سفیر جمهوری قرقیزستان در ایران گفت: مشهد به دلیل مرکزیت در صادرات کالا و دسترسی آسان به آسیای میانه اهمیت ویژه ای برای قرقیزستان دارد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، اکرام الدین عبدالرزاق اف در دیدار با استاندار خراسان رضوی در مشهد خاطرنشان کرد: می توانیم در راستای همکاری های مشترک به تبادل هیات های تجاری و اقتصادی و برپایی نمایشگاه های توانمندی های ۲ کشور برای توسعه مناسبات فرهنگی و اقتصادی بپردازیم.

وی افزود: مشهد به دلیل وجود بارگاه منور رضوی، مرکزیت در صادرات کالا و دسترسی آسان به آسیای میانه و حمل و نقل ریلی مناسب، اهمیت ویژه ای برای طرف های تجاری کشور ما دارد.

سفیر جمهوری قرقیزستان در ایران گفت: جایگاه خراسان رضوی و مشهد به لحاظ فرهنگی و اقتصادی متمایز از سایر شهرهای ایران بوده و در این راستا آماده همکاری برای برقراری مجد مستقیم مشهد به بیشکک هستیم.

عبدالرزاق اف بیان کرد: برای رفع موانع، پیگیری های لازم را خواهیم کرد و این موضوع از دو ماه پیش در تهران در حال پیگیری است و باید گفت یکی از دلائل کاهش ورود گردشگران و تجار به استان طولانی بودن مسیر است.

وی تصریح کرد: هم اکنون برای سفر به تهران باید مسیر مسکو یا استانبول دنبال شود که با راه اندازی پرواز مستقیم، مسیر کوتاه خواهد شد.

علی رضا رشیدیان در این دیدار با اشاره به مزیت‌های منحصر به فرد استان، اظهار داشت: به لحاظ جمعیت و وسعت جزو استان‌های مهم و پهناور کشور به شمار می‌رویم که با اقتصادی قوی دارای ظرفیت‌های فراوانی در حوزه‌های گردشگری، صنعت، معدن، خدمات و کشاورزی هستیم.

وی افزود: وجود معادن سرشار و غنی سنگ آهن و 44 ماده ی معدنی دیگر، فعالیت واحدهای فولادی، وجود بیش از 6 هزار واحد صنعتی، تولید محصولات باغی و زراعی استراتژیک مانند زعفران و پسته از جمله مزیت های خراسان رضوی به شمار می رود.

استاندار خراسان رضوی با اشاره به اینکه وجود بارگاه ملکوتی امام رضا (ع) به عنوان عظیم‌ترین ظرفیت فرهنگی کشور است، افزود: مشهد مقدس کانون توجه مشتاقان اهل بیت (ع) و مسلمانان جهان است و این فرصت مهم باعث شده که ما سالانه پذیرای بیش از 30 میلیون زائر از اقصی نقاط ایران و جهان باشیم که 2.5 میلیون نفر آن‌ها را زائران خارجی تشکیل می دهند.

رشیدیان وجود نیروهای متخصص و توانمند، 40 هزار مهندس عضو نظام مهندسی، فعالیت بیش از 270 دانشگاه و مرکز آموزش عالی، را از دیگر مزیت‌های استان برشمرد.

استاندار خراسان رضوی قرار گرفتن ایران در کریدور شمال، جنوب و شرق، غرب، مزیت ترانزیت،  دسترسی آسان به کشورهای حوزه ی آسیای میانه، وجود دو منطقه ی ویژه اقتصادی در جوار چهار مرز رسمی را از جمله زمینه های توسعه و جذب سرمایه گذاری در ایران دانست.

وی با بیان این که روزانه تعداد قابل توجهی پرواز در فرودگاه بین المللی شهید هاشمی مشهد، نشست و برخاست می شود؛ گفت: به بیش از 22  مقصد خارجی به طور مستقیم پرواز داریم.

رشیدیان با اشاره به مزیت های حمل و نقل ریلی استان چه در حوزه بار و مسافر، افزود: خراسان رضوی با حدود 90  کشور دنیا تعامل اقتصادی دارد.

وی وجود شرکت های دانش بنیان، انرژی های تجدید پذیر مانند تونل های باد و انرژی خورشیدی، توانمندی استان در صنعت توریسم، توریست درمانی، انتخاب مشهد به عنوان شهر جهانی گوهر سنگ ها و ظرفیت های استان در حوزه ی کشاورزی و دامی را از دیگر توانمندی های خراسان بر شمرد.

استاندار خراسان رضوی، ظرفیت استان در حوزه تولید قطعات و ماشن آلات کشاورزی، اجرای پروژه های پیمانکاری، صنایع غذایی و فراوری آن ها را از دیگر مزیت های استان برشمرد.

رشیدیان بر لزوم برنامه ریزی برای تقویت تعاملات اقتصادی استان با کشور قرقیزستان تاکید کرد و افزود: در این راستا آماده ی تبادل هیات های تجاری و برپایی نمایشگاه های مشترک هستیم.

استاندار خراسان رضوی مزیت های استان در حوزه گردشگری سلامت با وجود پزشکان متخصص و مراکز درمانی و بیمارستان های تخصصی و فوق تخصصی و همچنین صدور خدمات فنی و مهندسی با توجه به نیروی انسانی توانمند را از جمله زمینه های همکاری با کشور قرقیزستان برشمرد.

وی گفت: در کنار ظرفیت زیارت، فرصت های فرهنگی فراوان دیگری نظیر وجود آرامگاه بزرگانی چون حکیم ابوالقاسم فردوسی، خیام، عطار و .. و بزرگانی چون حاج بکتاش ولی، شیخ احمد جامی و …. در استان وجود دارد.

 رشیدیان با تاکید بر این که قرقیزستان یکی از شرکای تجاری جمهوری اسلامی ایران محسوب می شود؛ افزود: با رویکرد توسعه تعاملات منطقه ای، در گذشته تفاهم خواهرخواندگی بین خراسان رضوی و برخی استان های قرقیزستان به امضا رسیده است.

استاندار خراسان رضوی  به فراز و نشیب های تعاملات تجاری بین این استان و جمهوری قرقیزستان اشاره و عنوان کرد: در سال های 91 و 92 حجم تبادلات اقتصادی دو طرف به سطح قابل قبولی رسیده بود که بعد از آن دچار افت شد.

وی گفت: با تقویت همکاری ها، در سال گذشته روند همکاری ها گسترش یافت که به منظور توسعه این روند نیاز است پرواز مستقیم مشهد به بیشکک مجدد برقرار شود.

رشیدیان تاکید کرد: برای شکل گیری این پرواز باید موضوع صدور روادید فرودگاهی و یا استقرار کنسولگری در مشهد از سوی جمهوری قرقیزستان، عملیاتی شود.

استاندار خراسان رضوی، ایجاد ظرفیت و بستری برای تبادلات مالی بین دو کشور را از دیگر ضرورت ها در این مسیر برشمرد و افزود: اگر این موانع برطرف شود؛ آمادگی برای توسعه مناسبات در استان فراهم است.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin