سفیر جدید ژاپن در تهران با ابراز تأسف از نقض توافق برجام از سوی آمریکا، گفت: ژاپن از همه طرف ها می خواهد به تعهداتشان در قبال برجام پایبند بمانند.

به گزارش آوا دیپلماتیک، میتسوگو سایتو در دیدار با با علاءالدین بروجردی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با ابراز خرسندی از آغاز مأموریت رسمی اش در تهران، اظهار داشت: گسترش مناسبات با جمهوری اسلامی ایران بعنوان کشوری با پیشینه فرهنگی غنی و تمدنی کهن که از نقش و جایگاه مهمی در منطقه و جهان برخوردار است، همواره مورد توجه و پیگیری مسئولان سیاست خارجی ژاپنی قرار دارد.

وی در ادامه با اشاره به سابقه نود ساله مناسبات دیپلماتیک دو کشور افزود: مناسبات تجاری و فرهنگی ایران و ژاپن به بیش از هزار سال می رسد و کشورش خواستار توسعه ارتباطات سیاسی، اقتصادی و فرهنگی با جمهوری اسلامی ایران است.

سایتو افزود: تداوم ارتباط با ایران در عرصه های مختلف برای ژاپن از اهمیت فراوانی برخوردار است و در این خصوص تلاش ها و پیگیری های لازم را انجام می دهیم.

سفیر جدید ژاپن در تهران تاکید کرد: در طول دوره مأموریتم در تهران در راستای گسترش ارتباطات دوستانه دو کشور در همه زمینه ها، تلاش می کنم.

علاءالدین بروجردی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی نیز در ابتدای این دیدار با اشاره به سابقه مناسبات دوستانه دو کشور، گفت: توانمندیهای فراوانی در ایران و ژاپن وجود دارد که می توان با برنامه ریزی مناسب از آن در جهت گسترش مناسبات فیمابین بهره برد.

وی افزود: توسعه و تقویت مناسبات پارلمانی میان مجالس ایران و ژاپن از اهمیت فراوانی برخوردار است و راه را برای گسترش تعاملات دوستانه دو کشور هموار میکند.

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس در بخش دیگری از سخنان خود با انتقاد از رفتار آمریکا در نقض قوانین و تعهدات بین المللی از جمله توافق برجام تاکید کرد: ایستادگی و مخالفت در برابر اقدامات زورگویانه و یکجانبه آمریکای ترامپ از سوی سایر کشورها، مانع از تداوم و گسترش رفتارهای غیرمنطقی این کشور در عرصه جهانی میشود.

بروجردی یادآور شد: کشورهای اروپایی امضاء کننده برجام، باید به تمامی تعهدات خود در این توافق عمل کنند.

وی با اشاره به تحریم های ناعادلانه و غیرقانونی آمریکا علیه کشورمان گفت: زورگویی و اعمال فشار آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران مسئله تازه ای نیست و قدمت آن به بیش از چهار دهه باز می گردد و تاکنون جز کمک به کاهش وابستگی علمی و فنی به خارج و اتکاء به دانش بومی و توانمندی هایمان اثری دیگری نداشته است.

نماینده مردم بروجرد در مجلس شورای اسلامی در پایان این دیدار گفت: توسعه و گسترش مناسبات دوستانه با ژاپن در عرصه های مختلف سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی مورد حمایت مجلس شورای اسلامی قرار دارد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin