سفیر هند در تهران از علاقه خود برای ارتباط بیشتر با این مجموعه و زمینه‌سازی برای همکاری‌های دو جانبه درباره احیاء بناهای تاریخی خبر داد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، سوراب کومار در حاشیه یازدهمین اجلاس جهانی شهرداران جاده ابریشم که در مجموعه تاریخی سعدالسلطنه قزوین برگزار شد، در دیدار با محمدرضا پوینده، مدیرعامل صندوق احیاء گفت: ایران کشوری زیبا و دارای تاریخ و تمدنی بسیار غنی است، می‌دانم که ایران و هند دارای اشتراکات فرهنگی و تمدنی قابل توجهی هستند.

این دیپلمات مقیم تهران ادامه داد: صندوق احیا کار بسیار بزرگ و عظیمی را انجام می‌دهد، ما نیز در هند به این باور رسیده‌ایم که مرمت بناهای تاریخی برای نسل‌های بعدی کاری الزامی و ارزشمند است.

 کومار در ادامه با اشاره به وجود موسسه‌ای در هند با عملکرد مشابه صندوق احیاء اظهار کرد: در هند نیز موسسه‌ای به نام باستان‌شناسی وجود دارد که مانند صندوق احیاء کار مرمت و احیاء بناهای تاریخی را انجام می‌دهد. در هند نیز مشکل بودجه دولتی برای احیاء بناهای تاریخی وجود دارد و ما با چالشی مشابه چالش‌های مالی شما مواجه هستیم.

او با اشاره به سفرهای زیادی که به ایران داشته است، افزود: در این سفرها متوجه شده‌ام که کارهای ارزشمندی برای احیاء و مرمت بناهای تاریخی انجام شده است.

سفیر هند افزود: من از مدت‌ها قبل به دنبال موسسه‌ای مانند صندوق احیاء بودم، چون هند نیز بناهای تاریخی زیادی دارد و برای ما بسیار رزشمند است که بتوانیم از تجارب شما استفاده کنیم. برای ما بسیار خوب است که بتوانیم با یکدیگر ارتباط بیشتری برقرار کرده و به تبادل اطلاعات و تجارب مختلف در زمینه مرمت و احیاء بناهای تاریخی بپردازیم.

او تاکید کرد: ما نیز در هند تجارب و مهارت‌هایی داریم که می‌توانیم آنها را با شما به اشتراک بگذاریم و متقابلا از تجارب شما بهره‌مند شویم. من بسیار تمایل دارم تا دیدارهای دیگر، بیشتر از این با صندوق احیاء آشنا شوم و بدانم که با چه سیاست‌ها و اهدافی حرکت می‌کند.

محمدرضا پوینده، رئیس صندوق احیاء نیز در این دیدار اظهار کرد: امیدوارم این سفر فرصتی را فراهم کند تا همکاری‌های مشترک بین صندوق احیاء بناهای تاریخی و کشور هند آغاز شود و آقای سفیر ظرفیت‌های صندوق احیاء به عنوان تنها مرکز تخصصی واگذاری بناهای تاریخی در کشور آشنا شده باشند.

وی درباره‌ی چگونگی ایجاد صندوق احیاء ادامه داد: از آنجا که تعداد بناهای تاریخی ایران بسیار زیاد است، دولت عملا امکان بازسازی همه آنها را ندارد. به همین دلیل نیز مجلس ایران ده سال پیش تاسیس صندوق احیاء را تصویب می‌کند و چهار نفر از مهمترین وزرای دولت را به عنوان هیات امنای آن انتخاب می‌شوند.

رئیس هیات مدیره صندوق احیاء گفت: در حدود 20 سال قبل افتخار داشتم که با سفر به کشور هندوستان از مجموعه بناهای تاریخی این کشور بازدید کنم و با بازدید از این بناها احساس کردم که اشتراکات تاریخی و فرهنگی بسیاری بین ایران و هند وجود دارد.

پوینده تاکید کرد: ما بسیار مشتاق هستیم که با موسسات مشابه صندوق احیاء در کشور هند آشنا شویم و همکاری‌هایی را در زمینه‌های تخصصی مرمت و احیاء بناهای تاریخی پایه‌ریزی کنیم و سفارت هند در تهران می‌تواند کمک زیادی در این خصوص انجام دهد.

او با اشاره به ابراز تمایل سفیر هند برای آشنایی بیشتر با صندوق احیاء گفت: برای ما بسیار قابل احترام است که سفیر هند نگاهی ارزشمند به میراث فرهنگی دارند، چون ملت‌های ایران و هند به طور دائم در طول تاریخی همکاری‌های مشترک زیادی با هم داشتند و امروز هم می‌توانیم این همکاری‌ها را در زمینه بناهای تاریخی تکرار کنیم.

مدیر عامل صندوق احیاء افزود: ما با افتخار از شما دعوت می کنیم که دیداری از صندوق احیاء و مجموعه مسعودیه داشته باشید تا در آنجا بسته‌ای سرمایه گذاری خود که در قالب کتابی جامع منتشر خواهد شد را در اختیار شما بگذاریم. نگاه مثبت شما برای همکاری‌های آینده دو جانبه ما می تواند امید آفرین باشد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin