سفیر مالزی در ایران، در حاشیه نشست با فعالان صنعت گردشگری ایران از صدور ویزاهای یک‌ساله برای کارآفرینان و مدیران کسب و کارهای ایرانی خبر داد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، داتو رستم یحیی که به تازگی مسئولیت سفارتخانه مالزی در تهران را بر عهده گرفته، در این نشست تاکید کرد: به دلیل وجود ریشه‌های فرهنگی مشترک و همچنین روابط دوستانه میان دو کشور، ما آمادگی داریم با ایرانی‌هایی که قصد سفر به مالزی را دارند، همه‌گونه همکاری داشته باشیم.

وی همچنین گفت: با توجه به اینکه تاکنون در مورد اقامت غیرقانونی ایرانی‌ها در مالزی، مشکلی وجود نداشته، ما برای صدور ویزاهای بیش از ۱۴ روز هیچ مشکلی نداریم. فقط کافی است مسافران ایرانی با در دست داشتن بلیط برگشت خودشان به سفارت مالزی در تهران مراجعه کنند. ما در کمترین زمان ممکن، متناسب با تاریخ بلیط برگشت، ویزای مدت‌دار برای مسافران ایرانی صادر می‌کنیم.

رستم یحیی در ادامه به افزایش تعداد پروازهای مستقیم میان تهران و کوالالامپور اشاره کرد و گفت: تعداد پروازهای شرکت ماهان از تهران به کوالالامپور اخیرا از چهار پرواز در هفته به پنج پرواز افزایش پیدا کرده است. البته در حال مذاکره هستیم تا این رقم را به شش پرواز در هفته برسانیم. همچنین تلاش داریم تا کوالالامپور را به عنوان یک هاب‌منطقه‌ای به شرکت‌های هوایی ایرانی معرفی کنیم تا ایرانی‌هایی که قصد سفر به کشورهایی همچون استرالیا دارند، به جای سفر به کشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس، از مسیر کوالالامپور به استرالیا سفر کنند.

وی افزود: پروازهای آسیاایکس هم مدتی است که بین مالزی و ایران از سر گرفته شده و امیدواریم تعداد پروازهای این شرکت نیز افزایش پیدا کند. علاوه بر شرکت‌های ایرانی، توافق‌هایی نیز با سایر ایرلاین‌های خاورمیانه انجام شده تا تعداد پروازهای خود به کوالالامپور را افزایش دهند. به عنوان مثال در چند روز اخیر قراردادی با ترکیش ایرلاینز در خصوص ایجاد پرواز بین استانبول و کوالالامپور منعقد شد.

در ادامه این نشست، داتو سری عبدل خانی داوود، معاون مدیرکل وزارت گردشگری و فرهنگ مالزی نیز به جمعیت قابل توجه دانشجویان ایرانی در مالزی اشاره کرد و گفت: دانشجویان ایرانی، بهترین سفیران مالزی هستند که می‌توانند جاذبه‌ها و فرهنگ اصیل کشور مالزی را برای هموطنان خود روایت کنند. به همین خاطر ما از اینکه دانشجویان بیشتری از ایران برای ادامه تحصیل به مالزی سفر کنند، استقبال می‌کنیم.

وی همچنین بیان کرد: سفر به مالزی هرچند لذت‌بخش و خاطره‌انگیز است اما در مقایسه با سایر مقاصد گردشگری، مقصد گرانی نیست. بهترین هتل‌های مالزی که استانداردهای جهانی را هم رعایت می‌کنند، قیمت بسیار مناسبی دارند. با توجه به وجود پروازهای مستقیم میان تهران و کوالالامپور توسط شرکت ماهان، حتی هزینه بلیط رفت و برگشت به مالزی نیز برای ایرانی‌ها چندان گران نیست. به همین خاطر همان طور که تا امروز مالزی یکی از مقصدهای خارجی ایرانی‌ها بوده، امیدواریم در آینده نیز شاهد حضور تعداد بیشتری گردشگر از کشور ایران باشیم.

 سفارت مالزی در تهران با همکاری شرکت مسه کنفرانس معرفی جاذبه‌های گردشگری مالزی را برای فعالان صنعت گردشگری ایران در تهران، اصفهان و مشهد برگزار کرد.

این رویدادها اولین تلاش‌های داتو رستم یحیی، سفیر جدید مالزی در تهران برای افزایش سفر گردشگران ایرانی به مالزی است؛ وی که اواخر خردادماه استوارنامه خود را به حسن روحانی رییس‌جمهور تقدیم کرد، پیش از این سفیر مالزی در عمان، مدیر بخش آمریکای وزارت امور خارجه مالزی بوده و تجربه حضور در سفارتخانه‌های مالزی در کویت، میانمار و انگلستان را نیز در کارنامه دارد.

رستم یحیی تا سال ۲۰۱۴ که مسئولیت سفارتخانه مالزی در عمان را برعهده داشت، رییس کمیته آ.سه.آن در مسقط نیز بود.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin