سفیر هند در ایران ضمن استقبال از حوزه های مشترک بین ایران و هند، به ویژه در بخش فرهنگی، از نوروز به عنوان حوزه ای برای نزدیکتر کردن بیشتر دهلی نو و تهران یاد کرد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، قدم درمندرا در مصاحبه با خبرگزاری ایرنا گفت: نوروز یکی از بخش هایی است که دو جامعه را در رابطه با جشن اعتدال زمین پیوند می دهد.

وی افزود: ما (در هند) یک جامعه بزرگ فارسی داریم که احتمالا بیش از یکصد سال پیش به هند مهاجرت کردند. علاوه بر این، مهاجرانی داریم که بیشتر آنها دانشجو و تاجر هستند و در هند زندگی می کنند و نوروز را جشن می گیرند.

درمندرا با اشاره به نوروز به عنوان پایان زمستان و آغاز بهار، گفت: نوروز جشنی برای استقبال از بهار است.

وی ضمن تاکید بر مقدس بودن بهار برای هندی ها، خاطر نشان کرد، بهار برای همه کشاورزان هندی اهمیت دارد و نشانه شکوفایی و شروع خوب سال پیش رو است.

سفیر هند در ایران در توضیح تفاوت های مهم جشن های نوروز در ایران و هند گفت: هندی ها ظرف های خاصی برای این روز در هند آماده می کنند که بیشتر آنها حاوی مواد غذایی و دسر است. آنها دوستان خود را دعوت می کنند. البته، میوه و سبزی های تازه هم موجود است.

سفیر هند در ایران گفت: ما هندی ها فستیوال مخصوصی برای نوروز نداریم اما هند مرکز بسیاری از فرهنگ ها، مذاهب و مردمی است که نوروز را با اشکال مختلف جشن می گیرند. ما نوروز را با سبزی های تازه، میوه و دورهمی با دوستان جشن می گیریم.

به گفته وی، جشن گرفتن نسل های جوانتر با افراد مسن فرق می کند. جوانان مدرن هستند و عکس های بسیاری از خود در فیس بوک می گذارند.

درمندرا درباره اشتراکات فرهنگی بین ایران و هند گفت: این اشتراکات فراتر از نوروز است و دوست دارم بگویم که ایران و هند روابطی دیرینه دارند. این روابط که ریشه در تمدن و تعامل دارد، تا به امروز تداوم دارد. همانند موقعی که ما به ایران سفر می کنیم، وقتی به هند سفر می کنید شاهد نفوذ ایران هستید. ما معماری شما را می بینیم و متوجه می شویم که رابطه ای بین دو ملت وجود دارد.

وی با اشاره به برنامه های دولت هند برای گسترش رابطه با ایران، از جمله سفرهای مقامات بلندپایه هند به ایران در سال گذشته، افزود: ‘روحانی’، رئیس جمهوری ایران به هند و ‘مودی’، نخست وزیر هند به ایران سفر کردند.

درمندرا گفت: ما یک نمایندگی تجاری، فرهنگی و گردشگری برای مقاصد مذهبی در مشهد داریم و تعداد زیادی از دانشجویان هندی در قم درس می خوانند. مسلمانان شیعه هند به مشهد، قم و از آنجا به عراق، نجف و کربلا می روند.

نوروز، اولین روز بهار و سال جدید فارسی است که در کشورهای مختلف در سراسر جهان، به ویژه در افغانستان، آلبانی، آذربایجان، مقدونیه، هند، ایران، قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان، ترکیه و ترکمنستان جشن گرفته می شود.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin