شب پیترو دلاواله، جهانگرد ایتالیایی چهارشنبه دوازدهم آبان ساعت پنج بعد از ظهر در کانون زبان فارسی برگزار می‌شود.

به گزارش آوا دیپلماتیک، در این مراسم سفیر ایتالیا در تهران، پروفسور کارلو چرتی، محمود بهفروزی، سید علی آل‌داود، مهشید اسماعیلی درباره دلاواله و عصری که زندگی کرد و خاطرات او از سفر به ایران سخنرانی خواهند کرد.

پیترو دلا واله در یازدهم آوریل ۱۵۸۶ در خانواده‌ای اصیل و قدیمی در شهر رم متولد شد و دوران کودکی خود را در این شهر سپری کرد. حدود ۱۶۱۱ به شهر ناپل رفت و در آنجا در جرگه خادمین مسیح درآمد.

در ۱۶۱۴ بر اثر تشویق دوست دانشمند خود تصمیم به مسافرت به مشرق زمین می‌گیرد و با کشتی از ونیز راهی قسطنطنیه می‌شود. پس از حدود یک سال اقامت در آنجا راهی مصر شده از طریق صحرای سینا به فلسطین می‌رود و پس از دیدن اورشلیم به دمشق و حلب و سرانجام به بغداد مسافرت می‌کند. از آنجا به قصد بازدید از تمدن بابل راهی حله شده و سپس به بغداد بازمی‌گردد و در این بازگشت است که با دختری جوان از آسوریان ازدواج می‌کند.

طبق گزارش خود دلاواله، در تاریخ ژانویه ۱۶۱۷ برابر با ۲۵ ماه ذی الحجه سال ۱۲۰۵ ه. ق به اتفاق همسر و چند تن از ملازمان و خدمتکاران عازم ایران می‌شود و از راه همدان و گلپایگان به اصفهان می‌رود. بعد از مدتی اقامت در شهر اصفهان در ژانویه ۱۶۱۸ از راه کویر و فیروزکوه به مازندران می‌رود و بالاخره در شهر اشرف شاه عباس او را به حضور می‌پذیرد و مذاکراتی بین آنان درمی‌گیرد که دلا واله به تفضیل آن را در سفرنامه‌اش شرح می‌دهد.

شاه عباس از همان ابتدا با جهانگرد ایتالیایی با مهربانی تمام رفتار می‌کند و همین امر موجب می‌شود که او مدتها در دربار ایران بماند و در سفر و حضر شاه را همراهی کند.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin