آلفونسو زگبه سفیر مکزیک در ایران با سعید اوحدی رییس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران دیدار کرد و زمینه های همکاری های فرهنگی مشترک مورد بررسی قرار گرفت.

به گزارش آوا دیپلماتیک، رییس سازمان فرهنگی هنری در این دیدار با اعلام آمادگی برگزاری هفته فرهنگی با سایر کشورها گفت: هفته‌های مختلف فرهنگی در تهران برگزار می‌شود و مردم نیز استقبال خوبی از این رویدادها دارند.

اوحدی در ادامه به معرفی ظرفیت‌ها و مراکز فرهنگی سازمان فرهنگی هنری پرداخت و افزود: بیش از ۳۰ سالن سینما و بیش از ۹۷ کتابخانه در تهران داریم که کتابخانه‌ها به‌ویژه در تابستان بسیار فعال هستند و خیلی از دانش‌آموزان و دانشجویان از آنها بهره‌مند می‌شوند.

وی همچنین با اشاره به فعالیت ۳۵ فرهنگسرا در تهران اظهارداشت: فرهنگسراهای بهمن و خاوران بزرگ‌ترین مراکزی هستند که خودشان به عنوان یک شهر کوچک محسوب می‌شوند.

اوحدی مجموعه باغ‌ موزه قصر را از دیگر مراکز سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران برشمرد و گفت: این مجموعه بیش از یکصد سال قبل و در دوران قاجار کاربری قصر داشت، پس از آن در دوره پهلوی به زندان تبدیل شد و بسیاری از افرادی که در به ثمر رسیدن انقلاب اسلامی نقش داشتند در این مکان زندانی بودند.

وی باغ موزه قصر را از مکان های پیشنهادی برای برگزاری هفته فرهنگی مکزیک معرفی کرد.

اوحدی اضافه کرد: باغ کتاب تهران دیگر ظرفیت سازمان فرهنگی هنری است که با وسعتی بیش از ۶۰ هزار مترمربع و بخش های مختلف فرهنگی و هنری گوناگون میزبان همه گروه‌های سنی شهروندان است، اخیراً هم نخستین پردیس مغز و علوم شناختی خاورمیانه در این مجموعه افتتاح شده که مکان علمی و فرهنگی بسیار زیبایی است.

رییس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران افزود: همچنین می‌توانیم هفته فرهنگی ایران را در مکزیکوسیتی (پایتخت مکزیک) برگزار کنیم و با توجه به ظرفیت‌های دو کشور امکان برداشتن گام مهمی در راستای شناساندن فرهنگ و هنر ایران به مردم مکزیک وجود دارد.

سفیر مکزیک در ایران نیز با بیان اینکه دو کشور شباهت‌های فرهنگی و هنری زیادی دارند اظهارداشت:‌ در بدو ورود به ایران متوجه شباهت‌های زیاد به‌ویژه در شعر و موسیقی شدم.

آلفونسو زگبه گفت: معتقدم ایرانی‌ها به لحاظ هنری از بااستعدادترین افراد در جهان هستند و نوازندگان ایرانی ملودی‌های مکزیکی را بسیار خوب می‌نوازند.

وی افزود: سفارت ایران در مکزیک از فعال‌ترین مراکز به لحاظ فرهنگی است که برنامه‌هایی در نوروز دارد و در خیابان‌های مکزیکوسیتی برنامه‌هایی اجرا می‌کند.

زگبه ادامه داد: در این مراسم تصاویر و نمادهایی از آثار تاریخی ایران در خیابان اصلی شهر به نمایش در می‌آید و نوازندگان خیابانی در این مکان به اجرای موسیقی می‌پردازند.

سفیر مکزیک در ایران در ادامه گفت: برگزاری برنامه‌هایی مانند هفته فرهنگی کشورهای گوناگون باعث می‌شود مروری بر سنت‌های آن کشور صورت گیرد و با برپایی هفته فرهنگی مکزیک در ایران می‌توانیم نشان دهیم چه شباهت‌هایی بین فرهنگ ایران و مکزیک وجود دارد، شباهت‌هایی از لحاظ غذایی، موسیقی، شعر، نقاشی، هنرهای تجسمی، طراحی فضاهای عمومی و… که بسیار مهم است.

زگبه اظهارداشت: با توجه به شباهت‌های زیادی که در سنت و فرهنگ داریم، برپایی هفته فرهنگی مکزیک در یکی از مراکز فرهنگی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران می‌تواند اقدام موثری در گسترش روابط دو کشور باشد.

در پایان این نشست مقرر شد ضمن بررسی زمینه‌های همکاری‌های فرهنگی بیشتر بین دو طرف، بسترهای لازم برای برگزاری «هفته فرهنگی مکزیک» با همکاری سازمان فرهنگی هنری فراهم شود.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin