سفیر فنلاند در تهران برجام را توافق تاریخی و نقطه عطف مهم در دیپلماسی بین المللی دانست و گفت: ایران در چهار سال گذشته توانست فصل جدیدی را در روابط سیاسی و اقتصادی بگشاید و به بازارهای جهانی بازگردد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، هاری کمراینن در گفتگو با ایرنا در ارزیابی خود از سیاست خارجی دولت یازدهم در چهار سال گذشته و روابط تهران و هلسینکی در این دوران افزود: چهار سال گذشته گشایش جدیدی را در روابط فنلاند و ایران نشان داد و برنامه جامع اقدام مشترک (JCPOA) ژوئیه 2015 یک توافق تاریخی و یک نقطه عطف مهم در دیپلماسی بین المللی بود.

وی ادامه داد: ما به ایران و کشورهای E3 + 3 (پنج بعلاوه یک) برای برداشتن این گام قاطع تبریک می گوییم. همچنین، توافق هسته ای فرصت های جدیدی را در روابط دوجانبه و همکاری های تجاری ما ایجاد کرده است.

سفیر فنلاند در ایران خاطرنشان کرد: یک سال قبل از این توافق هسته ای، در اوایل سال 2014، تیمو سوئینی وزیر امور خارجه فنلاند و سپس ارکوی تومیوجا نماینده مجلس این کشور از جمهوری اسلامی ایران دیدار کرد که این دیدار فصل جدیدی در روابط سیاسی ما گشود.

کمراینن یادآور شد: به همین ترتیب، یک صفحه جدید در روابط تجاری و اقتصادی ما با دیدار خانم لنیتا تویوکا وزیر تجارت و توسعه فنلاند در دسامبر 2015 گشایش یافت. وی هیاتی 100نفره از نمایندگان برجسته کسب و کار فنلاند را به ایران آورد.

وی با بیان این که در چهار سال گذشته گام هایی برای گسترش روابط برداشته ایم و بسیاری از دیدارهای سطح بالا انجام شده است، اظهار کرد: سفر رسمی سائولی نینیتسو رئیس جمهوری فنلاند و همسرش خانم جنی هاوکیو به ایران در ماه اکتبر، نشان دهنده روابط خوب ما در بالاترین سطح سیاسی با ایران بود.

این دیپلمات فنلاندی به سفر مقامات جمهوری اسلامی ایران به کشورش هم اشاره کرد و گفت: فنلاند در این مدت میزبان تعداد زیادی بازدید کننده از ایران بوده است؛ دکتر ظریف وزیر امور خارجه ایران، در ماه می 2015 با همراهی 60 نماینده شرکت های تجاری و اقتصادی ایران از هلسینکی بازدید کرد؛ خانم ابتکار معاون رئیس جمهوری، دکتر حسن هاشمی وزیر بهداشت و محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران نیز در دو سال گذشته از فنلاند بازدید کردند. این ها تعدادی از بازدیدهای انجام شده بود.

کمراینن افزود: این دیدارها روابط تجاری دوجانبه و اقتصادی ما را افزایش داده است. در سال 2015 ارزش تجارت بین فنلاند و ایران بیش از 106 درصد افزایش یافت. سال گذشته شاهد افزایش مشابهی در حدود 96 درصد بودیم، گرچه هنوز حجم معاملات پایین است اما مسیر و آینده روشن است.

وی با بیان این که تا چند سال پیش، ایران شریک تجاری مهمی برای فنلاند بود، خاطرنشان کرد: امروز می بینیم که تعدادی از شرکت های فنلاندی که بسیاری از آنها رهبران جهانی در بخش های خاص خود هستند به بازار ایران بازگشته اند.

سفیر فنلاند در تهران تصریح کرد: همانطور که ایران در حال حاضر اقتصاد خود را بازسازی می کند و روابط تجاری جدیدی را در سطح جهانی توسعه می دهد، به تدریج جایگاه قبلی خود را نیز در میان شرکای تجاری فنلاند به دست می آورد. ما خوشحال هستیم و بازگشت ایران به بازار جهانی را خوش آمد می گوئیم.

کمراینن به روابط ایران با اتحادیه اروپا هم اشاره کرد و گفت: ما همچنین توسعه مشابهی در روابط ایران با اتحادیه اروپا را شاهد بودیم. فنلاند به شدت از این توسعه حمایت می کند.

وی تاکید کرد:همانطور که گفت وگو بین اتحادیه اروپا و ایران گسترش و تعمیق یافته است، امیدواریم در آینده نزدیک نیز شاهد افتتاح سفارت اتحادیه اروپا در تهران باشیم.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin