سفیر ژاپن در ایران گفت: مبارزه با ویروس کرونا هنوز پایان نیافته است و ادامه دارد و دولت ژاپن هم سعی دارد تا در مورد کنترل ویروس کرونا با ایران همکاری داشته باشد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، آیکاوا کازوتوشی در گفتگوی اختصاصی با ایرنا در مشهد افزود: دولت ژاپن حدود ۳ میلیون دُز واکسن در اختیار ایران قرار داده که بخشی از آن نصیب پناهجویان افغان شده است.

وی در خصوص اهداف سفر خود به خراسان رضوی عنوان کرد: در این سفر ضمن دیدار با استاندار خراسان رضوی در مورد همکاری‌های مختلف از جمله در موضوع اقتصادی به تبادل نظر پرداختیم زیرا امکان گسترش فعالیت های مختلف برای دو طرف مفید خواهد بود.

این دیپلمات ژاپنی اظهار کرد: در دومین روز حضور خود در این استان نیز از مرز ایران و افغانستان و همچنین در سفر به شهرستان تربت‌جام، وضعیت اقامت پناهندگان افغانستانی مورد بازدید و بررسی قرار گرفت.

کازوتوشی گفت: با توجه به تحولات اخیر در کشور افغانستان، تلاش خواهیم کرد تا همکاری‌های جدید و بیشتری را برای حمایت از پناهجویان افغانستانی صورت دهیم.

سفیر ژاپن در تهران در سفری سه روزه، با جمعی از مسوولان استان خراسان رضوی دیدار و در مورد گسترش همکاری های مختلف به گفت و گو پرداخت.

کازوتوشی همچنین ضمن بازدید از مجموعه فرهنگی، تاریخی توس و آرامگاه حکیم ابوالقاسم فردوسی، به تمجید از این شاعر حماسه سرا پرداخته و از تاثیرات اثر سترگ وی، شاهنامه، بر فرهنگ و روحیات ایرانیان سخن گفت.

ژاپن کشوری جزیره‌ای در آسیای شرقی واقع در شمال غربی اقیانوس آرام است که از شمال با روسیه، از غرب با دریای ژاپن، چین، کره شمالی و کره جنوبی مرز آبی دارد.

ژاپن با جمعیتی در حدود ۱۲۶ میلیون نفر، یازدهمین کشور پرجمعیت جهان است. توکیو پایتخت ژاپن با بالغ بر ۱۳ میلیون نفر جمعیت از بزرگترین و گرانترین پایتخت‌های جهان به شمار می‌رود.

این کشور یکی از قدرت‌های اصلی اقتصادی جهان و سومین اقتصاد بزرگ جهان از نظر تولید ناخالص داخلی است.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin