سفیر تام‌الاختیار جمهوری خلق چین در تهران گفت: روابط چین و جمهوری اسلامی ایران بعد از مقابله و نابودی ویروس کرونا وارد یک مرحله جدید می‌شود.

چانگ هوا، در دیدار با محمودرضا پیروی دبیرکل جمعیت هلال احمر ضمن قدردانی از جمعیت هلال احمر ایران به عنوان نخستین سازمان بشردوستانه عضو جمعیت های ملی صلیب سرخ و هلال احمر که نخستین محموله کمک های انسان‌دوستانه را برای مردم بیمار از ویروس کرونا ارسال کرد، گفت: ما هم با شدت گرفتن ویروس کرونا در کنار ایران هستیم.

دیپلمات ارشد چین در ایران ادامه داد: ما باور داریم که با ارسال کمک های انساندوستانه از سوی دوستان دولت ایران از بحران این بیماری عبور خواهد کرد.

چانگ اضافه کرد: مردم چین در مبارزه با ویروس کرونا نتایج خوبی به دست آورده به طوری که هم اکنون این ویروس در چین تحت کنترل قرار گرفته و مطمئن هستیم که در این مبارزه پیروز خواهیم شد و تجربیات چینیها می تواند در مبارزه با ویروس کرونا به ایرانی ها کمک کند.

وی افزود: همچنین طی روزهای گذشته عالی رتبه ترین متخصصان چینی برای کمک به درمان، تست ویروس و مدیریت آن از سوی صلیب سرخ چین به ایران آمده اند که می خواهند در مبارزه با این ویروس تجربیات خود را در اختیار دوستان ایرانی قرار دهند تا با همکاری جمعیت هلال‌احمر و وزارت بهداشت ایران این ویروس را نابود کنند.

سفیر چین در ایران گفت: تا کنون کمک های بشردوستانه از سوی سفارت جمهوری خلق چین، صلیب سرخ و شرکت های چینی مقیم در ایران به جمهوری اسلامی ایران اعطا شده و در مبارزه با کووید-۱۹، ملت چین در کنار ملت ایران می‌ایستند.

دبیرکل جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران نیز در این دیدار گفت: اقدامات جمعیت هلال احمر ایران در زمان شیوع ویروس کرونا و کمک به کشور چین بر اساس اصول هفتگانه جمعیت های ملی صلیب سرخ و هلال احمر و موازین شرعی کشور ایران بوده است.

محمود رضا پیروی افزود: جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران برای رفاه حال متخصصان چینی که برای تبادل تجربیات خود در مقابله و مبارزه با ویروس کرونا به کشورمان سفر کرده اند امکانات لازم را فراهم خواهد کرد.

وی ادامه داد: جمعیت هلال احمر در حوزه آموزش عمومی قدم‌های خوبی برداشته است اما در حوزه آموزش تخصصی نیز از استفاده از تجربیات متخصصین چینی استقبال می‌کنیم.

پیروی توضیح داد: حوزه درمان و مبارزه با این ویروس بر عهده وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است و برای حضور متخصصین چینی در روند درمان بیماران نیاز به هماهنگی با این وزارتخانه است.

وی اظهار داشت: اما در زمینه آموزش متخصصین ایرانی، هلال احمر می‌تواند زمینه همکاری را فراهم کند و از محبت‌های جمهوری خلق چین برای کمک به ایران در زمان وقوع سیل و شیوع کرونا کمال تشکر را دارم.

دبیر کل جمعیت هلال احمر هلال احمر جمهوری اسلامی ایران افزود: در حوزه آموزش‌های عمومی در حال فعالیت است و در حال معرفی تیم‌های داوطلب هلال احمر به وزارت بهداشت هستیم اما متولی اصلی رسیدگی به روند درمان این بیماری وزارت بهداشت است.

روز پیش جمعیت صلیب‌سرخ چین در پاسخ به کمک‌های ایران و با هدف کمک به کنترل و پیشگیری از ویروس کرونا در ایران دستگاه تنفسی، کیت‌های تشخیصی و تقویتی و سواب دهانی به جمعیت هلال‌احمر ایران اهدا کرد.

صلیب‌سرخ چین با توجه به شیوع کرونا ویروس در ایران و به منظور کمک به پیشگیری و کنترل شیوع این بیماری در ایران اقدام به اهدای ۱۳ دستگاه تنفسی هر کدام به ارزش ۲۰۰ هزار یوآن چین و در مجموع ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار یوآن چین، ۵۰ هزار و ۴۰ کیت تشخیصی آزمایشگاهی کرونا ویروس به ارزش یک میلیون و ۸۰۰ یوآن، ۵۰ هزار و ۴۰ کیت‌ تقویتی(کمکی) تشخیص کرونا ویروس به ارزش ۷ میلیون و ۵۰۶ هزار یوآن و ۳۵ هزار و ۴۰ سوآب دهانی برای نمونه برداری ویروس کرونا از طریق بزاق و مخاط‌های حلقی به ارزش ۳۵۰ هزار و ۴۰۰ یوآن به هلال‌احمر ایران اهدا کرده است.

ارزش مجموع کمک‌های صلیب‌سرخ چین به هلال‌احمر ایران ۸ میلیون و ۹۰۷ هزار و ۲۰۰ یوآن چین معادل (یک میلیون و ۲۷۴ هزار دلار) اعلام شده است.

ویروس کرونا از اوایل دی ماه در «ووهان» واقع در استان «هوبی» چین پدیدار شد و تاکنون به حدود ۵۰ کشور از جمله آمریکا، فرانسه، استرالیا، تایلند، مالزی، کره جنوبی، ژاپن، کانادا، سوئد، اسپانیا و امارات گسترش یافته و تا کنون جان حدود سه هزار نفر را گرفته است.

مقامات وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز روز چهارشنبه ۲۳ بهمن ماه از ابتلا و درگذشت دو شهروند قمی بر اثر ابتلا به ویروس کرونا خبر دادند.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin