سیاستمداران آمریکایی باید رویکرد اتهام ‌پراکنی علیه چین و دیگر کشورها را متوقف کنند و به مسیر صحیح همکاری در مبارزه با فراگیری ویروس بازگردند و درعین‌حال به تعامل مشترک برای حراست از ایمنی و سلامت مردم جهان بپردازند.

به گزارش آوا دیپلماتیک، چانگ هوآ سفیر جمهوری خلق چین در ایران در یادداشتی اختصاصی برای خبرگزاری تسنیم با عنوان “اتهام‌پراکنی علیه چین اقدامی غیرمسئولانه است” نوشته است:

هم‌اکنون، فراگیری بیماری کووید19 در سراسر جهان، ایمنی و زندگی تمام مردم جهان را تهدید می‌کند. در شرایط فراگیری این ویروس، تمام کشورهای جهان باید در کنار یکدیگر، بر مشکلات غلبه کرده و دست در دست هم به مقابله با این چالش بپردازند تا از این طریق ایمنی سلامت عمومی در سراسر گیتی را حفظ نمایند، در این میان اما مدتی است که برخی از سیاستمداران آمریکایی با تخریب تلاش‌های دولت و مردم چین در مبارزه با فراگیری این ویروس، به اتهام‌افکنی علیه چین پرداخته و با طرح عناوینی چون “ویروس چینی” یا “ویروس ووهانی” برای ویروس جدید کرونا، تأثیرات به‌شدت منفی را متوجه روند مبارزه بین‌المللی با فراگیری این ویروس کرده‌اند. همان‌گونه که تندایی آچیومه، گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور نژادپرستی نیز بیان داشته، به‌کارگیری عمدی عناوینی غیر از کرونا برای ویروس جدیدالظهور که به‌طور ویژه یک بیماری را به کشور یا قومیتی خاص مرتبط می‌سازد، اقدامی “غیرمسئولانه” است.

نامگذاری بیماری‌های جدیدالظهور یک مسئله بی‌قاعده نیست و جامعه جهانی در این خصوص اجماع دارد. سازمان جهانی بهداشت همواره تأکید نموده که نمی‌توان یک ویروس را با مقاصد خاص به یک مکان، کشور یا قومیت، جمعیت، یا شخصی خاص و حتی یک حیوان مشخص مرتبط ساخت. سازمان جهانی بهداشت به‌جهت استفاده از عناوینی چون “آنفلوآنزای خوکی” و “سندروم تنفسی خاورمیانه” که موجبات اتهام‌افکنی علیه برخی گروه‌ها و بخش‌های اقتصادی و به‌تبع آن تأثیرات منفی غیرقابل تصوری را در پی داشت، با انتقادات بسیاری مواجه شد. دقیقاً بر مبنای همین درس‌های تاریخی بود که سازمان جهانی بهداشت و دیگر نهادهای مربوطه، در سال 2015 و در مواجهه با بیماری عفونی جدیدالظهور در آن برهه به نامگذاری بر مبنای بهره‌گیری از اصطلاحات تخصصی و خنثی بسنده کردند.

در سال 2009 و با شیوع آنفلوآنزای ان1اچ1 در آمریکا و در پی آن شیوع این بیماری در 214 کشور و منطقه که به قربانی شدن حداقل 18449 منجر شد نیز جامعه جهانی به مقابله با فراگیری این ویروس پرداخت اما این مسئله به هیچ کشور خاصی نسبت داده نشد. امسال و با فراگیری ویروس جدید، سازمان جهانی بهداشت نام کووید19 را برای آن برگزید، اما دولت ایالات متحده بی‌وقفه به استفاده از عناوینی چون “ویروس چینی” و “ویروس ووهان” به‌جای کووید19 پرداخته که طبعاً این رویکرد، اقدامی است به‌وضوح در مغایرت با اصول و تصمیمات سازمان جهانی بهداشت. تدروس آدهانوم، رئیس سازمان جهانی بهداشت، در این خصوص هشدار داد که: “در شرایط کنونی بزرگترین دشمن جامعه جهانی ویروس کرونای فی‌نفسه نبوده بلکه اتهام‌پراکنی‌های متقابل در این خصوص است که ما را تهدید می‌کند.” در این رابطه حتی در فضای داخلی ایالات متحده نیز بسیاری از مقامات این کشور از جمله رابرت ردفیلد، مدیر مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها و لاندن برید، شهردار شهر سان‌فرانسیسکو نیز به‌صراحت اعلام کردند که زدن برچسب این ویروس به چین “خطایی قطعی”، “حرکتی خلاف آداب” و اقدامی است که می‌تواند نتایج عکس در پی داشته باشد”.

در مورد اخیر، فراگیری، ابتدا از چین آغاز شد، اما این مسئله لزوماً به آن معنا نیست که چین مبدأ انتشار ویروس بوده است، در واقع، در خصوص مبدأ انتشار ویروس، در جامعه بین‌الملل و در عرصه پزشکی، دیدگاه‌های مختلفی وجود دارد. هم‌اکنون، دانشمندان عرصه پیشگیری و مبارزه با فراگیری این ویروس همگی در تلاش‌اند تا مبدأ آن را کشف کنند اما واقعیت آن است که در خصوص مکان آغاز انتشار ویروس هنوز به نتیجه‌ای دست نیافته‌اند، در چنین وضعیتی، به‌کارگیری الفاظی چون “ویروس چینی” یا “ویروس ووهان” همگی به‌عنوان پوششی جهت برخی تعصبات سیاسی و فرهنگی خاص این جریان قابل ارزیابی است. پیشگیری و مبارزه با فراگیری بیماری در واقع مانند یک آئینه است، آئینه‌ای که نمایانگر رویکرد برخی سیاستمداران آمریکایی در پیگیری بی‌پروای اهداف سیاسی‌شان است. هم‌اکنون وضعیت فراگیری در ایالات متحده در اوج خود قرار دارد و زندگی مردم این کشور با تهدید مواجه شده، دولت آمریکا که پیش از این با طرح ادعاهای واهی زمان ارزشمندی را که چین برای مقابله و پیشگیری از فراگیری ویروس در جهان مصروف می‌داشت را به هدر می‌داد اکنون باید به‌صورت همه‌جانبه به مقابله با فراگیری ویروس در این کشور بپردازد، در چنین شرایطی شاهدیم که این کشور بخش قابل توجهی از زمان خود را نیز صرف اتهام‌افکنی علیه چین، یا تحریم ایران نموده تا از رهگذر این اقدامات ضمن فرافکنی، به سلب مسئولیت از خویش بپردازد. دولت آمریکا همزمان با اتهام‌افکنی علیه چین، از تحریم ایران نیز غافل نشده و با این اقدام به سنگ‌اندازی در مسیر مبارزه ایران با کرونا می‌پردازد.

چین با فرماندهی و هدایت شخص جناب آقای شی جین پینگ رئیس جمهور چین جامع‌ترین، قاطع‌ترین و کامل‌ترین تدابیر مورد نیاز جهت پیشگیری و کنترل شیوع این بیماری را اتخاذ کرده و با تلاشی بی‌وقفه و خستگی‌ناپذیر، به نتایجی مثبت نیز دست یافت، هم‌اکنون جهت کلی امور مربوط به مقابله با پیشگیری فراگیری بیماری در کشور چین، حاکی از بهبود اوضاع است. گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد اشاره کرده که چین در حوزه مقابله با فراگیری ویروس کرونا و ایستادگی در برابر گسترش این بیماری نوعی از خودگذشتگی عظیم را برای تمام بشریت انجام داده و نقشی بزرگ در این عرصه ایفا نموده است، در این زمینه رئیس سازمان جهانی بهداشت نیز بیان داشته که اقدامات قدرتمند چین در حوزه مقابله با فراگیری بیماری، نه‌تنها به کنترل این فراگیری در فضای داخلی کشور چین منجر شده بلکه از گسترش ویروس به کشورهای دیگر نیز جلوگیری نموده و ضمن حفاظت از مردم این کشور، به حراست از مردم جهان نیز پرداخته است.

چین از نخستین ایام فراگیری ویروس کرونا، ضمن قائل شدن اهمیتی ویژه برای همکاری با سازمان جهانی بهداشت، اصل شفافیت و اطلاع‌رسانی را سرلوحه امور خویش قرار داده و در اسرع زمان، اطلاعات مربوط به فراگیری را در اختیار تمام طرف‌ها قرار داد. از سوی دیگر چین اطلاعات مربوط به توالی ژنتیک ویروس را با تمام طرف‌ها به اشتراک گذارد و همکاری نزدیکی را با سازمان جهانی بهداشت، کشورهای همسایه خود و دیگر طرف‌های مرتبط با این موضوع در دستور قرار داد. چین هم‌اکنون به‌گونه‌ای مثبت از مبارزه کشورهای مختلف با فراگیری ویروس کرونا حمایت کرده و کمک‌هایی را برای بیش از 80 کشور و سازمان جهانی، اتحادیه آفریقا و دیگر مجامع ارسال کرده است. از سوی دیگر گروه‌هایی از متخصصان پزشکی چین به کشورهای ایران، عراق، ایتالیا، صربستان و دیگر کشورها اعزام شده‌اند. همچنین چین تا کنون در حدود 20 کنفرانس تصویری با متخصصان بیش از 100 کشور و سازمان بین‌المللی اعم از کشورهای شمال شرق آسیا، آسیای جنوب شرقی، جنوب آسیا، اروپای مرکزی و شرقی، آفریقا، آمریکای لاتین، کشورهای حوزه کارائیب و جنوب اقیانوس آرام برگزار کرده است. چین با اقدامات عملی خود مسئولیت‌پذیری و شفافیت یک کشور بزرگ را به نمایش گذاشته و در عین حال با ارائه تفسیری حقیقی از مفهوم غنی جامعه بشری با سرنوشت مشترک تحسین بسیاری را برانگیخته است.

چین و ایران مشارکت جامع راهبردی دارند که همواره در ایام دشواری به یاری یکدیگر شتافته و ضمن کمک متقابل به‌صورتی استوار در کنار هم ایستاده‌اند. پس از فراگیری ویروس کرونا در چین، ما نخستین پیام دلجویی را از ایران دریافت کردیم. پس از فراگیری کرونا در ایران، صلیب سرخ چین بلافاصله نسبت به اعزام گروهی از متخصصان پزشکی به ایران اقدام نمود تا از این طریق تجربیات طرف چینی در حوزه درمانی و مقابله با گسترش بیماری با همکاران ایرانی به اشتراک گذاشته شود. دولت مرکزی و دولت‌های محلی در چین، نهادهای مربوطه، شرکت‌های تجاری و مردم عادی گروه گروه دست یاری خود را به‌سوی ایران دراز کرده و مقادیر قابل توجهی از تجهیزات پزشکی را به ایرانیان عرضه نمودند. چین در خصوص شرایط دشواری که ایران به‌واسطه تحریم‌های آمریکا به‌ویژه در حوزه‌های بشردوستانه با آن مواجه شده، عمیقاً ابراز همدردی کرده و خواستار لغو تحریم‌های یکجانبه و ناعادلانه کشورهای مربوطه شده است. هر دو کشور چین و ایران کشورهایی با سوابق تمدنی طولانی بوده و همان‌گونه که هیچ دشواری‌ای قوم چین را از پا درنیاورده، بدون شک ایران و اقوام ایرانی نیز در برابر دشواری‌ها پایداری خواهند نمود. فراگیری این ویروس بند دوستی مشترک میان دو کشور را منقطع نخواهد کرد و چین و ایران از رهگذر تجربه مبارزه مشترک و یاری متقابل در مواجهه با کرونا، مناسبات مشارکت جامع راهبردی خود را مستحکم‌تر از قبل نموده و بیش از پیش توسعه خواهند داد، در عین حال همکاری‌های چین و ایران نمونه‌ای بارز از دستگیری متقابل در مبارزه با کرونا در جامعه جهانی محسوب می‌شود.

زمین خانه مشترک ماست. در شرایط کنونی که فراگیری ویروس کرونا در سراسر جهان در اوج خود قرار دارد، هیچ کشوری نیست که بتواند در جزیره‌ای تنها خود را محفوظ بدارد. تخریب وجهه دیگر کشورها با بهره‌گیری از نابرابری و با اتکا بر اقدامات ناعادلانه و تقابلات ساختگی، نه‌تنها اشتباهی سهمگین که رویکردی بسیار مضر می‌باشد. سیاستمداران آمریکایی باید رویکرد اتهام‌پراکنی علیه چین و دیگر کشورها را متوقف کرده و به مسیر صحیح همکاری در مبارزه با فراگیری ویروس بازگشته و در عین حال به تعامل مشترک برای حراست از ایمنی و سلامت مردم جهان بپردازند.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin