سفیر نروژ در تهران اظهار داشت كه كاملا به امكان رسیدن به توافق جامع و نهایی هسته ای بین ایران و گروه ۱+۵ خوش بین است.

به گزارش آوا دیپلماتیک، خانم اودیسه نورهیم سفیر نروژ در ایران طی گفتگو با خبرگزاری مهر در پاسخ به سوالی در خصوص پیش بینی وی از نتیجه مذاکرات هسته ای بین ایران و گروه ۱+۵ گفت: امیدوارم دو طرف به ضرب الاجل تعیین شده پایبند بمانند اما امكان تاخیر در رسیدن به توافق نیز وجود دارد.

وی افزود: با این حال خوش بین هستم كه دو طرف پیش از رسیدن به ضرب الاجل تعیین شده در روز ۱۱ تیرماه به توافق نهایی برسند.

این دیپلمات نروژی با بیان اینكه رسیدن به توافق برای ایران و گروه ۱+۵ از اهمیت بسیار بالایی برخودار است، تصریح كرد: تمام كسانی كه درگیر این مذاكرات هستند باید سخت كار كنند تا این توافق حاصل شود زیرا هم برای ایران و هم برای دنیا تاثیرات بسیار مثبتی به همراه خواهد داشت.

سفیر نروژ در پاسخ به این سوال كه اگر تحریم های اقتصادی علیه ایران برداشته شوند، چه تاثیری بر روابط دو كشور خواهد داشت، گفت: اگر تحریم های اقتصادی اعمال شده علیه ایران برچیده شوند، كار، تجارت و همكاری اقتصادی آسان تر خواهد شد و این موضوع به افزایش سطح روابط تجاری و اقتصادی بین كشورهای دیگر با ایران از جمله روابط ایران با نروژ كمک می كند.

خانم نورهیم گفت كه شركت های نروژی علاقمند به حضور در بازار ایران هستند.

سفیر نروژ در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار مهر درباره بهای کنونی نفت در بازارهای جهانی گفت: البته قیمت نفت پایین است و این موضوع بر اقتصاد ایران و ما تاثیر می گذارد.

وی با بیان اینكه کشورش اقتصادی قوی دارد، تصریح كرد: اگرچه اقتصاد ما قوی است اما با این حال دولت نروژ در حال بازطراحی اقتصادی (برای مواجهه با كاهش قیمت های جهانی نفت) است.

این دیپلمات نروژی در عین حال از هرگونه اظهار نظر درباره قیمت مناسب نفت در بازارهای جهانی خودداری کرد.

نورهیم خاطرنشان کرد: نروژ تجربه بیشتری نسبت به ایران در زمینه انرژی دارد و تصور می كنم علاقمندی بالایی برای همكاری بین شركت های ایرانی و نروژی در زمینه تكنولوژی نفت و گاز و پالایشگاه ها وجود داشته باشد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin