پانگ سن، سفیر چین در تهران گفت: ایران امن‌ترین و باثبات ترین کشور منطقه است و ما خواهان گسترش تعاملات با تهران در عرصه‌های مختلف هستیم.

به گزارش آوا دیپلماتیک، پانگ سن، سفیر چین در ایران طی نشست خبری در سفارت این کشور در تهران گفت: در حال حاضر چین با بیش از ۴۰ کشور تفاهم نامه همکاری و استراتژیک امضا کرده و با در نظر گرفتن تسهیلاتی در تعاملات اقتصادی فضای مناسبی ایجاد کرده است. چین با ۲۰ کشور در مسیر جاده ابریشم همکاری دارد این تعامل مشاغل و فرصت‌های فراوانی ایجاد کرده است.

پانگ سن افزود: یک کمربند و یک جاده به جز اقتصادی شامل بخش‌های متعددی از جمله فرهنگی و اجتماعی هم می شود. در نشست سران یک کمربند و یک جاده که برگزار شد بیش از هزار و پانصد نماینده از کشورها و تعداد زیادی از سازمان های بین المللی حضور داشتند. طیب نیا وزیر اقتصاد ایران هم در این نشست نقش مثبتی ایفا کرد.

سفیر چین در مورد ایجاد اقامتگاه‌های بدون مجوز توسط چینی ها در ایران و حضور لیدرهای این کشور در ایران خاطرنشان کرد: هتل ها در تهران کم و قیمت‌ها زیاد است و برخی مسافران انگلیسی بلد نیستند و به راهنماهای چینی نیاز دارند. خوشحالم که ایران در جهت بهبود شرایط گردشگری تلاش و دستاوردهایی هم داشته است.

وی ادامه داد: اگر ایران تسهیلات بیشتری قرار دهد ما هم استفاده می کنیم. طبق قرار داد همکاری های گردشگری را گسترش می‌دهیم. در مورد ویزا هم در سال‌های اخیر ایرانی هایی که برای تجارت و تحصیل به چین سفر می کنند و در خواست ویزا دارند افزایش یافته است. سال گذشته بیش از صد هزار ویزا صادر شد. شرایط ویزا در سایت ما قرار دارد. برای هزینه ویزا برخی مستقیم از طریق کنسولگری و برخی آژانس مراجعه می کنند که البته آژانس کمیسیون می گیرد.

این دیپلمات چینی در پاسخ به سئوالی درباره سفر ترامپ به منطقه گفت: ما سفر ترامپ به منطقه را با دقت بررسی می کنیم و امیدواریم کشورهای منطقه با گفت و گو مسائل را حل کنند اصل مهم این است که دیدگاه خود کشورها را در نظر بگیرند. در مورد مقابله با تروریسم کشورها نباید استاندارد دو یا چندگانه داشته باشند. همه طرف ها باید برای بازگشت صلح مذاکره کنند.

وی در مورد قرار داد نظامی و تسلیحاتی بین آمریکا و عربستان همزمان با برگزاری نشست ها برای برقراری صلح در منطقه افزود: چند مکانیسم برای حل مسائل منطقه وجود دارد یکی نشست ژنو به ابتکار سازمان ملل و نشست آستانه با حضور ایران، روسیه و ترکیه که هر دو سازنده و مکمل هم هستند.

پانگ سن تاکید کرد: تروریسم دشمن مشترک جهان بوده و چین و ایران برای مقابله با تروریسم با هم گفت‌وگو می کنند. امروز افراط گرایی و حوزه های آن بسیار گسترش یافته و مقابله با آن باید اولویت همه کشورها شود. چین مایل است همکاری های خود را با ایران و سایر کشورها گسترش دهد.

وی همچنین با اشاره به توافق پاریس گفت: تغییرات اقلیمی مربوط به همه بوده و هیچ کشوری نمی‌تواند آن را نادیده بگیرد. تفاهمنامه پاریس به سختی به دست آمده و برای رویارویی جهان با تغییر شرایط اقلیمی است و هرچند موضع کشورهای مختلف تغییر کند چین با همکاری با سایر کشورها برای حفظ تفاهم پاریس نقش سازنده ای ایفا می‌کند.

سفیر چین در مورد استراتژی همکاری های بلند مدت این کشور با ایران توضیح داد: ایران از با ثبات‌ترین و امن‌ترین کشورهای منطقه است و ما تمایل داریم همکاری‌های امنیتی خود با تهران را گسترش بدهیم.

وی در رابطه با بازطراحی راکتور اراک گفت: باز طراحی این راکتور از مهمترین محورهای مذاکرات ایران با 1+5 است. 6 کارگروه در این زمینه ایجاده شده که چین به عنوان رییس آن همکاری نزدیکی با سایرین دارد. دو ماه پیش شرکت‌های چینی و ایرانی نخستین قرارداد بازطراحی را امضا کردند و چین تمایل دارد طبق تفاهم‌های انجام شده در زمینه بازطراحی راکتور اراک با ایران همکاری کند.

این دیپلمات چینی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه غرب در مرزهای غربی چین ناامنی ایجاد می کند تا مانع از پیشرفت این کشور شود و اینکه چین چه راهکاری برای مقابله با این امر دارد؟ گفت: چین همواره بر اساس اصول تعامل دوجانبه با آمریکا همکاری کرده و پس از روی کار آمدن ترامپ روسای جمهوری دوکشور ملاقات داشته و در مورد روابط دوکشور و مسائل منطقه ای مذاکره و تفاهم های جدیدی داشتند و طرفین با تفاهم مسائل دو جانبه را حل می کنند. اخیرا آمریکا هم نماینده‌ای به نشست یک کمربند و یک جاده اعزام کرده و دو کشور به عنوان کشورهای بزرگ توسعه یافته و در حال توسعه روابط خوبی دارند و امید داریم چین و آمریکا براساس تفاهم روابط را توسعه بدهند.

پانگ سن در پاسخ به سئوال دیگری در مورد ارتباط بانک‌های بزرگ با ایران در مورد برنامه های 1+5 برای بهبود این شرایط خاطرنشان کرد: چین بر این باور است که همه طرف‌ها باید صادقانه به برجام متعهد باشند و در جریان مذاکرات چند دوره در راس هیئت چین حضور داشتم. چین در این راستا براین باور است که در این مذاکرات ایران به عنوان عضو ان پی تی باید مسئولیت خود را ایفا کند و از حق استفاده مسالمت آمیز از انرژی هسته ای برخوردار بوده و با تحقق برجام هم همه تحریم های دو و سه جانبه برداشته شود.

وی ادامه داد: پس از برجام بخشی از تحریم ها مثل حوزه نفت برداشته شده است. آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هم از وفاداری ایران به وعده‌هایش خبر داده ولی متاسفانه برخی از تحریم های چندجانبه برداشته نشده است. در یکی از کمیسیون های اجرای برجام طرف ایران اعلام موضع کرد و چین هم تاکید کرد که همه طرف‌ها باید به وعده‌هایشان عمل کنند. ما هم به برداشته شدن تحریم های بانکی و فاینانس امیدواریم.

پانگ سن همچنین در رابطه با اینکه گفته می‌شود چین مخالف پیوستن ایران به سازمان همکاری‌های شانگهای است، تاکید کرد: در سال گذشته در جلسه سازمان همکاری‌های شانگهای برخی رسانه‌ها شایعاتی علیه چین منتشر کردند. برخی رسانه‌های غربی گفتند چین با پیوستن ایران به اجلاس شانگهای مخالف است.

این دیپلمات چینی افزود: چندین بار به دوستان ایرانی تاکید کردم که ایران کشور مهمی برای منطقه بوده و چین حمایت خود از پیوستن آن به سازمان همکاری شانگهای را اعلام کرده و روز قبل از برگزاری اجلاس این سازمان، معاون وزیر خارجه چین هم این مواضع را اعلام کرد. چین همواره در جهت پیوستن ایران به این اجلاس تلاش کرده است. تصمیم این سازمان به اتفاق اعضای دیگر بوده و ایران می تواند با سایر اعضا وارد مذاکره شود که به نفع آن رای بدهند.

وی در پاسخ به سوالی در مورد تفاهم نامه‌ها در حوزه گردشگری بین چین و ایران گفت: همکاری توریستی از بخش های مهم همکاری های دو کشور است. روسای دو کشور در مورد تبادلات گردشگری صحبت کرده و سال گذشته در ایران نشستی درمورد توریسم جهانی برگزار و مسئولان چینی هم در آن شرکت کردند. امروز سفرها روز به روز گسترش می یابد.

این دیپلمات چینی خاطرنشان کرد: اینکه برخی کشورها فکر کنند تروریسم به آنها نزدیک نخواهد شد پس با آن مقابله نکنند، تصور اشتباهی است. کشورهایی که از تروریسم حمایت کنند قطعا روزی خودشان از آن ضربه خواهند خورد.

وی در مورد قطع رابطه برخی کشورها با قطر گفت: چین این تحولات را تحت نظر دارد. کشورهای منطقه با مذاکره و از طریق مسالمت‌آمیز باید مسله خود را حل کنند. هند، چین و آمریکا در این زمینه اعلام نظر کردند. چین هم تمایل دارد در مورد قطع همکاری برخی کشورها با قطر با ایران تبادل نظر داشته باشد.

وی در ادامه در مورد برخی شکایت های شرکت های ایرانی از طرف های چینی یا بالعکس توضیح داد: برخی شرکت ها در جریان کار با اختلافاتی برخورد می کنند که به نظر عادی است. در جریان همکاری بین طرف های چینی و ایرانی قطع قرارداد و نپرداختن پول پیش آمده که اتفاقی جزیی در تعاملات دو طرف محسوب می‌شود. بیشتر این پرونده‌ها از طریق گفت‌وگو و یا در مواقعی قانون، حل و فصل می‌شود.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin