سفیر کرواسی در ایران، ضمن تاکید بر لزوم بهره مندی مناسب از هر فرصتی برای گسترس روابط میان ۲ کشور گفت: اگر چنین فرصت هایی هم فراهم نبود باید نسبت به خلق آنها اقدام کنیم.

به گزارش آوا دیپلماتیک، دراگا اشتامبوگ در دیدار با استاندار فارس در شیراز، تقویت روابط دو کشور را ضروری دانست و افزود: با توجه به ویژگی‌های مشترکی که بین کشور ایران و کرواسی وجود دارد، آماده تقویت مناسبات و روابط با ایران و همچنین استان فارس هستیم.

وی، با اشاره به مواجه ایران با تحریم‌های بیان کرد: ما نیز همانند بسیاری از کشورها اعمال این تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی ایران را ناعادلانه می‌دانیم.

سفیر کرواسی در ایران، مشترکات فرهنگی کراواسی با استان فارس را یادآور شد و گفت: بر همین اساس خواستار خواهرخواندگی یکی از شهرهای کرواسی با شهر شیراز هستیم.

استاندار فارس نیز، با اشاره به تحریم‌های ظالمانه‌ای که علیه ایران وضع شده، بیان داشت: با توجه به این مساله، توسعه روابط در زمینه گردشگری را در شرایط کنونی از ظرفیت‌های مناسب برای تقویت روابط با دیگر کشورها از جمله کشور کرواسی می‌دانیم.

عنایت الله رحیمی، اشتراکات متعدد فرهنگی بین ایران و کرواسی را زمینه ساز گسترش روابط دو کشور دانست و افزود: از استان فارس به سبب توانمندی‌ها و ظرفیت‌های مختلفی که در ابعاد تاریخی، فرهنگی، اقتصادی در اختیار دارد به عنوان ایران کوچک یاد می‌شود.

وی ادامه داد: با توجه به فراهم بودن جنبه‌های فرهنگی و گردشگری، دو کشور می‌توانند در گام نخست و به عنوان مقدمه، توسعه روابط در این زمینه دنبال کنند.

استاندار فارس، کشور ایران و مردم آن را صلح طلب و صلح جو دانست و اظهار داشت: ایران همواره به انسانیت ملت‌ها توجه داشته و در ۲۰۰ سال گذشته هیچگاه آغازگر هیچ نزاع و جنگی نبوده است.

رحیمی اضافه کرد: جمهوری اسلامی ایران در عین اینکه خواهان گسترش صلح در میان تمام ملت‌ها و کشورهاست اما بر اساس آموزه‌های دینی در برابر ظلم و ستم نیز مقاومت می‌کند.

استاندار فارس همچنین به دنبال تقاضای سفیر کرواسی مبنی بر انجام تحقیقی در مورد زبان و فرهنگ ۲ کشور، پیشنهاد داد که کمیته مشترکی بین دانشکده تاریخ شیراز، دانشکده ادبیات و زبان شناسی و همچنین گروه مردم شناسی دانشگاه شیراز با متولیان این طرح پژوهشی در کرواسی تشکیل شود و این مهم را دنبال کنند.

وی، همکاری‌های پزشکی و توریسم سلامت را از دیگر جنبه‌های گسترش همکاری فارس و کرواسی دانست و گفت: کشور کرواسی می‌تواند در زمینه تبادل دانشجو، استاد و پزشک و ایجاد فرصت‌های مطالعاتی با مراکز علمی و پزشکی استان فارس همکاری داشته باشد.

رحیمی بیان کرد: اگر اراده‌ها در زمینه همکاری‌های مشترک تقویت شود بی شک فعالیت‌های اقتصادی، تجاری و فرهنگی بین کشور کرواسی و استان فارس برای هر ۲ طرف بسیار سودمند خواهد بود.

کشور کرواسی به مرکزیت زاگرب در جنوب شرقی قاره اروپا (منطقه بالکان) واقع شده است.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin