سفیر جمهوری خلق چین در ایران با اشاره به اهمیت توسعه گردشگری بین دو کشور، گفت: ضروری است که اصحاب رسانه برای این منظور به صحنه بیایند.

به گزارش آوا دیپلماتیک، پانگ سن در نشست تشریح نخستین همایش بین المللی چشم انداز توسعه روابط ایران و چین در هتل لاله تهران، به سفر مسئولان و خبرنگاران چند شبکه تلویزیونی چین به نقاط مختلف ایران در سال های گذشته اشاره کرد که با هدف ساخت مستندها و سریال هایی برای معرفی هرچه بیشتر جاذبه های ایران به چینی ها و همچنین آداب و رسوم چینی ها بوده است.

به گفته وی، اصحاب رسانه دو کشور می توانند در معرفی، تبیین و همچنین نمایش جاذبه های توریستی و گردشگری دو کشور نقش بسزایی را برای دو ملت ایفا کنند.

این مقام چینی از اصحاب رسانه دو کشور خواست برای توسعه، رونق و فراهم کردن زیر ساخت ها و زمینه های گردشگری ایران و چین به صحنه آمده و در معرفی جاذبه ها و ارائه راهکارهای مناسب و قابل طرح به مقامات مسئول دو کشور در زمینه گردشگری کمک کنند.

وی همچنین با اشاره به این که سفارت چین در تهران سال گذشته میلادی 112 هزار ویزا برای اتباع ایرانی صادر کرده است، از رشد 8.8 درصدی سفر ایرانی ها به این کشور در مقایسه با سال 2016 خبر داد.

به گفته یانگ سن، روابط دو کشور ایران و چین از سابقه ای طولانی و دیرینه برخوردار بوده که با حمایت روسای جمهوری دو کشور رو به گسترش است.

وی، سفر «شی جین پینگ» رئیس جمهوری چین به ایران در سال 2016 را بسیار موفقیت آمیز توصیف کرد که طی آن، نقشه راه توسعه روابط تهران و پکن طراحی شد.

به گفته پانگ سن، نگاهی به سال گذشته میلادی حاکی از افزایش همکاری های دو کشور در زمینه های مختلف به ویژه تجارت و گردشگری است.

سفیر چین در تهران یادآور شد: دو کشور ایران و چین متمدن و برخوردار از تاریخ و فرهنگ طولانی هستند و معتقدیم همکاری دو طرف در زمینه گردشگری می تواند به تعمیق همکاری های فیمابین بیانجامد.

این دیپلمات ارشد چین همچنین با اشاره به سفر «علی اصغر مونسان» رئیس سازمان میراث‌ فرهنگی، صنایع‌ دستی و گردشگری به چین در سال 2017، خاطرنشان کرد: در این سفر درخصوص تقویت همکاری های طرفین بحث و تبادل نظر شد.

وی تصریح کرد: ایران و چین دو کشور مهم در مسیر جاده ابریشم هستند که در چارچوب طرح «یک جاده، یک کمربند» همکاری های متقابل دارند و پیوند نزدیک ملت ها و توسعه تجارت بدون وجود موانع، دو هدف اصلی این طرح را تشکیل می دهد.

پانگ سن در ادامه با تشریح برنامه ها و اهداف همایش بین المللی ‘چشم انداز توسعه روابط ایران و چین’ این رویداد را فرصت مغتنمی برای فعالان گردشگری دو کشور برای توسعه، تعمیق و رونق بخشی به روابط عنوان کرد که با آشنایی هرچه بیشتر دو ملت، تقویت دوستی بین آنان نیز میسر خواهد شد.

وی با تاکید بر حمایت همه جانبه سفارت چین از این همایش، ابراز امیدواری کرد: روابط تهران و پکن در آینده ای نزدیک با تشریک مساعی به پیشرفت های چشمگیری نائل شود.

سفیر چین در تهران در ادامه در پاسخ به سوالی مبنی بر اراده دو کشور برای همکاری های گسترده در زمینه گردشگری، اظهار داشت: توسعه گردشگری و تبادل توریسم بین ایران و چین مستلزم حمایت دولت ها، ارائه تسهیلات دولتی و مشارکت فعالانه سرمایه گذاران است.

پانگ سن افزود: مسئولان گردشگری ایران و چین طی تفاهم نامه های متعدد اعلام آمادگی کرده اند تا با تشریک مساعی تعداد توریست های دو کشور را افزایش دهند.

به گفته این دیپلمات ارشد چین در ایران، برای اجرای این تفاهم نامه ها باید اقدامات زیادی به انجام برسد و در گام نخست، دولت باید فعالانه از این موضوع حمایت کند.

وی تصریح کرد: فراهم کردن تسهیلات برای توسعه گردشگری و مشارکت فعالانه سرمایه گذاران، از جمله سایر اقداماتی است که در این راستا باید به انجام برسد.

نخستین همایش بین المللی چشم انداز توسعه روابط ایران و چین با محوریت گردشگری و تجارت 28 دی ماه جاری با حضور رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری و سفیر چین در تهران و فعالان گردشگری دو کشور در تهران برگزار خواهد شد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin