شرکت ملی نفت ایران و ORG نروژ، با حضور سفیر این کشور تفاهمنامه‌ای امضا کردند که بر مبنای آن مطالعه میدان سردار جنگل و بلوک‌های اکتشافی ۲۴، ۲۶ و ۲۹ دریای خزر در دستور کار شرکت نروژی قرار می‌گیرد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، این تفاهمنامه میان محسن دلاویز، مدیرعامل شرکت نفت خزر به نمایندگی از شرکت ملی نفت ایران و جاستین کاره ژرستاد (Jostein Kare Kjerstad) امضا شد.

امیرحسین زمانی نیا، معاون امور بین الملل و بازرگانی وزیر نفت در این مراسم، با یادآوری این نکته که بیشتر فعالیت‌های صنعت نفت ایران در جنوب کشور متمرکز است، ابراز امیدواری کرد که همکاری شرکت ملی نفت، شرکت نفت خزر و شرکت ORG نروژ به گام موثری در مسیر گسترش دامنه فعالیت‌های اکتشافی و توسعه ای ایران در بخش خزر بدل شود.

وی امضای این تفاهم‌نامه را نشان دهنده اعتماد متقابل طرفین عنوان کرد و افزود: امیدوارم این همکاری به عملیاتی منسجم و اثربخش در خزر بینجامد و ایران و نروژ بتوانند همکاری‌های بلندمدتی در حوزه اکتشاف و توسعه نفت و گاز داشته باشند.

ضرورت بهره گیری از فناوری روزآمد در خزر

غلامرضا منوچهری، معاون امور توسعه و مهندسی شرکت ملی نفت ایران هم در مراسم امضای تفاهم‌نامه بین این شرکت و ORG نروژ، به تجارب و سابقه فعالیت‌های نروژ در حوزه اکتشاف و توسعه در دریا اشاره کرد و گفت: امیدوارم این تفاهمنامه به همکاری های بلندمدت تر و موثرتری بین طرفین منتهی شود.

وی با اشاره به اطلاعاتی که ایران در حوزه خزر جنوبی در اختیار دارد، تاکید کرد: امیدوارم نتایج مطالعات ORG نروژ بتواند شرکت ملی نفت را در بازنگری و تکمیل اطلاعات موجود یاری دهد.

منوچهری با بیان این که انجام فعالیت‌های توسعه ای در خزر نیازمند بهره گیری از فناوری‌های روزآمد است، ابراز امیدواری کرد که در ادامه همکاری‌ها بین ایران و نروژ، زمینه انتقال فناوری‌های نوین در این حوزه به کشورمان فراهم شود.

افزایش تعامل با ایران نتیجه برجام

لارس نوردرم سفیر نروژ در ایران هم در این نشست به سابقه فعالیت‌های شرکت های نروژی در صنایع نفت و گاز اشاره کرد و گفت: بر مبنای تفاهمنامه بین شرکت ملی نفت ایران و ORG نروژ، نروژ فعالیت‌های مطالعاتی خود را در بخش‌هایی از خزر آغاز می کند.

وی ابراز امیدواری کرد که این تفاهمنامه، شروع خوبی برای یک رویداد بزرگ باشد.

سفیر نروژ در ایران، افزایش تعامل با کشورمان و امضای تفاهمنامه هایی از این دست را از دستاوردهای توافق هسته ای دانست و افزود: ساختار منطقه خزر به نروژ اجازه می دهد که همکاری‌های خود را با دیگر کشورهای این حوزه نیز افزایش دهد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin