مراسم بزرگداشت روز جهانی صلح با همکاری کمیسیون ملی یونسکو ایران، دفتر منطقه‌ای یونسکو در تهران، مؤسسه فرهنگی هنری در برج آزادی تهران، برگزار شد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، این مراسم که با حضور دکتر سعدالله نصیری قیداری، دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو ایران، استر کیش لاروش، رئیس دفتر منطقه‌ای یونسکو در تهران، دکتر شیدا مهنام، مدیر گروه علوم اجتماعی کمیسیون ملی یونسکو ایران، نعمت‌الله پایان، رئیس مجموعه برج آزادی، دکتر سیدعلی مفاخریان، شهردار منطقه ۹ تهران و جمعی از مسئولان و هنرمندان از جمله حافظ ناظری آهنگساز و خواننده، برپا شد، بر شعار امسال با عنوان همگی برای صلح: احترام، امنیت و کرامت برای همه تأکید داشت.

در آغاز این مراسم، رئیس مجموعه برج آزادی، اذعان داشت: اینجانب به نمایندگی از جناب آقای دکتر صفی‌پور، مدیرعامل محترم بنیاد فرهنگی هنری رودکی، حضور میهمانان گرامی را در این رویداد بزرگ، ارج نهاده و به آن‌ها خیرمقدم می‌گویم.

وی افزود: ما امشب گردهم آمده‌ایم تا پیام صلح را با استمداد از زیباترین فنون هنری و آموزه های قرآنی و با تکیه بر تاریخ و تمدن کهن ایران اسلامی از فراز باشکوه‌ترین نماد فرهنگی ایران یعنی برج بی‌بدیل آزادی به گوش جهانیان برسانیم.

در ادامه، لاروش، مدیر و نماینده دفتر منطقه‌ای یونسکو در تهران، گفت: روز صلح، ایجادکننده مناسبتی جهانی برای تمامی انسان‌های متعهد به صلح، فارغ از تفاوت‌هاست و در فرآیند بناکردن فرهنگ صلح که در بطن مأموریت یونسکو قرار دارد، نقش مهمی را ایفا می کند.

او با تأکید بر این جمله که برگرفته از اساسنامه‌ یونسکو است؛ خاطرنشان کرد: از آنجایی که جنگ از ذهن انسان‌ها آغاز می‌شود، لذا در همان ذهن هم باید دفاع از صلح را بنیان نهاد» گفت: ما نیازمند ایجاد همبستگی میان نوع بشر از طریق تقویت گفت‌وگو، تفاهم و اعتماد میان انسان‌ها هستیم.

لاروش همچنین با تأکید بر نقش آموزش، علوم، فرهنگ و هنر به‌عنوان ابزاری مهم برای نزدیک ساختن انسان‌ها به یکدیگر و ایجاد فرهنگ صلح، یادآور شد: موسیقی و هنر راهی برای پشت سر نهادن مرزها و ارتباط انسان‌ها با یکدیگر در گوشه و کنار جهان محسوب می‌شود.

در بخش دیگری از برنامه، دکتر نصیری قیداری، دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو- ایران، با اشاره به اینکه جهان امروز مملو از چالش‌های بی‌سابقه است، گفت: چالش‌های پیش‌روی کنونی، به مراتب اهمیت روز جهانی صلح را بیشتر می‌کند.

او ادامه داد: موانع دستیابی به صلح، پیچیده و فراوانند و هیچ کشوری نمی‌تواند به تنهایی با آن‌ها مبارزه کند.رفع این موانع به اتحاد و اقدام مشترک جوامع نیاز دارد که باید در اسرع وقت بدان‌ها پرداخته شود؛ و در این جاست که نقش نهادهای بین‌المللی برای همسو کردن کشورها در مسیر مشارکت حداکثری و حرکت آن‌ها به سمت یکپارچگی آشکار می‌شود.

نصیری افزود: یکی از عمده چالش‌های پیش روی بشر، عدم تفاهم است که فهم و ادراک مشترک از چالش‌ها می‌تواند نقش مؤثری در کاهش تنش‌ها داشته باشد.

همچنین دبیرکل کمیسیون یونسکو ایران، با اشاره به نقش ایران در منطقه، گفت: جمهوری اسلامی ایران با الهام از فرهنگ غنی و کهن‌بوم ایران و آموزه‌های سعادت‌بخش دین مبین اسلام، همواره در جهت ثبات و صلح منطقه‌ای و جهانی قدم برداشته و هیچ‌گاه در تهدید دیگر کشورها، پیش‌قدم نبوده است.

او در پایان اضافه کرد: در روز جهانی صلح ما بار دیگر بر تعهد خود در ایجاد اتحاد جهانی تأکید می‌کنیم.همچنین برای پایداری صلح، باید مفهوم صلح را در تمامی جوامع و با مشارکت تمامی افراد ترویج داده و بدین ترتیب برای دستیابی به آینده‌ای بهتر برای همگان تلاش کرده و همکاری کنیم.

امیررضا سالاری، کارگردان و تهیه‌کننده برنامه «سی مرغ صلح» نیز ضمن ارائه توضیحاتی در خصوص جزئیات برنامه گفت: ما در این پروژه تأکید داشتیم که جنگ و خشونت را به‌شکل مستقیم نشان ندهیم.از این‌رو فرمِ این اثر که با هندسه و نقوش آغاز می‌شود، با هندسه خط و نگارش کلمه صلح در دنیا به زبان‌های مختلف خاتمه می‌یابد.

سالاری در پایان از دست‌اندرکاران پروژه سی‌مرغ صلح قدردانی کرد و گفت: اگر حمایت‌های فنی مؤسسه کلید طلایی نبود، قطعاً ما نمی‌توانستیم این پروژه را در چنین ابعاد گسترده‌ای به اجرا درآوریم.

در طی برگزاری این مراسم، برنامه ویژه سمفونی نور در قالب ویدئومپینگ با عنوان « سی‌مرغ صلح» به کارگردانی و تهیه کنندگی امیر رضا سالاری به نمایش گذاشته شد که مورد استقبال میهمانان و شرکت‌کنندگان قرار گرفت و سپس از عوامل سازنده این برنامه از طرف کمیسیون ملی یونسکو، دفتر منطقه‌ای یونسکو در تهران و برج آزادی، تقدیر به عمل آمد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin