای در قدس شریف برگزار شود.

سفیر فلسطین در ایران خاطرنشان کرد: کاش می‌توانستم در مراکز علمی و دانشگاهی ایران سخنرانی کنم و مردم ایران را از وجود نعمتی که دیگران از آن محروم هستند، خبر می‌دادم و آن نعمت، وجود رهبری حکیم و شجاع است. مقام معظم رهبری بدون اغراق از شخصیت‌های کم نظیر هستند.

وی همچنین، افزود: ایران اسلامی پس از گذشت ۴۰ سال به رهبری مقام معظم رهبری که راه امام راحل را ادامه دادند، بر عزتش افزوده می‌شود. ما روز به روز شاهد سر افرازی ایران اسلامی و افول آمریکا و اسراییل هستیم.

حجت‌الاسلام تسخیری در این دیدار در سخنانی، یکی از وصیت‌های مهم آیت‌الله تسخیری را دفاع از مبانی و ارزش‌های انسانی و اسلامی ذکر کرد و گفت: عدالت‌خواهی یکی از مهمترین ارزش‌های اسلامی است و اسلام توصیه بسیاری به آن کرده است و مسئله فلسطین در این راستا دیده شده است.

رییس مرکز گفتگوی ادیان و فرهنگ‌ها سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با بیان اینکه ملت ایران، قدس را هرگز تنها نخواهد گذاشت، اظهار کرد: ملت ایران هم در گفتار و هم در عمل، دفاع از فلسطین را به جهانیان نشان دادند.

حجت‌الاسلام تسخیری خاطرنشان کرد: بنا به فرمایشات مقام معظم رهبری آرمان ملت فلسطین به زودی تحقق پیدا خواهد کرد و این را در آیات قرآن کریم داریم که سرانجام پیروزی از آن مستضعفان است و هم احادیثی که دلالت می‌کند؛ یک روزی صهیونیست‌ها از دست عدالت‌خواهان به سوی دریاها و درختان فرار خواهند کرد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin